co może mieszkać w materacu materace sypialnia

Co może mieszkać w materacu?

Powrót do domu po ciężkim dniu pracy kojarzy się zwykle z przyjemnością i wypoczynkiem. Wiele godzin wyzwań i działania na najwyższych obrotach sprawia, że marzymy już tylko o śnie. Dlatego często zdarza się, że swoje pierwsze kroki kierujemy wtedy często w stronę łóżka, chcąc zdrzemnąć się i zregenerować siły. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że posłania i kołdry są siedliskiem wielu niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Jednym z najgroźniejszych i zarazem trudnych do pozbycia się są pluskwy w materacu. Jak ograniczyć ilość szkodliwych organizmów wokół nas? Co może mieszkać w materacu

Niepożądani goście, czyli co może mieszkać w materacu?

Najnowsze badania pokazują niezbicie, że oprócz znanych nam gatunków zwierząt, tuż obok nas żyją niewidoczne gołym okiem organizmy. Towarzyszą nam one niemal w każdej chwili naszego życia. Duża część z nich to nieszkodliwe drobnoustroje, takie jak bakterie i grzyby, które często funkcjonują z nami na zasadzie symbiozy. Jedne są bardziej neutralne, inne z kolei okazują się bardzo przydatne, korzystnie wpływając na nasze zdrowie. Niestety, są i takie, które mogą nam poważnie zaszkodzić, szczególnie wtedy, gdy cierpimy na różnego rodzaju alergie czy problemy skórne. Jakie stworzenia żyją w naszej najbliższej przestrzeni i w jaki sposób możemy poradzić sobie z ich szkodliwych wpływem?

Roztocza

Pościele, koce, materace i poduszki kryją w sobie wielu niedostrzegalnych gołym okiem nieproszonych gości. Jednym z najczęściej spotykanych drobnoustrojów są  roztocza kurzu domowegopajęczaki o mikroskopijnej wielkości, dzielące się na 30 tysięcy różnych gatunków. Pasożyty te często można spotkać nie tylko w łóżku, ale także na pluszowych zabawkach, domowych tekstyliach, książkach oraz innych przedmiotach codziennego użytku. Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem, a ich gromadzeniu sprzyja wysoka wilgotność oraz wysoka temperatura otoczenia. Często wywierają one także negatywny wpływ na zdrowie. Popularny kurz domowy, czyli odchody pajęczaków, mogą bowiem wywoływać alergie, wysypki, astmę czy bóle głowy. Objawy te z pewnością będą jeszcze silniejsze, jeśli nasz organizm nie toleruje tych niepożądanych drobnoustrojów.

Roztocza to nieproszeni goście, których nie da się całkowicie wyeliminować. Można jednak znacząco ograniczyć ich ilość w materacach i pościeli. Aby osiągnąć ten cel, warto wprowadzić w życie kilka nowych zwyczajów. Jednym z nich jest suszenie włosów przed położeniem się spać – sen z mokrą głową sprzyja bowiem rozwojowi roztoczy. Innym skutecznym zabiegiem jest także wietrzenie poduszek i kołder na chłodnym powietrzu oraz częste pranie pościeli w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Warto również zmniejszyć ilość książek, koców, dywanów i pluszowych zabawek. Należy także pamiętać o regularnym ścieraniu kurzu w mieszkaniu. Dzięki temu ilość pajęczaków w domu ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Co może mieszkać w materacu - roztocza kurzu domowego
Co może mieszkać w materacu – roztocza kurzu domowego

Grzyby pleśniowe

Kropidlak to kolejny szkodliwy drobnoustrój, który może mieszkać w materacu i w pościeli. Jak większość grzybów, rozwija się on w miejscach o wysokiej wilgotności i temperaturze otoczenia. Grzyb ten występuje również w niedostatecznie wentylowanych przestrzeniach. Często pojawia się na przykład na materacach kładzionych bezpośrednio na podłodze lub umieszczanych na nieodpowiednio dobranych stelażach, które nie przepuszczają powietrza.

