https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Co robią ludzie podczas snu?

Sen pomaga zregenerować siły, nie tylko fizyczne, ale też pozwala uporządkować napływające nieustannie z otoczenia i zgromadzone w ciągu dnia w mózgu informacje. Zajmuje on relatywnie dużą część doby. Czy jest to czas kompletnej bezczynności, czy wprost przeciwnie? Co robią ludzie w czasie snu?

co robią ludzie podczas snu

Co robią ludzie w czasie snu?

Sen  to czas tylko pozornego pozostawania w bezruchu. Jeśli przyjrzeć się śpiącej osobie, można zauważyć, że noc to jednak czas całkiem dużej aktywności, głównie mózgu, ale też całego ciała.

Ruchy gałek ocznych w czasie snu z marzeniami sennymi

Aktywność śpiącego człowieka przejawia się głównie poprzez szybkie ruchy gałek ocznych w czasie, kiedy śni. Może temu towarzyszyć zmienianie pozycji, jednak nie zawsze. Obserwacja takiej osoby pozwala łatwo stwierdzić ten stan. Uważa się, że jest to proces porządkowania informacji, które dotarły do człowieka w ciągu dnia. Dlatego sny to często absurdalny zlepek fragmentów rzeczywistości. Należy jednak pamiętać, że dzięki nocnej aktywności mózgu uczymy się i utrwalamy nowe umiejętności. Łączymy także nową wiedzę z tą utrwaloną wcześniej.

Co robią ludzie w czasie snu? W stanie pełnego odpoczynku rosną

Wszystkie mięśnie najczęściej rozluźniają się w pełni, więc sen jest związany z bardzo niewielką ilością ruchu. Dzieje się tak, ponieważ mózg zostaje niejako „odcięty” od mięśni. W płytszych fazach snu zmieniamy pozycję. Im mniej wygodny materac, na którym śpimy, tym częściej zmieniamy ułożenie ciała. Nie jest to jedyna i główna przyczyna.  Sen i odpoczynek pozwala na regenerację ciała i rośnięcie organizmu. Dzięki niskiej aktywności spada też ciśnienie krwi, dobrze wpływając na cały organizm.

Obniżenie temperatury ciała i jego konsekwencje dla śniącego

W czasie snu obniża się temperatura ciała, najniższe wartości osiągając około 2.00 – 3.00 nad ranem. To wtedy zdarza się, że zbyt mała kołdra ląduje przy tym ze śpiących, który pierwszy ją zabierze. Przodują w tym kobiety. Być może dlatego, że ogólnie częściej mają wrażenie zimna niż mężczyźni. Na szczęście niższa temperatura ciała (podobnie jak otoczenia) sprzyja lepszej jakości snu.

Zgrzytanie zębami

Niewielka część ludzi w nocy zgrzyta zębami (bruksizm). Dla nich samych nie stanowi to problemu z wysypianiem się, choć powoduje straty w uzębieniu. Może być to natomiast problem dla osób, które z nimi śpią, bo może zakłócać ich sen. Dźwięk zgrzytania jest bardzo nieprzyjemny, do tego powoduje obawę o połamanie zębów przez bliską osobę.

Ludzie podczas snu mówią

Zwykle są to strzępki mało zrozumiałych zdań. Mimo szczerych chęci raczej trudno je zrozumieć, gdyż są to mało sensowne wypowiedzi. Są one wynikiem właśnie porządkowania informacji i nieustannej pracy naszej podświadomości.

Somnambulizm, czyli spacer w czasie snu

Niewielki odsetek ludzi w czasie snu lunatykuje. Objawia się to siadaniem, czy chodzeniem. Czasem też wykonywaniem codziennych czynności mimo kompletnego braku świadomości tego, co się z nimi dzieje. Zwykle jest to dla nich bezpieczne, ale bywa zaskakujące i robi duże wrażenie na domownikach, którzy taką osobę mogą zaobserwować.

Ruchy w czasie snu

Śpiący człowiek wykazuje małą aktywność, choć niektórzy ludzie w nocy dość często zmieniają pozycję. Może być to wynikiem bardzo realistycznego snu, albo też konsekwencją zespołu niespokojnych nóg. Osoby nim dotknięte często i w gwałtowny sposób poruszają się, w szczególności dotyczy to ich kończyn dolnych. Przydaje się wtedy szerokie łóżko, bo osoba śpiąca z kimś, kto cierpi na tę dolegliwość, niespodziewanie może zostać niechcący „zaatakowana” w nocy.

Ludzie podczas snu pięknieją

W czasie odpoczynku wszystkie nasze komórki ciała otrzymują więcej tlenu, który nie musi być w tym czasie kierowany do mięśni odpowiedzialnych za ruch. Dzięki temu następuje regeneracja komórek, w tym komórek skóry. Z uwagi na to oraz mniejsze zużycie wody nasza skóra młodnieje, zmarszczki się wypłycają i budzimy się młodsi. Wspomaga to hormon wzrostu, który jest wydzielany właśnie w nocy, a który regeneruje naskórek.

co robią ludzie podczas snu

W czasie snu szybciej goją się rany

Jako że w czasie snu rośniemy, to również rany szybciej się zabliźniają. Hormon wzrostu, dobre natlenienie i nawodnienie powoduje szybszy proces gojenia, a kortyzol dodatkowo hamuje procesy zapalne. Być może właśnie stąd wzięło się powiedzenie „sen to zdrowie”.

Jak widać, sen to tylko pozornie czas bezruchu i braku aktywności. Mimo tego, że jest to czas odpoczynku, w organizmie ludzi dzieją się bardzo ważne procesy, które nie tylko polepszają, ale też wydłużają nasze życie. Sen to nie tylko marzenia senne, porządkowanie, eliminowanie, dotlenianie, nawadnianie, rośnięcie czy gojenie się ran. To jest również mówienie, kopanie, a nawet chodzenie. To wszystko dzieje się poza naszą świadomością, ponieważ śpimy.

Podsumowując, odpoczynek nocny to bardzo ważny proces, którego znaczenie możemy docenić wtedy, gdy przez dłuższy czas jesteśmy pozbawieni wystarczającej ilości snu. Już dwie doby z zaburzonym rytmem nocnego wypoczynku powodują negatywne konsekwencje. Odpowiednia ilość snu to lepszy nastrój i pamięć oraz efektywniejsze działanie. Za tym idzie mniejsza skłonność do ryzykownych decyzji. Dobra jakość snu ma również wpływ na nasze zdrowie, ponieważ dobrze wpływa na układ immunologiczny. Zatem wygodny materac, wywietrzone pomieszczenie, cisza i ciemność to wielcy sprzymierzeńcy naszego dobrego funkcjonowania każdego dnia.

A zatem — dobrych snów!

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

 

  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6