Każdy, kto kiedykolwiek opiekował się osobą, która była unieruchomiona i nie mogła wstawać z łóżka, doskonale wie, jakie są konsekwencje takiego stanu. Powstające na skutek długiego leżenia odleżyny są bolesne i sprawiają choremu ogromny dyskomfort. Niestety, specjalistyczny sprzęt i akcesoria medyczne nie należą do najtańszych. Materace przeciwodleżynowe w znaczący sposób podnoszą jednak wygodę chorego. Stanowią inwestycję w jego zdrowie, która w niektórych sytuacjach zdaje się po prostu koniecznością. Na jakich zasadach działają modele materacy przeciwodleżynowych i komu są najbardziej potrzebne?
Jakim osobom materace przeciwodleżynowe są najbardziej potrzebne?
Tego typu materace są najbardziej pożądane w przypadku osób, które na skutek choroby zostały unieruchomione w łóżku. Lekarze i specjaliści zalecają wówczas regularną zmianę pozycji pacjenta, mniej więcej co cztery godziny. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy opiekun chorego jest w stanie takie zalecenia stosować.
Należy też zrozumieć, że zdrowa i aktywna ruchowo osoba zmienia pozycję leżenia nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Ciało daje jej sygnał, że zbyt duży nacisk na konkretne jego partie staje się nieznośny. Chory pozbawiony jest takiej możliwości. A powstające na jego skórze odleżyny z czasem stają się głębokimi ranami. Wszystko na skutek ciągłego ucisku tkanek, a co za tym idzie, niedotlenienia.
Zmiany najczęściej pojawiają się w obszarze łopatek, bioder, kości ogonowej, a nawet pięt czy łokci. Z początku przybierają postać czerwonych odcisków, by następnie zmienić się w pęcherze, które po czasie zaczynają pękać. Rozległe i otwarte rany są bardzo bolesne. W najgorszym przypadku, gdy dojdą do skóry właściwej, szybko doprowadzają też do zakażenia.
Jak działa materac przeciwodleżynowy i jakie korzyści zapewnia choremu?
Materace przeciwodleżynowe od klasycznych modeli, różnią się przede wszystkim specyficzną budową. To dzięki niej stymulowana jest praca tkanek osoby chorej, które są stale pobudzane i dotleniane. Projekt takich modeli bazuje bowiem na technice zmiennociśnieniowej, która przyczynia się do naprzemiennego ucisku kolejnych partii ciała, stykających się z powierzchnią materaca. Pulsacyjny sposób działania tych produktów pobudza pracę naczyń włosowatych, które transportują krew. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko martwicy tkanek.
To jednak nie wszystko. Jak wiadomo, unieruchomiony człowiek odczuwa spory dyskomfort związany z brakiem możliwości zmiany pozycji. Delikatne, pulsacyjne ruchy materaca przeciwodleżynowego rozluźniają mięśnie pacjenta. W ten sposób eliminuje się przykry ucisk i zwiększa komfort jego wypoczynku. Ponadto specjalistyczny materac zapewnia utrzymanie prawidłowej temperatury ciała chorego. Ta funkcja, choć wydaje się mniej istotna, w rzeczywistości jest kluczowa. Odleżyny najszybciej powstają bowiem w obrębie miejsc wilgotnych i spoconych.
Z kolei biorąc pod uwagę trud opieki nad niepełnosprawnym ruchowo człowiekiem, warto wspomnieć też o ułatwieniach wynikających z użycia materacy przeciwodleżynowych. Dzięki nim można zminimalizować częstotliwość zmian ułożenia ciała, bo ten proces odbywa się w zasadzie samoistnie. Dodatkowo specjalistyczne produkty tego rodzaju są łatwe w utrzymaniu czystości.

Materace przeciwodleżynowe i ich rodzaje
Modele materacy przeciwodleżynowych dostępne są w wersji bąbelkowej, rurowej albo piankowej. Pierwsze składają się z komór, które wypełnia powietrze. Te produkty są chyba najpopularniejszymi, gdy chodzi o medyczne wyroby przeciwodleżynowe. Polecane dla osób o wadze utrzymującej się w normie. Kolejne, a więc rurowe materace przeciwodleżynowe, to modele zbudowane z komór w kształcie wałków. Podobnie jak wyżej opisane materace, te również pulsacyjnie napełniają się powietrzem. Dedykowane są jednak osobom z nadwagą. Ostatnie to materace przeciw odleżynom wykonane z pianki poliuretanowej. Ich powierzchnia często jest pofalowana. Ze względu na relatywnie niską cenę i łatwość w czyszczeniu, zazwyczaj stosuje się je w szpitalach.
Przymierzając się do zakupu materaca, sami musimy zdecydować, który model będzie najlepszy. Pozostaje też znalezienie sklepu z profesjonalnymi wyrobami. Świat Sypialni w swojej ofercie posiada dość sporo propozycji tego rodzaju. Przykładem niech będzie multikieszeniowy materac Makarena Hilding, który doskonale reaguje na wagę śpiącego. Jednostronnie zastosowana w nim pianka termoelastyczna Visco, idealnie dopasowuje się też do kształtu ciała. Lateks z drugiej strony zapewnia z kolei pożądaną sprężystość. Dzięki swoim właściwościom materac doskonale sprawdza się, jako wyrób przeciwodleżynowy.
Materace przeciwodleżynowe – dofinansowanie NFZ
Jeśli kogoś martwią koszty związane z zakupem specjalistycznego materaca, pocieszeniem może być dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. W sytuacji, gdy zakup medycznego modelu, to zbyt duży wydatek, takie wsparcie na pewno jest istotne. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem jest uzyskanie zlecenia wystawionego przez lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalistę. Poza tym konkretne produkty medyczne obejmuje też obniżona stawka VAT.
Finalnie może się więc okazać, że stać nas na materac, który początkowo był poza zasięgiem naszych finansowych możliwości.
Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6
0 Comments for “Materace przeciwodleżynowe – dla kogo i jak działają?”