Grzyb ten może się również rozwijać na pościeli osób zmagających się z problemem wysokiej potliwości. Kropidlaki, podobnie jak roztocza, negatywnie wpływają na zdrowie. Mogą bowiem powodować takie dolegliwości jak grzybica stóp czy astma oskrzelowa. Aby ograniczyć występowanie tych drobnoustrojów, warto pamiętać o częstym wietrzeniu pościeli. Należy także zadbać o to, aby w mieszkaniu nie panowała wilgoć. Dobrze jest również systematycznie zmieniać poszewki na kołdrę i poduszki oraz prześcieradło.

Bakterie

W materacach mogą także namnażać się różnego rodzaju bakterie. Przenoszą się one na łóżko najczęściej z ust, pach, skóry czy genitaliów człowieka. Nie wszystkie z nich są złe. Jednak duża część, na przykład bakterie E. coli, mogą poważnie namieszać. Jeśli nie przestrzegamy podstawowych zasad higieny osobistej, mogą się one rozwijać w dużej ilości w pościeli oraz w materacu.

Bakterie te mogą powodować wiele problemów zdrowotnych, od niestrawności poczynając, a na problemach w zasklepianiu się ran kończąc. Aby ograniczyć ilość drobnoustrojów w materacach i pościeli, warto dbać o czystość i często porządkować mieszkanie, a także zrezygnować z jedzenia w łóżku – okruchy stanowią bowiem doskonałą pożywkę dla pasożytów. Co więcej, w przypadku posiadania czworonoga należy również pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza, aby mieć pewność, że ukochane zwierzątko jest systematycznie odrobaczane.

co może mieszkać w materacu materace sypialnia
Co może mieszkać w materacu? Na przykład pluskwy w materacu. Aby ograniczyć ilość drobnoustrojów w materacach i pościeli, warto m.in. zrezygnować z jedzenia w łóżku

Pluskwy w materacu

Pluskwa domowa to inny nieproszony gość, który może mieszkać w materacu. Sygnałem jej obecności są drobne, swędzące ranki na skórze, przypominające ukąszenie komara. Pluskwy w materacu chowają się najczęściej w różnego rodzaju szczelinach oraz pęknięciach wkładów i są szczególnie trudne do wytępienia. Charakterystyczną cechą tych pasożytów jest bowiem hibernacja, podczas której mogą one przebywać w uśpieniu nawet przez kilka miesięcy, nie dając żadnych sygnałów swojej obecności. Nietrudno jest również przenieść je z jednego miejsca do drugiego.

Aby pozbyć się pluskiew ze swojego otoczenia, należy bardzo dokładnie posprzątać mieszkanie i łóżko za pomocą odkurzacza z cienką końcówką. W przypadku, kiedy mamy podejrzenie, że mogą się one gnieździć w materacu, musimy wyprać powłokę ochronną produktu w wysokiej temperaturze. Sprawdzić może się także czyszczenie próżniowe (usługa ta dostępna jest u firm wykonujących prace czyszczenia mebli tapicerowanych). Jeśli mimo tych zabiegów, pluskwy w materacu nadal będą się pojawiać, konieczna może okazać się wymiana podłoża na nowe.

Co może mieszkać w materacu - Pluskwy w materacu
Co może mieszkać w materacu – Pluskwy w materacu

Skutki obecności roztoczy i szkodliwych drobnoustrojów w naszym domu

Choć współczesna nauka coraz bardziej oswaja nas z faktem, że wokół nas pełno jest różnego rodzaju bakterii, drobnoustrojów, a nawet pluskwy w materacu, nie wszystkie one są dla nas niegroźne. Część z nich niestety może nam zaszkodzić, wywołując różnego rodzaju schorzenia czy dolegliwości zdrowotne. Podstawowym skutkiem są reakcje alergiczne w naszym organizmie, które wywoływane są przez odchody roztoczy, ich odnóża albo ugryzienia tych organizmów. Do niepożądanych skutków ich działania możemy zaliczyć nawracające duszności, kaszel, a także katar i łzawienie. Nasz niepokój powinno wzbudzić również swędzenie lub wysypka na skórze. Groźne mogą być jednocześnie kłopoty ze snem czy kiepski nastrój po przebudzeniu. Tego rodzaju objawy mogą bowiem świadczyć o tym, że w naszej pościeli oraz w materacu zadomowiły się niepożądane bakterie i roztocza, których nasz organizm nie toleruje w nadmiarze.

