Stelaż pod materac jest często niedocenianym elementem wyposażenia sypialni. Jest to bardzo duży błąd, gdyż materac, który jest większym wydatkiem, bez odpowiedniego i dopasowanego stelaża traci na swojej funkcjonalności. Warto zatem dowiedzieć się, dlaczego stelaż pod materac ma takie duże znaczenie.
Co to jest stelaż pod materac?
Stelaż w dużym uproszczeniu tworzą odpowiednio wygięte i połączone ze sobą drewniane listwy i jest on integralną częścią łóżka. Bezwzględnie należy o nim pamiętać podczas wyboru materaca, bo stelaż pod materac i materac to dwa wyroby, od których zależy, jaki uzyskamy komfort snu. Do produkcji stelaży najczęściej używa się drewna brzozowego, bukowego i sosnowego. Z tego ostatniego drewna wytwarza się najtańsze stelaże twarde, które są możliwe do zastosowania w połączeniu z niższą jakością materaców bonelowych. Tymczasem materace z pianek termoelastycznych, wysokoelastycznych i lateksowych wymagają stelaży o wysokich klasach. Charakteryzują się one bowiem elastycznością i dlatego odpowiednio współpracują z materacami.
Współpraca stelaża z materacem
Zdarza się niekiedy, że klient kupi materac, który wypróbował w sklepie. Tymczasem w domu okazuje się, iż jest on nieco za miękki, lub za twardy. Wynika to najczęściej z faktu, iż w sklepie leżał on na innym stelażu niż ten zakupiony do domu. To zatem świadczy o tym, jak duży wpływ na właściwości materaca i komfort jego użytkowania ma właściwie dobrany stelaż. Elastyczny stelaż bowiem gwarantuje dobre podparcie materaca, a efektem tego jest dostosowywanie się wkładu do ciała śpiącej osoby. Wówczas materac staje się odpowiednio elastyczny i reagujący na obciążenia.
Oznacza to zatem, że stelaż ma wpływ na lepsze dopasowanie się do masy ciała, jego krzywizn i pozycji spania użytkownika. Elastyczne stelaże zapewniają usztywnienie lub zmiękczenie w odpowiednich miejscach materaca, które są dopasowane do masy i budowy konkretnych części ciała. Ważne są więc tutaj strefy twardości w materacu i stelażu, a szczególnie regulowane, które gwarantują utrzymanie ciała we właściwej pozycji. Im więcej stref twardości tym lepiej.
Stelaż a wentylacja materaca
Stelaż zapewnia również lepszą cyrkulację powietrza w materacu. Z kolei odpowiednia wentylacja materaca zapobiega jego zawilgotnieniu i pojawieniu się pleśni, grzybów i bakterii. Jest to szczególnie ważne m.in. dla alergików. W tym przypadku warto zatem pamiętać, że w nocy ciało człowieka poci się, dlatego umożliwienie swobodnego wysychania materaca jest wyjątkowe ważne dla higienicznego snu.
Ponadto materac może także zostać zwyczajnie zamoczony, szczególnie przez najmłodszych domowników. Spanie na wilgotnym materacu nie należy do przyjemności, a dodatkowo nie sprzyja zdrowiu.
Prawidłowy wybór stelaży pod materace do łóżek
Stelaże i materace muszą one do siebie pasować. Na sprężyste stelaże należy zatem stosować sprężyste, dobrze dostosowujące się materace, które nie eliminują właściwości stelaży. Materace ze sprężynowym szkieletem są odpowiednie na sztywne stelaże listwowe lub stelaże statyczne z niesprężystym ułożeniem listew. Tymczasem materace z materiałów piankowych dobrze się dostosowują do uginania i pozycjonowania stelaża. Są one zatem odpowiednie na stelaże bardzo elastyczne i regulowane.
Zdrowotne właściwości stelaży pod materace
Stelaże sprężyste łóżek dają określonym częściom ciała w różnych częściach potrzebne usztywnienie lub na odwrót. W ten zatem sposób kręgosłup pozostaje w naturalnej pozycji podczas snu na plecach, jak również na boku. Z kolei materac w sposób elastyczny kopiuje kształt ciała i dzięki temu nie naciska na stawy ani mięśnie. Nie powoduje też wybudzenia z powodu zesztywniałych mięśni i konieczności obrócenia się. Natomiast jeżeli łóżko jest zbyt twarde, to dochodzi do nienaturalnego nacisku na stawy i kręgosłup, które znajdują się w niewłaściwej pozycji.
