strefy twardości materaca

Strefy twardości materaca

Zapewne każdy z nas wie, że prawidłowo przespana noc jest kluczem do dobrego początku następującego po niej dnia. Jeśli jednak po naszym śnie czujemy się zmęczeni, zauważamy jakiś dyskomfort czy ból w ciele po wstaniu z łóżka, może to świadczyć o tym, że podłoże, na którym śpimy, nie spełnia prawidłowo swej funkcji. Z tego względu warto poświęcić czas, by zapoznać się z szeroką gamą możliwości i udogodnień, jakie stosują producenci. Stosuje się różne stopnie twardości, urozmaicone wkłady i konstrukcje. Dodatkowym i dość istotnym zabiegiem jest też stosowanie strefy twardości materaca. Dzięki temu komfort spania znacząco się podnosi, a jakość snu ulega poprawie, choć oczywiście jest to także kwestią indywidualną.

Rodzaje materacy

Odpowiednie dobranie materaca do własnych potrzeb to podstawa. Pamiętajmy, że sen zajmuje średnio 1/3 życia, zatem w łóżku spędzamy znaczną ilość naszego czasu. Stąd też kluczowe jest zwrócenie naszej uwagi na to, na czym odpoczywamy w nocy i jaki efekt uzyskujemy przez to rankiem.

Jednym z  podstawowych kryteriów, jakim kierujemy się przy doborze materaca, jest stopień jego twardości. Patrząc na tę kategorię, spotkamy się z trzema typami podłoża: twardym, średnim i miękkim. Ich dobór należy uzależnić od swojej masy ciała. Twarde materace poleca się najczęściej osobom o wadze powyżej 80 kilogramów. Nie jest to jednak sztywna zasada. Przede wszystkim liczy się indywidualne odczucie komfortu podczas leżenia.

Innym aspektem, który warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwania swojego idealnego podłoża do spania, jest jego konstrukcja. Na rynku spotykamy materace sprężynowe, kieszeniowe, lateksowe czy piankowe. W tym artykule nie będziemy się jednak zagłębiać w szczegółowe omówienie tych typów  (sprawdź wpis Rodzaje materacy cz.1). Chcemy jedynie podkreślić fakt, że w każdym z nich, niezależnie od wewnętrznej konstrukcji i stopnia sztywności, mogą być zastosowane strefy twardości materaca.

Strefy twardości materaca – czym są i po co się je stosuje?

Każdy materac ma określoną twardość. Może ona być stała dla całej powierzchni podłoża. Wtedy spoczywające na nim ciało uzyskuje takie samo podparcie w każdym miejscu, niezależnie od swojego ułożenia. Biorąc jednak pod uwagę anatomię człowieka, producenci materacy wyszli z pewnym udogodnieniem i ulepszeniem. Zauważono, że można zmienić twardość podłoża w pewnych miejscach po to, by je lepiej dostosować do ludzkiej sylwetki.

Tak właśnie wydzielono strefy twardości materaca. Mają one dawać właściwe podparcie różnym częściom ciała „od stóp do głów”. A dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nasza głowa czy barki wywierają inny nacisk na podłoże niż na przykład lędźwie czy miednica. W związku z tym wymagają innego podparcia. Jest ono tak istotne, bo odpowiednio dobrane pozwala naszym mięśniom na całkowite rozluźnienie. Jeśli każdy obszar materaca jest dostosowany do spoczywającej na nim części sylwetki, to niwelowane są napięcia w ciele na całej jego długości. Wtedy też krew znacznie lepiej krąży po organizmie. Dzięki temu, wstając rano z łóżka, nie odczuwamy zmęczenia ani żadnych dolegliwości czy dyskomfortu.

Jakie są strefy twardości materaca?

Każdy materac, który posiada strefy twardości, ma wydzielone kilka różnych obszarów. Na rynku spotyka się najczęściej podłoża o 3, 5 lub 7 strefach komfortu. Jeśli wybierzemy te pierwsze, to uzyskamy mocniejsze podparcie pod biodrami. Te, które mają pięć zróżnicowanych odcinków, uwzględniają w swej konstrukcji odmienny ciężar nóg, bioder, lędźwi, barków i głowy. Najbardziej zróżnicowane są materace „siedmiostrefowe”. Dzięki nim komfort podczas spania uzyskuje z osobna: głowa, barki, lędźwie, miednica, uda, łydki oraz stopy.

  • Strefa głowy w tej części głowa spoczywa spokojnie, a krew lepiej krąży. Materac w tym miejscu ma średnią twardość.
  • Część barkowa w niej barki i ramiona są rozluźnione, a kręgosłup pozostaje w swym naturalnym ukształtowaniu.
  • Obszar lędźwi – podpiera okolice talii, a pas materaca zachowuje średnią twardość.
  • Strefa miednicy kluczowa dla naszego organizmu. Średniej twardości pas materaca podtrzymuje najcięższe partie ciała człowieka.
  • Sektor ud o większej twardości, podpiera górną partię nóg.
  • Obszar łydek bardziej elastyczny, wspomaga krążenie.
  • Okolica stóp średniej twardości odcinek, w którym idealnego relaksu doznają stopy.

Strefy twardości materaca a rodzaj podłoża

Strefy twardości materaca uzyskuje się w różny sposób. Zależy on od konstrukcji podłoża, w jakim to rozwiązanie jest stosowane. Materace piankowe są konturowane, co oznacza, że użyta w nich pianka jest nacinana wzdłuż i w poprzek. Sprężynowe otrzymują sprężyny o różnej grubości i w ten sposób reguluje się twardość czy elastyczność podłoża. Różnorodna wielkość oraz ilość otworów to z kolei sposób na strefowość w materacach lateksowych.

strefy twardości materaca

Czy strefy twardości w materacu są dla każdego?

Strefy twardości materaca to wyjątkowa opcja dla osób poszukujących wysokiego komfortu podczas snu. Wielkość omawianych stref optymalizuje się, dobierając je do wzrostu osoby mierzącej powyżej 160 centymetrów. Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy człowiek będzie mógł w pełni czerpać z udogodnień takiego podłoża. Osoby niższe, a zwłaszcza młodzież oraz dzieci mogą mieć trudność z idealnym ułożeniem się i dopasowaniem do poszczególnych odcinków podparcia.

Zalety materacy o strefowej twardości

Wypoczywanie na materacu o zróżnicowanych strefach twardości daje idealne podparcia każdej części ciała. Niweluje to napięcie wszystkich mięśni, wpływa na rozluźnienie narządów wewnętrznych i swobodny przepływ krwi. Co więcej, sam materac jest wzmocniony w miejscach, gdzie istnieje ryzyko jego odkształcania pod wpływem ciężaru ciała. To dodatkowe rozwiązanie zwiększa żywotność takiego podłoża. Na nią wpływa także inna cecha materacy strefowych, a mianowicie ich dwustronność. To kolejna opcja, która daje im wielki plus.

Należy mimo wszystko pamiętać, że przede wszystkim decyzję o wyborze najlepszego dla nas materaca wskazuje nasze ciało. To od jego cech zależy, na jakim podłożu będziemy się czuć komfortowo. Dlatego, aby dobrze spać, budzić się wypoczętym, pełnym sił, radosnym, bez dolegliwości i dyskomfortu, warto mieć odpowiedni materac dobrany do indywidualnych potrzeb i preferencji. Bo najważniejsze jest to, by po prostu wygodnie się na nim leżało.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

 

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?