Co powinno się znaleźć w sypialni dla seniora?

Co powinno się znaleźć w sypialni dla seniora?

W przypadku wnętrz urządzanych dla starszych osób należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Duże znaczenie mają tutaj nie tylko gusta użytkowników, ale także rozwiązania, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Seniorzy niejednokrotnie zmagają się z różnymi przypadłościami, dlatego dom musi uwzględniać wystrój, który nie utrudni organizacji potrzebnych zadań. Szczególne znaczenie ma sypialnia, czyli pomieszczenie, które stanowi odskocznię od codzienności i pewnego rodzaju oazę spokoju. Dowiedz się zatem, co powinno się znaleźć w sypialni dla seniora.

Jakimi zasadami należy kierować się przy urządzaniu sypialni dla seniora?

Sypialnia dla seniora musi przede wszystkim uwzględniać elementy wyposażenia, które będą w pełni dopasowane do większych potrzeb mieszkańców. Meble do sypialni dostosuj do wzrostu i możliwości użytkowników. Zadbaj także o bezpieczeństwo, a szczególne o usunięcie przedmiotów, które mogłyby przyczynić się do potknięcia i upadku starszej osoby. Przydadzą się tu lampy czy żyrandol do sypialni, który dobrze oświetli całe pomieszczenie. W pokojach przeznaczonych dla seniorów sprawdzi się zasada hołdująca proste rozwiązania, a także uporządkowanie. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce i nic nie może tej harmonii zakłócać.

Sypialnia dla seniora, czyli jakie przedmioty powinny się w tym pomieszczeniu znaleźć?

W sypialni dla seniora tak jak w każdej innej sypialni musi znaleźć się wygodne łóżko, materac, komoda, stolik i szafka nocna czy też dobre oświetlenie. Dla urozmaicenia wystroju możemy na ścianie powiesić obrazy czy też pomyśleć o zamieszczeniu tapety do sypialni.  Jednakże wymienione elementy wyposażenia powinny spełniać kilka ważnych zasad, o których pokrótce sobie powiemy.

Jakie łóżka w sypialni dla seniora, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo?

Łóżko jest najważniejszym elementem wyposażenia każdej sypialni, niezależnie od tego, dla kogo jest ona przeznaczona. Nie ulega wątpliwości, że łoże do spania dla seniorów musi być wygodne. Jednakże ogromne znaczenie w tym przypadku ma jego wysokość, ponieważ osoby starsze mają raczej trudności ze wdrapywaniem się na wyższe stopnie. Zatem doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku będzie poziom zbliżony do wysokości kolan seniora. Co więcej, nie bez znaczenia są także elementy, które pomogą użytkownikowi wesprzeć się i wstać rano z łóżka. Oczywiście nie wszystkie osoby starsze tego potrzebują, ale gdy senior ma problem z porannym podnoszeniem się, zainwestuj w specjalne drabinki czy podpórki. Kolejnym rozwiązaniem, które może sprawdzić się w sypialni seniora, jest regulowany stelaż. Specjaliści zalecają przedstawione narzędzie osobom, które mają opuchnięte nogi lub też zmagają się z problemem refluksu żołądkowego. Co więcej, przedmiot będzie dużym ułatwieniem dla opiekuna osoby starszej w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych.

Jaki materac powinien znaleźć się w sypialni dla seniora?

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest materac. Dobre posłanie to takie, które spełnia indywidualne potrzeby osoby, która na nim odpoczywa. Zatem wszystko zależy od predyspozycji i dolegliwości, z którymi zmaga się senior. W przypadku, gdy osoba starsza cierpi na ból kręgosłupa i dość dużo czasu przebywa w łóżku najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj materac z pianki termoelastycznej. Takie posłania gwarantują stabilność i dobre podparcie dla kręgosłupa osoby śpiącej. W takiej sytuacji fantastycznie spełnią swoje zadanie również materace sprężynowe kieszeniowe. Pomogą one zniwelować ból karku czy pleców. Innym cennym rozwiązaniem mogą okazać się ponadto materace rehabilitacyjne i przeciwodleżynowe. Z kolei osoby chore na astmę lub seniorzy mający alergię powinni zainwestować w posłania z wkładem lateksowym, wysokoelastycznym czy poliuretanowym.

Sypialnia dla seniora, czyli na jeszcze jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiednie łóżko i materac to nie jedyne elementy, które powinny znaleźć się w sypialni przeznaczonej dla starszej osoby. Istotną rolę odgrywa także oświetlenie, które nie tylko wprowadzi klimatyczny nastrój, ale także zapewni bezpieczeństwo. Co więcej, zadbaj też o to, aby włączniki, a także wyłączniki światła znajdowały się w dostępnym miejscu. Nie bez znaczenia jest też kolorystyka, która w przypadku osób starszych powinna być raczej stonowana. Postaw na jasne barwy, które wprowadzą do wnętrza doskonały klimat i nie będą rozpraszały oczu przebywających w pomieszczeniu osób. Pomyśl o tym, aby zawiesić obrazy lub umieścić tapetę na ścianie sypialni. Istotną wagę ma także parkiet, który musi zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa. Dlatego zdecydowanie nie sprawdzą się tutaj podłogi i rozwiązania ze sporą różnicą poziomów. W tej sytuacji zainwestuj raczej w panele lub jeśli jest taka potrzeba w dywanik z krótkim włosiem.

Sypialnia dla seniora urządzona z uwzględnieniem zaprezentowanych wyżej zasad sprawi, że będzie to nie tylko piękne miejsce, ale także przyjazne i bezpieczne. Co więcej, dzięki temu zapewnisz starszej osobie wszelkie wygody i przyczynisz się do tego, że odnajdzie ona w sypialni spokój, jaki potrzebuje. Zyska swoją prywatną oazę spokoju i miejsce w domu, w którym się zrelaksuje i prawdziwie odpręży. Kolejnego dnia obudzi się z nową energią i chęcią do podejmowania swoich małych wyzwań!

Zobacz też jak zadbać o sypialnię pozbyć się roztoczy z pościeli i łóżka, a także zalety i wady pościeli bawełnianej.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

 

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 10 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?