Jeżeli zaś łóżko ze stelażem jest zbyt miękkie, to ciało zbytnio się zapada, kręgosłup nienaturalnie się wygina, a mięśnie napinają. Ściśnięte są wówczas także organy wewnętrzne, które nie mogą się właściwie regenerować. Prawidłowym rozwiązaniem są więc sprężyste stelaże łóżek, które dostosowują się do budowy ludzkiego ciała oraz utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji.
Gwarancja materaca – co może na nią wpływać?
Klienci, którzy wybierają materace doskonale orientują się, że jest to wydatek nieco wyższy niż codziennych zakupów. Z tego wynika, że im dłuższy okres gwarancji na materac, tym jest lepiej dla klienta. Czas ten często jest dość długi, bo wynosi 10 lat, a nawet 15 lat. Okazuje się często, że warunki gwarancji podane przez producenta nie obejmują złego użytkowania materaca. Tymczasem już wiemy o zgubnym wpływie użytkowania materaca bez stelaża lub złym jego doborze np. sztywnym stelażem do materaców piankowych. Jednym z najważniejszych czynników, które są jednak zwykle brane pod uwagę podczas procesu reklamacji materaca jest właśnie dobór odpowiedniego stelaża. Stąd też nasuwa się istotny wniosek o konieczności właściwego doboru elementu pod materac.
Stelaże pod materace łóżek – jak o nie dbać?
Należy dbać zarówno o materace, jak i o stelaże łóżek, aby mogły one pełnić swoją funkcję i pomagać w zdrowym i wygodnym śnie. W celu utrzymania prawidłowej funkcji stelaża zaleca się wdrożyć następujące zasady:
- stelaż powinnyśmy umieścić w suchym środowisku,
- zapewnić swobodny dostęp powietrza pod łóżkiem i stelażem,
- dwa razy w roku przetrzeć drewniane i plastikowe części stelaża zwilżoną szmatką,
- w stelażach regulowanych raz w roku winno się nasmarować olejem części ruchome stelaża.
-
Stelaż elektryczny Family Moto HILDING
Oceniono 5.00 na 51,489.00zł – 1,629.00zł Wybierz opcje -
Stelaż Select Classic Hilding
619.00zł – 639.00zł Wybierz opcje -
Stelaż bez regulacji – SAM HILDING
Oceniono 5.00 na 5209.00zł – 359.00zł Wybierz opcje -
Stelaż Double Lift Hilding
Oceniono 5.00 na 5849.00zł – 999.00zł Wybierz opcje
Rodzaje stelaży pod materace
Podstawowy podział stelaży pod materace i do łóżek
Stelaże dzielą się na dwie podstawowe grupy: listwowe i segmentowe. Stelaże listwowe różnią się od siebie ułożeniem listew, ich szerokością i ilością, odległością pomiędzy listwami i możliwością ustawiania twardości. Natomiast bardziej skomplikowane są stelaże segmentowe ze sprężystym wsparciem ciała, które potrafią idealnie rozłożyć masę śpiącego. Oba typy stelaży są dostępne w wariancie nieregulowanym, pozycjonowane manualnie lub za pomocą silnika.
Listwowe stelaże
Stelaże listwowe pozytywnie wpływające na ortopedyczne właściwości i elastyczność materaca oraz jego przewiewność. Optymalne są stelaże z ilością minimalnie 28 listew.
Regulowane stelaże
Stelaże z możliwością regulowania w różnych anatomicznych strefach ciała, oprócz zwiększenia żywotności i przewiewności materaca, oferują większy komfort podczas relaksu, odpoczynku lub snu.
Segmentowe stelaże
Stelaże segmentowe najwyższej jakości wykonano z niezależnych od siebie segmentów, które najlepiej reagują na obciążenie i rozkładają równomiernie nacisk. Dzięki temu doskonale wspierają właściwości ortopedyczne materaca.
Stelaże — akcesoria
Do stelaży listwowych i segmentowych przygotowano szereg dodatków. Należą do nich jednostki masujące, pilot na podczerwień, uchwyty materaca i wiele innych. Jednostki te zwiększają komfort podczas użytkowania stelaża i materaca. Delikatne wibracje, które generują jednostki masujące rozluźniają ramiona i mięśnie pleców oraz dostarczają ciału uczucie ogólnego relaksu.
