Kwiaty do sypialni - wybieraj mądrze

Kwiaty do sypialni – wybieraj mądrze

Bukiety z kwiatów ciętych to doskonale znana i popularna dekoracja. Jest tym atrakcyjniejsza, że nie tylko ozdabia przestrzeń, ale jednocześnie poprawia nasz nastrój i buduje wyjątkową atmosferę wokół. Co więcej, w sezonie wiosenno-letnim taki zabieg nie kosztuje nas wiele, ponieważ wiele gatunków rośnie na wyciągnięcie ręki. Wybierając odpowiednie rozwiązanie do swojego domu czy mieszkania, warto pamiętać, że nie wszystkie opcje będą jednak pasować do każdego z pomieszczeń. Dla przykładu nie wszystkie kwiaty do sypialni będą odpowiednie. Ich zapach lub forma niekoniecznie muszą bowiem sprzyjać odpoczynkowi i wyciszeniu. Co więc najlepiej wybrać, aby wspierać wieczorny relaks?

Kwiaty do sypialni są piękne, ale mogą także szkodzić!

Niestety, stwierdzenie to może okazać się prawdą w niektórych przypadkach. Rośliny i kwiaty niezaprzeczalnie należą do jednych z piękniejszych, a przy tym również w pełni naturalnych dekoracji. Dlatego właśnie tak chętnie się nimi otaczamy, a w sezonie wiosenno-letnim stanowią one obowiązkowy element wystroju. Warto jedno pamiętać o tym, że te wyjątkowe ozdoby mają swoją specyfikę, którą należy wziąć pod uwagę przy urządzaniu przestrzeni.

Cięte kwiaty umieszczone w wazonie nie tylko wspaniale wyglądają, ale roztaczają wokół jedyną w swoim rodzaju aurę. Większość dostępnych w kwiaciarniach gatunków posiada również swój charakterystyczny zapach. Niektóre mogą także wydzielać nektar lub pyłki, które z kolei mogą brudzić powierzchnie mebli. Choć relatywnie jest to niewielki mankament, bo w zamian za to te naturalne dekoracje dają nam znacznie więcej, mimo wszystko niektóre odmiany mogą być pod tym względem uciążliwe. Co więcej, musimy wziąć pod uwagę, że część z nich nie nadaje się na przykład do umieszczenia w sypialni. Dlaczego tak jest? Które gatunki najlepiej wybrać do poszczególnych wnętrz?

Sypialnia — świątynia nieskrępowanego relaksu!

Nie da się ukryć, że dla większości z nas to pomieszczenie tym właśnie jest. Jest miejscem odpoczynku i wieczornego wyciszenia. Jako taka, sypialnia musi spełniać więc określone warunki i w pełni odpowiadać naszym gustom i preferencjom. Oczywiście każdy z nas jest inny, a co za tym idzie, będzie miał także inne potrzeby. Istnieją jednak ogólne zasady, które pozwalają lepiej dopasować poszczególne elementy.

Kwiaty do sypialni będą doskonałym pomysłem aranżacyjnym i dekoracyjnym, ale należy pamiętać, że nie wszystkie gatunki i odmiany sprawdzą się w tej roli. W pierwszej kolejności musimy unikać bowiem tych okazów, które wydzielają zbyt intensywny, a czasem wręcz odurzający, zapach. Dotyczy to w dużej mierze kwiatów ciętych, które słyną z charakterystycznych woni. W tej kwestii prym wiedzie z pewnością lilia. Choć zdecydowanie jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej okazałych roślin, jednocześnie roztacza wokół aromat, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Silne i intensywne zapachy mogą nas rozpraszać, a na dłuższą metę przeszkadzać nam w odpoczynku. Dobrze więc umieścić takie gatunki we wnętrzach dziennych i bardziej rekreacyjnych, na przykład w salonie czy w jadalni.

Co więcej, musimy pamiętać, że urok, jaki posiadają kwiaty do sypialni, może przyćmić ich działanie uczulające. Wiedzą o tym doskonale alergicy, którzy są szczególnie wrażliwi na pyłki kwiatów. W takim przypadku umieszczanie roślin ciętych w sypialni może być zdecydowanie kiepskim pomysłem.

Doniczkowe kwiaty do sypialni

Odrobinę prościej jest w przypadku roślin doniczkowych. Te kwiaty do sypialni, w większości przypadków, mają udowodniony korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Oddziałują one także na komfort naszego snu. Wybierając jednak pasujące gatunki, dobrze jest zwrócić uwagę na to, które z nich mają właściwości oczyszczające powietrze. Zaleca się zrezygnować ponadto z takich odmian jak begonie czy prymulki w sypialni.

Jakie wybrać kwiaty do sypialni?

Na szczęście możliwości mamy naprawdę sporo. Decydując się jednak na odpowiednie rozwiązanie, warto w pierwszej kolejności uwzględnić te odmiany, które cechuje odwrócona fotosynteza.

Proces ten polega na tym, że rośliny z tej rodziny właśnie nocą produkują tlen. Dzięki temu, kiedy my odpoczywamy, one pracują, pomagając nam w uzyskaniu większego komfortu i jeszcze wyższej jakości powietrza. Oczywiście nie oznacza to, że inne odmiany nam zaszkodzą, ale te posiadające zdolność efektywniejszego oczyszczania powietrza są szczególnie polecane do sypialni. Jakie to gatunki?

W naszej przestrzeni do spania z pewnością nie może zabraknąć skrzydłokwiatu! To dobrze znana i bardzo urokliwa roślina, która pomoże nam poczuć się lepiej przed snem. Co więcej, gatunek ten potrafi usuwać z powietrza szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd, aceton czy benzen. Pielęgnując go, należy jednak pamiętać o tym, aby zapewnić mu odpowiednie stanowisko. W tym celu dobrze jest ustawić go w wilgotnym półcieniu. Dzięki temu nie tylko spełni on swoje zadanie, ale także ma szansę zakwitnąć. Jego kwiaty będą dodatkową ozdobą.

Inne rośliny, które sprawdzą się w sypialni, to aloes oraz sansewieria. Oba gatunki słyną ze swojej odporności na suszę, a także na mniej sprzyjające warunki do rozwoju. Oba również oczyszczają powietrze nocą i pochłaniają toksyczne cząstki. Dzięki nim będzie nam się lepiej oddychać w czasie odpoczynku. Należy jednak pamiętać przy tym, że aby działanie roślin doniczkowych było w pełni skuteczne, musi ich być w danym wnętrzu więcej. Przyjmuje się, że w sypialni o powierzchni mniej więcej 25 metrów kwadratowych powinno znaleźć się około sześciu doniczek. Dobrze jest rozmieścić je możliwie po całym pomieszczeniu, aby w każdym zakątku mogły oczyszczać powietrze.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 10 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?