https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Czym grozi spanie na źle dobranym materacu?

Statystycznie przyjmuje się, że przeciętny człowiek przesypia jedną trzecią swojego życia. Sen jest niezwykle ważny, ponieważ pozwala na dogłębną regenerację organizmu, a także dodaje energii do przejścia przez kolejny dzień. Często jednak bywa tak, że ośmiogodzinny wypoczynek nie pomaga. Sen traci wtedy znacząco na jakości, co negatywnie wpływa na zdrowie i codzienne życie. Przyczyną takiego stanu może być spanie na źle dobranym materacu. Jakie dolegliwości mogą wskazywać na nieodpowiedni wybór posłania? Na jaki zakup najlepiej się zdecydować, by uniknąć poważnych chorób?

spanie na źle dobranym materacu

Spanie na źle dobranym materacu a dolegliwości kręgosłupa

Spanie na zbyt miękkim lub za twardym materacu nie pozwala na poprawne odciążenie kręgosłupa. Skutkuje to najczęściej nadmiernym obciążeniem barków oraz karku, a także silnymi bólami w tych obszarach. Tym samym nieodpowiednie posłanie może wywołać poważne dolegliwości pleców lub znacznie pogorszyć te już istniejące. Zbyt miękki materac powoduje zapadanie się ciała w materiał, co grozi znacznym skrzywieniem kręgosłupa.

Podobnie jest również w przypadku posłania o zbyt dużym stopniu twardości. Spanie na wkładzie tego typu może bowiem wywołać nie tylko bóle pleców, ale także trwałe wady postawy. Materace o nieodpowiedniej miękkości najczęściej poleca się wymienić na specjalne piankowe modele wielostrefowe. Odpowiednio wspierają one bowiem każdą część ciała podczas snu, dzięki czemu nie wywołują żadnych bóli oraz zmian zwyrodnieniowych. Spanie na tego typu posłaniu znacząco wpływa również na jakość snu, ponieważ materac doskonale dostosowuje się kształtem do ruchów śpiącego.

Nieodpowiedni materac a bóle i drętwienie kończyn

Częste pobudki w środku nocy, by obrócić się na drugi bok z powodu niewygody, mogą mieć swoją przyczynę w nieodpowiednim posłaniu. Spanie na źle dobranym materacu powoduje bowiem często nierównomierny ucisk materiału na ciało, który prowadzi do problemów z krążeniem krwi w organizmie. Objawiają się one najczęściej poprzez bolesne drętwienie kończyn, które wyrywa ze snu i zmusza do wykonania masażu celem ustania dolegliwości.

Nieodpowiedni materac a uczucie ciągłego zmęczenia

Obracanie się z boku na bok, a także zmaganie się z drętwieniem i bólami wywołanymi nieodpowiednim posłaniem przekłada się w znaczącym stopniu również na jakość snu. Spanie na źle dobranym materacu może także wywołać poważne problemy z zaśnięciem. Konsekwencją złego zakupu jest codzienne budzenie się niewyspanym, bez energii i motywacji do działania. Taki stan wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie, ale także na nastrój i jakość życia. Nieodpowiedni sen, który nie daje wypoczynku, skutkuje najczęściej dostrzegalnym osłabieniem organizmu, problemami z koncentracją oraz rozproszeniem uwagi.

Niewyspanie może również wywołać problemy z pamięcią, objawiające się zapominaniem ważnych szczegółów. Objawy te mogą znacząco wpłynąć na przebieg dnia, pogarszając wyniki zawodowe i relacje z najbliższymi. Tym samym warto poświęcić czas na odpowiedni dobór materaca, by uniknąć uciążliwych dolegliwości.

spanie na źle dobranym materacu

Nieodpowiedni materac a alergie

Spanie na źle dobranym materacu może również grozić nasileniem alergii lub nabyciem nowego uczulenia. Posłanie wykonane z nieodpowiedniego materiału, który nie pozwala na poprawną wentylację, prowadzi bowiem często do nagromadzenia się na nim roztoczy i innych szkodliwych alergenów. Źle dobrane i uczulające tworzywo materaca może także wywołać swędzące wysypki oraz problemy z oddychaniem u osób zmagających się z astmą. Dolegliwości te wpływają negatywnie nie tylko na komfort i jakość snu, ale również na ogólny stan zdrowia.

Osobom zmagającym się z różnego rodzaju alergiami poleca się zwykle zakup przystosowanych do ich potrzeb materacy. Wykonane są one zazwyczaj z lateksu o specjalnych właściwościach antybakteryjnych i przeciwdrobnoustrojowych. Materiał tego typu znacząco ogranicza ilość szkodliwych alergenów, dzięki czemu objawy choroby ulegają wyraźnemu osłabieniu. Oprócz odpowiedniego posłania warto także zdecydować się na nabycie pokrowców na materac, które chronią materiał przed nadmiernym zużyciem i zniszczeniem.

Spanie na źle dobranym materacu – o czym pamiętać przy wymianie?

Dobrze jest pamiętać o tym, że nieodpowiedni materac niekoniecznie trzeba wymienić na nowy. Rynek oferuje bowiem zakup specjalnych topperów lub materacy nawierzchniowych, które można położyć na posłaniu. Skutecznie zmieniają one stopień jego twardości i tym samym poprawiają jakość snu. Wkład jest dostępny w wielu wersjach, różniących się między sobą grubością, rodzajem wypełnienia czy materiałem, dzięki czemu każdy może znaleźć model odpowiadający indywidualnym potrzebom.

Przed podjęciem decyzji o zmianie materaca warto również przyjrzeć się stelażowi łóżka. Niektóre posiadają bowiem możliwość regulacji, która pozwala na zmianę stopnia twardości posłania. W trakcie zakupu nowego materaca należy zaś wziąć pod uwagę aktualny stan zdrowia oraz gusta, a wybór skonsultować ze specjalistą. Dzięki temu dobrane posłanie nie tylko starczy na wiele lat, ale także znakomicie spełni swoje zadanie i pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

 

  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6