Ogólny podział stelaży wg konstrukcji
Stelaże pod materace do łóżek można sklasyfikować ze względu na rodzaj konstrukcji oraz możliwości regulacji. Pod względem konstrukcyjnym wyróżnia się następujące rodzaje stelaży tj.:
- stelaże klasyczne typu ruszt, które wykonane są z listewek drewnianych, przymocowanych do drewnianej obudowy. Tego typu stelaże to jedne z najstarszych, najbardziej klasycznych typów, które obecnie nie cieszą się już tak dużą popularnością. Zaletą tego typu modeli jest niska cena, a więc ich ekonomiczność, natomiast wadą jest negatywny wpływ na wygląd i trwałość materaca oraz niezbyt odpowiedni efekt zdrowotny. Właśnie dlatego takie modele nie są polecane użytkownikom,
- stelaże elastyczne, które są zdecydowanie jednymi z najchętniej wybieranych przez klientów. Takie modele nie są bardzo drogie, a jednocześnie charakteryzują się wysoką jakością i trwałością. Wiadomo, że najważniejsze znaczenie ma materiał wykonania oraz renoma producenta. Popularne są stelaże elastyczne 18 i 28 listewkowe. Ten pierwszy rodzaj jest odpowiedni dla materacy kieszeniowych z liczbą sprężyn wynoszącą ok. 250 szt. /m2 i piankowych. Tymczasem 28 listewek to dobry wybór do materacy lateksowych, wysokoelastycznych, termoelastycznych i kieszeniowych typu multipocket z liczbą sprężyn wynoszącą ok. 500 szt. / m2. Stelaże elastyczne charakteryzują się zatem przede wszystkim tym, że pracują one pod obciążeniem, dopasowują się do użytkownika i materaca, a dodatkowo część modeli można dzielić pod względem twardości;
- stelaże talerzowe, które są nowością na rynku od jakiegoś czasu. Takie modele są dosyć kosztowne, a ich cechą charakterystyczną są specjalne talerze zamiast listewek, przy czym każdy element sprężynujący pracuje niezależnie od pozostałych.
Podział stelaży wg konstrukcji i możliwości ich regulacji
Według tego kryterium podziału wyróżniamy następujące stelaże tj.: bez regulacji, stelaże do skrzyni na pościel (podnoszone), stelaże regulowane elektrycznie i stelaże regulowane ręcznie.
Stelaże bez regulacji
Stelaże te to najprostsze ramy do łóżek. Nie mają one podnoszonych zagłówków i podnóżków jak to jest w przypadku bardziej zaawansowanych modeli, ale są równie wygodne. Stanowią one solidne, metalowe ramy, które łączy się z listewkami za pomocą elastycznych uchwytów. Współczesne stelaże bez regulacji mają wygięte ku górze rusztowanie, dzięki czemu dobrze amortyzują każdy ruch śpiącego. Zapewniają wysoki komfort spania i wytrzymałość.
Stelaż bez regulacji pod materac — Apollo II firmy Janpol
Model ten jest bardzo estetyczny i wykonany z brzozowych listewek, które są gęsto ułożone i elastyczne oraz mają dobre ugięcie. Gwarancja producenta wynosi 5 lat. Dodatkowo jest on stelażem funkcjonalnym, który świetnie sprawdza się jako podkład pod materace piankowe wysokoelastyczne i lateksowe. W połączeniu z odpowiednio dobranym materacem zapewnia długotrwały komfort i żywotność wkładu. Jego podstawową cechą jest uniwersalność. Listewki brzozowe nie tylko są szerokie, ale także gęsto ułożone w odstępie ok. 3 cm. Wszystkie 28 listewek jest zamontowanych w gumowych i sprężystych uchwytach. Taki sposób łączenia sprawia, że bez problemu poruszają się w górę i na dół niezależnie od siebie.
Dzięki temu stelaż daje bardzo dobre, sferyczne podparcie ciała z odpowiednim ugięciem. Po dodaniu odpowiedniego materaca daje on wygodny wypoczynek. Apollo II mimo gęstego ułożenia listewek, zachowuje również wysoki poziom cyrkulacji powietrza i odprowadzania wilgoci z materaca. Tym samym przeciwdziała rozwojowi roztoczy, bakterii i wirusów, pozostawiając łóżko czyste i higieniczne.
