https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Co może mieszkać w materacu?

Powrót do domu po ciężkim dniu pracy kojarzy się zwykle z przyjemnością i wypoczynkiem. Pierwsze kroki kierujemy wtedy często w stronę łóżka, chcąc zdrzemnąć się i zregenerować siły. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że posłania i kołdry są siedliskiem wielu niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Co może mieszkać w materacu? Jak ograniczyć ilość drobnoustrojów?

co może mieszkać w materacu materace sypialnia

Co może mieszkać w materacu? Pasożyty mogą również znajdować się w pluszowych zabawkach

Co może mieszkać w materacu?

Roztocza

Pościele, koce, materace i poduszki kryją w sobie wielu niedostrzegalnych gołym okiem nieproszonych gości. Jednym z najczęściej spotykanych drobnoustrojów są roztocza kurzu domowegopajęczaki o mikroskopijnej wielkości, dzielące się na 30 tysięcy różnych gatunków. Pasożyty te często można spotkać nie tylko w łóżku, ale także na pluszowych zabawkach, książkach i innych przedmiotach codziennego użytku. Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem, a ich gromadzeniu sprzyja wysoka wilgoć oraz podwyższona temperatura. Wywierają także negatywny wpływ na zdrowie. Popularny kurz domowy, czyli odchody pajęczaków, mogą bowiem wywoływać alergie, wysypki, astmę czy bóle głowy.

Roztocza to nieproszeni goście, których nie da się całkowicie wyeliminować. Można jednak znacząco ograniczyć ich ilość w materacach i pościeli. Aby osiągnąć ten cel, warto wprowadzić w życie kilka nowych zwyczajów. Jednym z nich jest suszenie włosów przed położeniem się spać – sen z mokrą głową sprzyja bowiem rozwojowi roztoczy. Innym skutecznym zabiegiem jest także wietrzenie poduszek i kołder na chłodnym powietrzu oraz częste pranie pościeli w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Warto również zmniejszyć ilość książek, koców, dywanów i pluszowych zabawek, a także pamiętać o regularnym ścieraniu kurzu w mieszkaniu. Dzięki temu ilość pajęczaków w domu ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Grzyby pleśniowe

Kropidlak to kolejny szkodliwy drobnoustrój, co może mieszkać w materacu. Jak większość grzybów, rozwija się w miejscach o wysokiej wilgoci i cieple. Kropidlak występuje również w niedostatecznie wentylowanych przestrzeniach. Często pojawia się na materacach kładzionych bezpośrednio na podłodze lub umieszczanych na nieodpowiednio dobranych stelażach, które nie przepuszczają powietrza.

Grzyb może się również rozwijać na pościeli osób zmagających się z problemem wysokiej potliwości. Kropidlaki, podobnie jak roztocza, negatywnie wpływają na zdrowie. Mogą bowiem powodować takie dolegliwości jak grzybica stóp czy astma oskrzelowa. Aby ograniczyć występowanie tych drobnoustrojów, warto pamiętać o częstym wietrzeniu pościeli. Należy także zadbać o to, aby w mieszkaniu nie panowała wilgoć.

Bakterie

W materacach mogą także namnażać się różnego rodzaju bakterie. Przenoszą się one na łóżko najczęściej z ust, pach, skóry czy genitaliów człowieka. Do najczęściej występujących w pościeli drobnoustrojów tego typu należą bakterie E coli, które rozwijają się przez niewystarczającą higienę osobistą oraz pałeczki okrężnicy, występujące zwykle w mieszkaniach osób posiadających psa lub kota.

