https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Jak utrzymać czystość materaca śpiąc ze zwierzakiem?

Utrzymać czystość materaca śpiąc ze zwierzakiem, nie jest czynnością aż tak trudną, ale wymagającą wiedzy o ich zwyczajach podczas snu, o zagrożeniach odzwierzęcych oraz wadach i zaletach takiego wypoczynku. Ułatwi to nam zadbanie o jego higienę. Należy podkreślić, że spanie z psem lub kotem jest całkiem popularne. Amerykanie przeprowadzili badania i okazało się, iż prawie połowa właścicieli psów śpi ze swoimi ulubieńcami, w tym 62% z małymi pieskami, 41% z psami o średniej wielkości i 32% z dużymi psami. Natomiast jeżeli chodzi o koty, to ilość ta wynosi 62% dla dorosłych osób i około 13% dla dzieci. Z tego wynika, jak bardzo lubimy nasze zwierzęta. Nie mniej jednak jest też spora część ludzi, którzy nie tolerują, aby zwierzak spał z nimi w łóżku, czy nawet wskakiwał na kanapę.

jak utrzymać czystość materaca śpiąc ze zwierzakiem sypialnia materace

Jak utrzymać czystość materaca śpiąc ze zwierzakiem? Zacznij od swojego pupila!

Jak utrzymać czystość materaca śpiąc ze zwierzakiem? Zacznij od swojego pupila!

Jest to niezmiernie istotne zagadnienie z punktu widzenia utrzymania higieny naszego snu i zdrowia. Sierść i brud odzwierzęcy, które zbierają się w łóżku i na materacu, mogą stać się miejscem rozwoju bakterii oraz szkodliwych alergenów. Jeżeli nie sprawia nam kłopotu spanie z naszym pupilem, to trzeba wprowadzić w życie kilka zasad.

Jedną z najważniejszych z nich, która powinna stać się nawykiem, to zwracanie szczególnej uwagi na czystość sierści i łap naszego stworzenia, czyli dokładne oczyszczenie ich po każdym spacerze.

Zwierzaki trzeba też kąpać, ale to nie wystarczy, aby pozbyć się np. insektów typu pcheł. Najlepiej wtedy zastosować preparaty typu spot on, które działają w sposób ciągły przez około 1 miesiąc. Dodatkowo wszystkie koce, pledy, poduszki, na których spały pupile lub z którymi miały kontakt należy wyprać, w temperaturze 60 st.C, bo w niej na pewno zginą jaja pcheł.

Częste użycie chemikaliów, szczególnie w pomieszczeniach, w których na co dzień się znajdujemy, może być niewskazane. Dlatego zazwyczaj przydają się domowe sposoby trucia insektów. Na przykład sporządzamy płyn w postaci mieszanki składającej się z pokrojonej w całości cytryny i rozmarynu zalanej wrzątkiem i pozostawionej na kilkanaście godzin. Jest to bezpieczny płyn do spryskiwania zarówno otoczenia, jak i samego zwierzęcia.

Jak utrzymać czystość materaca śpiąc ze zwierzakiem? Przydatne porady

Czyszczenie materaca

W utrzymaniu czystości materaca nie wystarcza tylko pranie pościeli i pokrowca. Trzeba je po prostu czyścić z kurzu, sierści, roztoczy, pleśni, naskórka itp. W pierwszej kolejności dobrze jest, aby raz w miesiącu wietrzyć materac oraz odwracać go na drugą stronę. Ponadto co kilka lat dobrze jest również, dla własnego zdrowia, wymienić materac na nowy.

Odkurzanie i pranie materaca

Czyszczenie materaca jest bardzo istotne i zaleca się, aby to robić za pomocą odkurzacza wyposażonego w filtry zatrzymujące roztocza, czyli przeznaczonego dla alergików. Z jego użyciem zbierzemy mikroorganizmy, pył oraz kurz. Natomiast odkurzacz z płynem przeznaczonym do prania dywanów umożliwi dokładniejsze wyczyszczenie materaca, co przy okazji odświeży jego obicie. Taki model szybko odciąga wodę wraz z zabrudzeniami i nie pozwala na głębokie zmoczenie struktury materaca. Czynności te powinno się przeprowadzać w suchy, słoneczny dzień, aby można było materac dobrze wysuszyć.