Stelaż ten jest bardzo odporny, nawet przy większych obciążeniach, chociaż trzeba pamiętać, że wymaga oparcia na całej długości boków. Jego część lędźwiowa została wyposażona w regulację twardości. Niebieskie elementy tego stelaża pomagają dopasować stopień ugięcia do potrzeb danej osoby i przekłada się ono na finalną twardość materaca.
Stelaż Apollo II firmy Janpol — zalety
Wspomaga materac w celu uzyskania jeszcze lepszego dostosowania do kształtu ciała użytkownika. Przy tym bardzo dobrze rozkłada on masę ciała człowieka na całej powierzchni. Ma on także regulację twardości. Ponadto stelaż ten jest wykonany z ekologicznych i naturalnych listewek drewnianych brzozowych. Apollo II jest typem stelaża bez regulacji i ma wysokość 4,5 cm.
Stelaże do skrzyni na pościel (podnoszone)
Stelaże do skrzyni na pościel stosowane są w łóżkach z opcją chowania kołdry i poduszek w środku. Muszą spełniać nie tylko oczekiwania stawiane im jak każdej inne ramie, ale także być łatwe w unoszeniu i lekkie. W zależności od rodzaju modelu składają się one przed zagłówkiem lub na styku z górną częścią konstrukcji. Stelaże te są często wyposaża się w nowoczesne siłowniki, aby można było je łatwo podnieść.
Stelaż do skrzyni na pościel (podnoszony) Double Lift firmy Hilding
Stelaż ten zbudowano z metalowej ramy oraz 44 listewek równomiernie rozkładających masę ciała człowieka na całej powierzchni. Dobrze podpiera on materac i umożliwia jego swobodną wentylację. Gwarancja producenta to 2 lata.
Stelaż Double Lift firmy Hilding jest rodzinną propozycją z gęstym podparciem i gazowymi siłownikami dla większej wygody użytkowania. Listewki wyprofilowano do góry, aby lepiej przenosiły masę użytkownika, a dodatkowo skleja się je warstwowo w celu uzyskania większej wytrzymałości. Są one gęsto ułożone, ale dobrze wspierają wentylację materaca. Można go zatem łatwo i szybko zamontować na ramie łóżka. Dzięki gazowym siłownikom ze sprężynami można bez wysiłku dostać się do skrzyni.
Stelaż ten jest rodzajem modelu bez regulacji, do skrzyni na pościel (podnoszonym typu lift). Jego wysokość wynosi 6 cm.
Stelaże regulowane elektrycznie
Modele te mają pięć płaszczyzn — po dwie na zagłówek i podnóżek oraz strefę środkową. Oprócz nieruchomego centrum pozostałe jego części można dowolnie podnosić i opuszczać. Dzięki temu możliwe jest idealne dopasowanie się do ulubionej pozycji snu. Dodatkowo moduł elektryczny z pilotem ułatwia regulację bez wstawania z łóżka. Stelaże regulowane elektrycznie powszechnie doceniają osoby obłożnie chore. Lubią je także wszyscy, którzy po prostu kochają komfort.
Stelaż CUREM® Rahmen Power firmy Hilding
Jest to luksusowy stelaż tarczowy CUREM Power, który umożliwia ustawienie najwygodniejszej pozycji dla użytkownika poprzez użycie pilota. Stelaże CUREM® składają się z różnorodnych poruszających się swobodnie elementów sprężynowych, mocowanych w sposób elastyczny do podstawy, co zapewnia wyjątkowo precyzyjne i relaksujące rozmieszczenie nacisku, a także miękkie, płynne i dynamiczne dostosowanie się do wszystkich ruchów.
Stelaż CUREM® Move pozwala na używania łóżka nie tylko do spania, ale także np. do czytania, oglądania telewizji, pracy, surfowania po Internecie, czy po prostu odpoczywania.
Stelaż CUREM® Power daje luksusową i najwygodniejszą pozycję dla człowieka uzyskiwaną poprzez naciśnięcie przycisku w pilocie. Strefy pod plecami i stopami reguluje się w nim przy pomocy dwóch mocnych, niemal niesłyszalnych silników elektrycznych, które delikatnie, komfortowo i płynnie ustawiają łóżko w dowolnej żądanej pozycji.
Tymczasem system tarcz CUREM® w każdym stelażu CUREM® wyposażono w innowacyjny system tarcz w okolicy ramion i obszarze lędźwiowym. Obracając białą tarczę można indywidualnie dopasować poziom twardości do swoich upodobań.