Tego rodzaju konsekwencje obecności drobnoustrojów mogą wpływać niekorzystnie nawet na osoby, które do tej pory nie zdradzały podobnych dolegliwości. Często zdarza się, że problemy pojawiają się u osób dorosłych, które nigdy wcześniej nie cierpiały na alergie czy nietolerancje. Dlatego właśnie warto zachować czujność i w razie pojawienia się niepożądanych sygnałów, niezwłocznie zacząć działać.

Co może mieszkać w materacu i co zrobić, aby ograniczyć ilość drobnoustrojów?

Nie da się ukryć, że nigdy nie pozbędziemy się wszystkich drobnoustrojów z naszego otoczenia. Zbyt sterylne warunki są wręcz niewskazane, należy jednak zapewnić sobie świeżą i czystą atmosferę. Szkodliwe roztocza i bakterie najlepiej radzą sobie bowiem w miejscach niewietrzonych i przegrzanych, w których nie ma odpowiedniej wentylacji. Niektórych warto jdnak się pozbyć np.  pluskwy w materacu.

Sypialnia jest jednym z idealnych miejsc do rozwoju niepożądanych organizmów. Często popełnianym błędem jest bowiem nadmierne przegrzewanie tego pomieszczenia oraz niedostateczne wietrzenie. Szczególnie zimą, w sezonie grzewczym, wydaje nam się, że musi w nim panować wysoka temperatura. Tymczasem lekarze sugerują, że w miejscu, w którym śpimy, optymalną temperaturą jest 16 – 19 stopni Celsjusza! Dodatkowo należy zadbać również o to, aby wieczorem wietrzyć pokój i systematycznie zmieniać pościel.

W jaki sposób pozbyć się togo, co może mieszkać w materacu – niechcianych towarzyszy snu?

Oprócz zastosowania tych dobrych i zdrowych nawyków na radzenie sobie z pasożytami, warto również często czyścić i odkurzać materac. Dobrze jest przy tym zwrócić uwagę na zalecenia producenta, aby swoimi działaniami nie zniszczyć go. Co więcej, podłoże należy także co pewien czas odwrócić na drugą stronę, aby zapewnić w jego wnętrzu odpowiednią cyrkulację powietrza. W walce z gromadzącymi się drobnoustrojami pomoże również ograniczenie ilości kocy, narzut i poduszek, na których mogłyby się gromadzić niepożądane pasożyty czy pluskwy w materacu. Oczywiście tego rodzaju elementy dekoracyjne są ważne i potrzebne, ale dobrze jest zachować w tym względzie umiar.

Co może mieszkać w materacu - wietrzenie i sprzątanie regularne to podstawa
Co może mieszkać w materacu – wietrzenie i sprzątanie regularne to podstawa

Jakie akcesoria wybrać, aby ograniczyć rozwój drobnoustrojów?

Aby zadbać o swoje zdrowie i zmniejszyć ilość pasożytów  wokół nas, warto rozważyć zakup materacy wykonanych z materiałów, które zabezpieczają przed wilgocią i gromadzeniem się drobnoustrojów. Z zasady lepsze są materace piankowe, ponieważ materiały w nich użyte nie sprzyjają ich rozwojowi. Dobrym wyborem będą również odpowiednio zaprojektowane materace sprężynowe, które zapewniają zdrowy mikroklimat w sypialni.

Jako przykład warto wymienić model termoelastyczny Mind Memory PerDormire, który chroni przed alergenami, pleśniami i bakteriami. Podobnie podłoże lateksowe DEMETER Janpol wyróżnia się doskonałą wentylacją, odpornością na kurz oraz właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. Innym interesującym modelem jest także materac kieszeniowy FANDANGO HILDING zawierający włókna kokosowe, dzięki którym zapewniamy sobie dobrą wentylację oraz ochronę przed grzybami i pleśniami.