Pranie parowe

Inną metodą jest pranie parowe. Stosuje się w tym celu specjalną myjkę, która umożliwia usuwanie zabrudzeń, roztoczy i plam z materacy i dodatkowo go dezynfekuje. Można użyć do usuwania różnych zanieczyszczeń także preparatów do prania tapicerki. Są one delikatne i mogą zatem mieć styczność ze skórą człowieka.

Pranie pianką i enzymatyczne

Jeszcze inną metodą jest pranie pianą i enzymatycznie. Do wytworzenia piany można użyć rozwodnionego w misce preparatu piorącego lub środka pianowego. Środki te nakłada się na tkaninę i lekko pociera suchą gąbką lub pozostawia na kilka chwil zgodnie z opisem konserwacji producenta. Piankę z zabrudzeniem zbiera się z powierzchni materaca czystą szmatką.

Natomiast na plamy można zastosować odplamiacz enzymatyczny. Podczas stosowania piany, jak i preparatów enzymatycznych trzeba bardzo uważać, aby zbytnio nie zmoczyć materaca. Jeśli nasiąknie, może dawać nieprzyjemny zapach, a wilgoć może wywołać rozwój niepożądanych mikroorganizmów.

Czyszczenie na sucho

Usuwanie roztoczy, kurzu i plam można też zrealizować, czyszcząc materac na sucho, np. za pomocą sody oczyszczonej. Należy rozsypać ją równomiernie na całym materacu, aby tworzyła dość grubą warstwę i pozostawić na dłuższy czas. Najlepiej zostawić ją na całą noc, a rano zebrać ją odkurzaczem. Soda nie tylko oczyszcza, ale także wywabia plamy i dezynfekuje oraz usuwa nieprzyjemne zapachy.  Pozwala zatem na całkowite pozbycie się bakterii z materaca. Ponadto jest to bezpieczny środek dla człowieka i otoczenia.

jak utrzymać czystość materaca śpiąc ze zwierzakiem sypialnia pokrowiec na materac

Jak utrzymać czystość materaca śpiąc ze zwierzakiem? To wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne

Materace antyalergiczne, pokrowiec wodoodporny, nakładki ochronne oraz stelaże, czyli jak utrzymać czystość materaca śpiąc ze zwierzakiem

Doskonałym rozwiązaniem jest wybór antyalergicznego materaca. Model ten  skonstruowano z  materiałów, które nie pochłaniają kurzu i minimalizują osadzanie się innych zanieczyszczeń.

Pokrowiec wodoodporny nie przepuszcza płynów do materaca. Jest to właśnie bardzo ważne jeśli śpimy ze zwierzakami, ponieważ pomaga utrzymać higienę spania. Natomiast nakładki ochronne, które są cienkie, zdejmuje się łatwo, a zatem czyszczenie ich nie wymaga dużego wysiłku. Są one szybkim i prostym sposobem na to, aby rzadziej musieć wyczyścić materac z włosów.

Warto też pamiętać, aby materac miał dostosowany do naszych potrzeb stelaż, by zapewniał stosowną dla niego wentylację.

Jak utrzymać czystość materaca śpiąc ze zwierzakiem? Poradź się specjalistów Świata Sypialni

Salony Świat Sypialni oferują wiele wyrobów pozwalających na bezpieczny sen ze zwierzakami. Oferta sklepów obejmuje szereg rodzajów materacy, pokrowców, pościeli, nakładek, stelaży, itp. różnych firm krajowych i zagranicznych. Przejrzyj naszą stronę i wybierz produkt, który Ci najbardziej odpowiada. W razie wątpliwości nasi eksperci doradzą na czacie lub na miejscu w salonie.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6