Z kolei technologia Easy-Lift polega na tym, że gdy człowiek nie leży na materacu, ulega on lekkiemu unoszeniu przez innowacyjne elementy sprężynowe stelaża, co zapewnia idealną wentylację materaca od spodu.
Stelaże regulowane ręcznie
Posiadają one wszystkie zalety stelaży bez regulacji. Dodatkowo jednak pozwalają konfigurować wysokość zagłówka i podnóżka do naszych osobistych preferencji. Jest to szczególnie istotne dla osób, które prowadzą stojący tryb życia, aby w nocy ich nogi miały szansę na właściwą regenerację. Stelaże regulowane ręcznie mają kilka ustawień do wyboru i każde można zablokować w wybranej pozycji.
Dla stelaży regulowanych ręcznie, czy elektrycznie rekomendowane są materace miękkie, wysokoelastyczne, piankowe i lateksowe.
Stelaż Docja firmy JANPOL
Jest to wyjątkowo komfortowy i trwały stelaż wykonany z elastycznych listewek, szczególnie polecany do materacy piankowych i lateksowych. Producent udziela na niego 2 lata gwarancji.
Zbudowany jest on z elastycznych listewek brzozowych. Zapewnia to precyzyjne rozłożenie masy ciała użytkownika oraz dokładniejsze dopasowanie materaca. Posiada on funkcje regulacji wysokości zagłówka i podnóżka, dzięki czemu możliwa jest skuteczna regeneracja siły. Stelaż zapewnia także regulację twardości w części środkowej oraz swobodny przepływ powietrza pomiędzy listewkami. Zaopatrzony jest on w gumowe uchwyty.
Rodzaje stelaży pod materace – podział wg wymiarów materacy (łóżek)
Stelaż pod materac 90 × 200 cm i na łóżko
Stelaż pod materac 90 × 200 cm powinien spełniać wymagania dotyczące komfortu użytkowania, które wcześniej wymieniliśmy. Podkreślamy jednak, że taki stelaż powinien być zbudowany ze sprężystych listew, które korzystnie wpływają na pracę materaca i dopasowanie do ciała. W ten sposób również zapewnia on prawidłowy przepływ powietrza ograniczający powstawanie wilgoci oraz możliwość rozwoju roztoczy, pleśni, bakterii oraz grzybów w materacu. Wyjątkowo istotne jest, aby wybierając stelaż zastanowić się nad gęstością ułożenia listew oraz ich giętkością. Dość duża liczba listewek zapobiega odkształceniom materaca, a ich sprężystość pozwala na przeniesienie części obciążenia wywoływanego przez masę naszego ciała z materaca na listwy, co dodatkowo zwiększa żywotność tego pierwszego elementu.
Do materacy bonelowych wybierane są najczęściej stelaże zbudowane z sosnowych listewek, które są rozwijane i kładzione na ramie łóżka. Nie należy stosować stelaża rolowanego w połączeniu z materacami innymi niż bonelowe, gdyż mogą one ulec zniekształceniu, a tym samym zniszczeniu materaca. Stelaże do łóżek 90 × 200 cm, które wykonano z drewna brzozowego lub bukowego są znacznie bardziej wytrzymałe i sprężyste. Z tego względu zaleca się je stosować do materacy typu multipocket lub lateksowych. Takie stelaże tak samo jak materace 90 × 200 cm mogą mieć kilka stref twardości. Te cechy uzyskuje się dzięki różnej sprężystości listewek na poszczególnych odcinkach stelaża.
W tym przypadku możliwość regulacji twardości dają specjalne przesuwane nakładki. Poprzez przesunięcie ich zupełnie na skraj stelaża zwiększają one jego twardość, a ustawione na środku listwy powodują, że staje się on miękki i elastyczny. Pozwala to zatem na doskonałe uzupełnianie się materaca i stelaża, które wspólnie pracują na wysoki komfort snu. Na twardość stelaża wpływa zatem liczba listewek oraz gęstość ich rozmieszczenia. Oznacza to, że im więcej listewek, tym lepiej.
Stelaż pod materac 120 × 200 cm i na łóżko
Stelaże pod materac to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia łóżka. Dobrze dobrany wkład zapewni użytkownikowi wygodny sen, tymczasem nie wszyscy wiedzą, że nawet najlepszy materac 120×120 cm umieszczony na klasycznym stelażu stworzonym z drewnianych listew nie sprawi, że porządnie się wyśpimy. Wybierajmy zatem stelaż pod materac do łóżka 120 × 200 nowoczesny i trwały.