Oprócz odpowiedniego materaca, warto również zakupić pasujący do niego stelaż, aby mieć pewność, że spodnia część posłania będzie mieć zapewniony stały dostęp powietrza. Innymi polecanymi akcesoriami są także specjalne pokrowce, które ochraniają materac przed wilgocią i drobnoustrojami. Jako przykłady można wymienić nakładkę higieniczną Janpol o właściwościach antyalergicznych i bakteriobójczych czy pokrowiec SILVER PROTECT Janpol ze srebrną powłoką, który znacząco hamuje rozwój pleśni. Należy przy tym pamiętać o tym, że akcesoria tego typu dobrze jest często ściągać i prać wraz z pościelą w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Pozwoli to na dokładne oczyszczenie materiału z niechcianych gości.

Na koniec dobrze jest zadbać również o odpowiedni sprzęt czyszczący. Współcześnie produkowane odkurzacze doskonale radzą sobie z usuwaniem niewidocznych dla oka drobnoustrojów. Przed zakupem warto także sprawdzić, czy dany model posiada filtry HEPA lub mikrofiltry, które jeszcze skutecznie dbają o czystość w naszym domu. Tego rodzaju rozwiązanie z pewnością pomoże nam w stworzeniu wnętrza, które będzie sprzyjać nocnemu wypoczynkowi.

Jakie cechy powinien posiadać antyalergiczny materac?

Dbanie o higienę to bardzo ważny aspekt naszego życia. Szczególnie w przestrzeni do spania ma to kluczowe znaczenie. Dlatego warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości materac do spania, który spełnia jednocześnie nowoczesne standardy i normy. Wszystko po to, aby zapewniać bezpieczeństwo i niezawodność w każdym aspekcie nocnego odpoczynku.

Odpowiednio dobrane podłoże powinno nie tylko pasować do naszej sylwetki, wagi oraz innych wymagań, ale musi być również w pełni bezpieczne podczas użytkowania. Ważną cechą tego rodzaju produktów jest sposób wykonania oraz dobór materiałów. Materace powinny być wyposażone w specjalne powłoki antybakteryjne i antyalergiczne. Technologia w nich zastosowana powinna umożliwiać łatwe czyszczenie oraz naturalną cyrkulację powietrza we wszystkich warstwach podłoża. Dzięki temu nasz sen będzie nie tylko komfortowy, ale jednocześnie w pełni zdrowy.

Co może mieszkać w materacu i co zrobić aby nie mieć lokatorów w łóżku

Co może mieszkać w materacu i w jaki sposób skutecznie go czyścić?

Zapobieganie namnażaniu się niepożądanych bakterii i roztoczy w pościeli jest bardzo ważnym zadaniem. Warto jednak pamiętać, że, wbrew pozorom, nie jest to misja karkołomna. Wystarczy wdrożyć kilka przydatnych zasad, które pozwolą nam zachować czystość i świeżość we własnym domu.

W tej kwestii bardzo istotna jest systematyczność. Warto w tym względzie narzucić sobie ściśle określony rytm oraz zestaw czynności, które przy okazji sprzątania musimy wykonać. Kluczowa jest więc regularna zmiana pościeli (nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie), wietrzenie pościeli oraz sypialni, a także pielęgnacja samego materaca. Należy go więc raz na jakiś czas dokładnie odkurzyć. Wierzchnią warstwę trzeba ponadto systematycznie zdejmować i prać w pralce w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Innym sprawdzonym sposobem na odświeżenie materaca jest posypanie go sodą oczyszczoną i pozostawienie jej na około 15 – 30 minut. Po tym czasie należy powierzchnię dokładnie odkurzyć. Dodatkowo tak oczyszczone podłoże można skropić kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego. Zabiegi te pomogą zachować doskonałą formę materaca na długi czas. Nie tylko ograniczymy w ten sposób sprzyjające warunki do rozwoju niechcianych drobnoustrojów, ale również zapewnimy sobie przyjemny zapach podczas snu.

Podsumowanie — co może mieszkać w materacu?

Pozbycie się pluskwy w materacu, drobnoustrojów z materaców i pościeli nie jest łatwym zadaniem i wymaga regularnego sprzątania. Jest to jednak wysiłek, który bez wątpienia warto podjąć. Dzięki wprowadzeniu nowych nawyków, ilość pasożytów w pokojach i łóżkach zostanie znacznie ograniczona, a sen stanie się przyjemniejszy i zdrowszy. Co więcej, pomocny może okazać się również wybór akcesoriów, które wesprą nas w tej ważnej misji.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?