Bakterie mogą powodować wiele problemów zdrowotnych, od niestrawności poczynając, a na problemach w zasklepianiu się ran kończąc. Aby ograniczyć ilość drobnoustrojów w materacach i pościeli, warto dbać o czystość i często porządkować mieszkanie, a także zrezygnować z jedzenia w łóżku – okruchy stanowią bowiem pożywkę dla pasożytów. W przypadku posiadania czworonoga należy również pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza, aby mieć pewność, że ukochane zwierzątko nie przeniesie niebezpiecznych bakterii na posłanie.

co może mieszkać w materacu materace sypialnia

Co może mieszkać w materacu? Aby ograniczyć ilość drobnoustrojów w materacach i pościeli, warto m.in. zrezygnować z jedzenia w łóżku

Pluskwy

Pluskwa domowa to inny nieproszony gość, co może mieszkać w materacu. Sygnałem jej obecności są drobne, swędzące ranki na skórze, przypominające ukąszenie komara. Pluskwy chowają się najczęściej w różnego rodzaju szczelinach oraz pęknięciach materacy i są szczególnie trudne do wytępienia. Charakterystyczną cechą tych pasożytów jest bowiem hibernacja, podczas której mogą one przebywać w uśpieniu nawet przez kilka miesięcy. Nietrudno jest również przenieść je z jednego miejsca do drugiego.

Aby pozbyć się pluskiew, należy bardzo dokładnie posprzątać mieszkanie i łóżko odkurzaczem z cienką końcówką. Jeśli zaś zachodzi podejrzenie, że pluskwa mieszka w materacu, najlepiej jest wymienić go na nowy.

Co może mieszkać w materacu i co zrobić, aby ograniczyć ilość drobnoustrojów?

Oprócz zastosowania wymienionych wyżej sposobów na radzenie sobie z pasożytami warto również często wietrzyć i odkurzać materac. Należy przy tym zwrócić uwagę na zalecenia producenta, aby posłanie nie uległo zniszczeniu. Materac dobrze jest także co pewien czas odwrócić na drugą stronę, aby zapewnić w jego wnętrzu wysoką cyrkulację powietrza. W walce z gromadzącymi się drobnoustrojami pomoże również wymienianie pościeli przynajmniej raz na dwa tygodnie oraz regularne sprzątanie mieszkania.

Jakie akcesoria wybrać, aby ograniczyć rozwój drobnoustrojów?

Aby zadbać o zdrowie i zmniejszyć ilość pasożytów, warto rozważyć zakup materacy wykonanych z materiałów, które zabezpieczają przed wilgocią i gromadzeniem się drobnoustrojów. Z zasady lepsze są materace piankowe, ponieważ materiały w nich użyte nie sprzyjają ich rozwojowi. Jednak również odpowiednio zaprojektowane materace sprężynowe zapewnią zdrowy mikroklimat.

Jako przykład warto wymienić model termoelastyczny Mind Memory PerDormire, który ochrania przed alergenami, pleśniami i bakteriami. Podobnie posłanie lateksowe DEMETER Janpol cechuje się doskonałą wentylacją, odpornością na kurz oraz właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. Innym interesującym modelem jest także materac kieszeniowy FANDANGO HILDING zawierający włókno kokosowe, dzięki któremu zapewnia dobrą wentylację oraz ochronę przed grzybami i pleśniami.

Oprócz odpowiedniego materaca warto również zakupić pasujący do niego stelaż, aby mieć pewność, że spodnia część posłania będzie mieć zapewniony stały dostęp do powietrza. Innymi polecanymi akcesoriami są także specjalne pokrowce, które ochraniają materac przed wilgocią i drobnoustrojami. Jako przykłady warto wymienić nakładkę higieniczną Janpol o właściwościach antyalergicznych i bakteriobójczych, czy pokrowiec SILVER PROTECT Janpol ze srebrną powłoką, który znacząco hamuje rozwój pleśni. Należy pamiętać o tym, że akcesoria tego typu dobrze jest często ściągać i prać wraz z pościelą w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Pozwoli to na dokładne oczyszczenie materiału z niechcianych gości.

Podsumowanie — co może mieszkać w materacu?

Pozbycie się drobnoustrojów z materaców i pościeli nie jest łatwym zadaniem i wymaga regularnego sprzątania. Jest to jednak wysiłek, który bez wątpienia warto podjąć. Dzięki wprowadzeniu nowych nawyków ilość pasożytów w pokojach i łóżkach zostanie znacznie ograniczona, a sen stanie się przyjemniejszy i zdrowszy.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6