Taki stelaż ma dużą liczbę listewek, która uniemożliwia odkształcenie materaca. Wówczas ich sprężystość przenosi część obciążenia powodowanego przez masę naszego ciała z materaca na listwy. Dodatkowo zwiększa on żywotność tego pierwszego elementu.
Stelaże pod materac i do łóżek 120 × 200 cm — konstrukcja i przeznaczenie
Stelaże takie wykonuje sie z drewna brzozowego oraz bukowego i dzięki temu mają większą wytrzymałość i sprężystość. Z tego powodu zaleca się je użytkować do materacy multipocket lub lateksowych. Stelaże 120 × 200 cm tak samo, jak materace mogą mieć kilka stref twardości. Ich konstrukcja jest taka sama, jak poprzednio opisane stelaże pod materac 90 × 200 cm i mają one takie same korzystne właściwości podwyższające komfort ich użytkowania. Mogą także posiadać możliwość regulacji ręcznej i elektrycznej. Do regulowanych stelaży poleca się materace miękkie, wysokoelastyczne, piankowe i lateksowe.
Stelaż pod materac 140 × 200 cm i na łóżko
Stelaże pod materace 140 × 200 to kolejne po materacach najważniejsze elementy wyposażenia łóżka. Właściwie dobrany wkład zagwarantuje użytkownikowi komfortowy sen. Niemniej jednak nawet najlepszy materac 140 × 200 cm położony na zwykłym stelażu stworzonym z drewnianych listew nie sprawi, że odpowiednio się wyśpimy. Do materacy bonelowych wybiera się zwykle stelaże do łóżek 140 × 200 cm stworzone z sosnowych listewek, które rozwija się i układa na ramie łóżka 140 × 200 cm.
Stelaże do łóżek wykonane z drewna brzozowego oraz bukowego mają większą wytrzymałość i elastyczność. Dlatego też zaleca się stosować je do materacy multipocket lub lateksowych.
Stelaże pod materace 140 × 200 mm tak jak poprzednie konstrukcje posiadają kilka stref twardości wraz z możliwością ich regulacji. Do regulowanych stelaży poleca się materace miękkie, wysokoelastyczne, piankowe i lateksowe.
Stelaż pod materac 160 × 200 cm i na łóżko
Stelaż pod materac 160×200 cm i odpowiednio dobrany wkład zagwarantuje nam komfortowy sen. Tymczasem niewiele osób wie, że nawet najlepszy materac położony na zwykłym stelażu wykonanym z drewnianych listew nie sprawi, że odpowiednio się wyśpimy. Stelaże do łóżek 160 × 200 cm i pod materace cechują również dobre właściwości wytrzymałości i gęstości listew oraz wysokiego komfortu.
Stelaż pod materac 180 × 200 cm i do łóżek
Właściwie dopasowany materac zapewni nam wygodny i zdrowy sen. Stelaże do łóżek 180 × 200 mogą być regulowanie i zwykłe. Wybiera się je do materacy typu bonel i najczęściej wykonuje się z sosnowych listew. Ten typ stelaża rozwija się i kładzie bezpośrednio na ramie łóżka. Nie należy użytkować stelaża tego typu w połączeniu z materacami innymi niż bonelowe. Mogą one bowiem ulec odkształceniu, a tym samym zniszczeniu.
Elastyczne stelaże 180 × 200 cm wykonuje się z listew z drewna brzozowego lub bukowego. To powoduje, że są one znacznie bardziej wytrzymałe i giętkie. Z tego względu zaleca się je użytkować z materacami multipocket lub lateksowymi.
Stelaże tak jak materace mogą mieć kilka stref twardości wyróżniającymi się odmienną sprężystością listewek na różnych fragmentach stelaża. Posiadają one opcje regulacji twardości. Do regulowanych stelaży poleca się materace miękkie, lateksowe, wysokoelastyczne i piankowe. Stelaże do łóżek 180 cm można regulować ręcznie lub elektrycznie za pomocą pilota. W ten sposób zapewnia się leżącemu pełen luksus. Nie musi on zatem wstawać z łóżka, by ustawić stelaż np. do snu.
