https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Materac na stelażu – na co zwrócić uwagę?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że sen ma ogromne znaczenie dla naszej witalności. Każdy bez wyjątku niezależnie od tego co robi w życiu, potrzebuje regeneracji. Nocny odpoczynek wpływa na zdrowie organizmu, układ odpornościowy i wiele innych czynników. Dlatego zadbajmy o to, aby nasze posłanie było jak najlepiej przygotowane. Zasadnicze znaczenie ma właściwy materac. Jednakże wybór ten nie jest łatwy. Bogactwo artykułów dostępnych na rynku może nas przyprawić o zawrót głowy. Jedną z dostępnych alternatyw może być materac na stelażu. Sprawdźmy, na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przy zainwestowaniu w takie rozwiązanie.

materac na stelażu

Materac ze stelażem — podstawowe informacje

Materac o takim układzie doskonale sprawdza się na małych powierzchniach, gdy mamy niewiele miejsca do zagospodarowania na łóżko. Budowa jest podobna do tradycyjnego wkładu z tym wyjątkiem, że w spód wbudowany jest stelaż. Co więcej, w przypadku jego ramy istnieje możliwość zamontowania nóżek. Konstrukcję stosuje się najczęściej w odniesieniu do materacy, które mają wkład ze sprężyną bonellową lub kieszonkową. Istotne jest to, że służy on do jednostronnego wykorzystania. Standardowe posłania możemy stosować zamiennie i spać raz na jednej stronie, raz na drugiej. Tutaj niestety nie ma takiej możliwości, dlatego przy takiej inwestycji tym bardziej zdecydujmy się na artykuł wysokiej jakości.

Jakie zalety ma materac na stelażu?

Zasadniczą rolę, jeśli chodzi o higienę snu, odgrywa właściwa cyrkulacja powietrza. Gdy umieścimy zwykły materac w bezpośrednim kontakcie z podłogą, to w znacznym stopniu ograniczymy ten czynnik. Pogorszy się jakość naszego snu. W czasie nocnego odpoczynku wydalamy przez skórę i oddech pot, a także parę wodną. Nagromadzona wilgoć gromadzi się w materacu i z czasem przenika do jego głębszych warstw bez możliwości odparowania. W następstwie tego działania rozwijają się bakterie, grzyby i pleśnie. Dlatego nie powinniśmy korzystać z takiej alternatywy.

Natomiast stelaż skutecznie niweluje ten problem. Co więcej, zapewnimy sobie również większy komfort i wygodę. Ogromnym atutem jest także to, że materac na stelażu lepiej dostosowuje się do kształtu ciała.

Jaki materiał jest najlepszy na stelaż pod materac?

Przy zakupie takiego produktu zwracajmy uwagę na materiał, z którego wykonano stelaż. Najczęściej jest to drewno. Najprostsze rozwiązania wykonuje się z olchy lub brzozy. Natomiast specjaliści rekomendują modele, których podstawą są listewki bukowe lub z sosny syberyjskiej. Ich zaletą jest duża wytrzymałość, a także elastyczność i sprężystość. Dlatego mogą one stanowić bardzo dobre towarzystwo dla nowoczesnych materacy z lateksu bądź pianki termoelastycznej.

materac na stelażu

Materac na prostym stelażu

Najpopularniejszą opcją, na jaką możemy się zdecydować, jest stelaż prosty. Pod względem konstrukcyjnym stanowi on drewnianą ramę połączoną na całej swojej długości listwami wyróżniającymi się różnym stopniem elastyczności. Na takiej podstawie sprawdzą się materace, które dobrze dopasowują się do kształtu ciała, na przykład piankowe. Jednakże warunkiem jest zastosowanie giętkich gatunków drewna. Gdy w kręgu naszych zainteresowań jest raczej materac kieszeniowy, zadbajmy o to, aby odległość między szczeblami nie była większa niż 4 cm. W przeciwnej sytuacji stelaż może powodować nadmierne obciążenie posłania w miejscach styku z drewnem.

Materac na regulowanym stelażu

Bardziej zaawansowaną technologią są stelaże regulowane. Istotną cechą, która wyróżnia te produkty spośród konkurencyjnych rozwiązań, jest możliwość zginania ich na różnych wysokościach. Niektóre z nich możemy regulować na poziomie tylko głowy, a inne również na wysokości nóg. Można je ustawiać zarówno ręcznie, jak i elektrycznie. Najlepiej współpracują z materacami piankowymi bądź lateksowymi.

Materac na stelażu – pozostałe rozwiązania

Na rynku znajdziemy również inne rodzaje stelaży. Przykładem są produkty, które sprzedaje się w komplecie z łóżkiem. Ich zasadniczym elementem są proste listwy połączone za pośrednictwem poliestrowej taśmy. Decydując się na taką opcję z pewnością uda nam się zaoszczędzić. Jednakże ucierpi na tym nasza wygoda ze względu na rozsuwanie się szczebli.

Gdy pragniemy zapewnić sobie jak najwyższy komfort snu, nie możemy zapominać o stelażu. Stanowi on ważne wyposażenie każdej sypialni. Podczas zakupu zwracamy uwagę na jego jakość, wykonanie, a także wykorzystane materiały. Co więcej, wytrzymała i elastyczna podpora skutecznie zabezpieczy przed powstawaniem odkształceń na naszym posłaniu. Zapewnimy sobie tym sposobem dłuższą żywotność materaca. Szczególną uwagę należy także poświęcić właściwemu ułożeniu listewek podtrzymujących wkład. Ma to duże znaczenie, jeśli chodzi o odpowiednią wentylację. Opcję z automatyczną regulacją poleca się osobom starszym, które mają większe kłopoty z porannym wstawaniem i spędzają więcej czasu w łóżku. Solidny stelaż sprawi, że materac posłuży nam przez wiele lat, a my będziemy budzić się wypoczęci z dawką nowej energii do pokonywania wyzwań, jakie stawia, przed nami los!

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

 

  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
  • >Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6