Stelaże metalowe pod materac i do łóżek
Wśród takich stelaży wyróżniamy metalowe i podnoszone stelaże do łóżek 90 × 200 cm wytwarzane w wersji klasycznej i podnoszonej. Ich konstrukcja powstaje z zastosowaniem grubych profili, co gwarantuje długą żywotność i solidność. Wbudowany w stelaż specjalny system służący do wpinania i utrzymywania listewek z drewna brzozowego zapobiega dokuczliwemu skrzypieniu. Jest to bardzo ważna cecha z punktu widzenia użytkowników sypialni.
Kolejny metalowy stelaż do łóżek 160 × 200 cm jest wyrobem wysokiej klasy bowiem wyprodukowano go z trwałych materiałów, które będą służyć przez wiele długich lat. Występuje on w wersji podnoszonej, a do jego wytworzenia wykorzystano grube profile o najwyższej wytrzymałości. Dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów podnoszona konstrukcja nie skrzypi i jest łatwa w użytkowaniu. Każdy z wyrobów posiada również mocne listewki w drewna brzozowego.
Produkowane są również metalowe stelaże do łóżek 140 × 200 cm. Modele klasyczne i podnoszone o wymiarach o powyższych wymiarach bazują na grubych metalowych profilach, solidnych listewkach z drewna brzozowego oraz znakomitej jakości uchwytach, dzięki którym łóżko nie będzie skrzypiało w trakcie użytkowania.
Niski stelaż pod materac
Niskie stelaże pod materace charakteryzują się tym, że ich ramy mają małe wysokości. Przeznacza się je do łóżek, które posiadają niską ramę i mało miejsca na stelaż oraz materac. Dla lepszej ergonomii producent przygotował stelaż elastyczny o wysokości ramy 3 cm. Cały stelaż wykonany jest z drewna brzozowego, które jest odporne na wyginanie.
Na jego ramie znajduje się 28 listew, które połączono specjalnymi elementami gumowymi. Środek stelaż wyposażono w pas wzmacniający, który przenosi ciężar punktowy na większą powierzchnię kilku listew. Bardzo mocna i lekka konstrukcja nadaje się do większości materacy.
Stelaż pod materac na podłogę
Jak już wiemy stelaż jest niezbędnym elementem wyposażenia łóżka, o ile nie jest to łóżko kontynentalne, którego podstawa pełni funkcję stelaża, na którym bezpośrednio można położyć materac. W łóżkach drewnianych i tapicerowanych konieczne jest zamontowanie wkładu z listewek, najlepiej tych elastycznych, wygiętych w delikatny łuk. Taki stelaż zapewnia amortyzację siły nacisku naszego ciała oraz higienę i komfort użytkowania pary tj. materaca i stelaża.
Natomiast niektórzy użytkownicy mają ochotę kłaść materac bezpośrednio na podłogę. Jest to bardzo niedobry pomysł z punktu widzenia zachowania ich zdrowia, a także przedłużenia żywotności materaców. Spośród stelaży, które można określić, że są sprawdzonym wyborem wielu klientów jest np. stelaż Trioflex. Wykonano go z drewna bukowego, które charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością. Dodatkowo, w celu lepszego rozłożenia nacisku, stelaż wyposażono w taśmę stabilizującą oraz posiada on regulację twardości. Gęsto rozmieszczone, giętkie litewki, zapewniają doskonałe podłoże dla każdego materaca i dzięki temu dają komfortowy sen przez całą noc.
Stelaż pod materac na podłogę, czy bezpośrednio materac na podłogę?
Jeśli chcemy zrezygnować w swojej sypialni z łóżka oraz stelaża i położymy materac na podłodze musimy wiedzieć, że spowoduje to szybsze zniszczenia materaca.
Dlatego fanom niskiego posłania zwykle doradza się stelaż na podłogę, który zapewni niezbędną cyrkulację powietrza.
Stelaż pod materac – podsumowanie
Reasumując należy stwierdzić, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że sen to inwestycja we własne zdrowie, być może nawet na długie lata. Noc bowiem to zazwyczaj 1/3 doby i niezbędny czas, aby organizm człowieka mógł się zregenerować i odpocząć. Z tego względu trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Mając zatem wiedzę na temat stelaży, materacy i łóżek możemy stwierdzić, że ten element wyposażenia sypialni jest bardzo ważny i w zasadzie niezbędny.
Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Warszawska 6
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6