https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Materac dla niemowlaka – jaki wybrać?

Od pierwszych dni życia naszego maleństwa, dbamy o niego ze wszystkich sił. Pielęgnujemy, tulimy i zapewniamy najlepszą możliwą opiekę. Dotyczy to w równym stopniu akcesoriów, które dla niego wybieramy. Zakupy dla noworodka to nie lada wyzwanie. Jeszcze przed narodzinami musimy zdecydować o odpowiednim łóżeczku, ubrankach, a także kosmetykach, które będziemy stosować. Jest to zadanie tym trudniejsze, że możliwości jest naprawdę wiele i bez specjalistycznej wiedzy trudno wybrać właściwe rozwiązanie. Bardzo ważnym dodatkiem jest również materac dla niemowlaka. Jest to niezbędny element wyposażenia dziecięcej sypialni. Jak wybrać odpowiedni? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

materac dla niemowlaka

Dlaczego odpowiedni materac dla niemowlaka jest taki ważny?

Pierwsze tygodnie po przyjściu maleństwa na świat składają się głównie z jedzenia i… spania. To czas intensywnego wzrostu, który później zamieni się w pełne ciekawości poznawanie swojego otoczenia oraz naukę nowych umiejętności.

W pierwszych tygodniach, gdy niemowlę nie przemieszcza się samodzielnie, głównie leży. W ciągu dnia możemy umieścić je w bujanym foteliku czy łóżeczku turystycznym, szczególnie gdy pogoda dopisuje i można spędzać czas na zewnątrz. Jednak w porze drzemek i nocą maluszek śpi zwykle w swoim łóżku, które powinno mieć odpowiedni materac.

Wybór właściwego rozwiązania jest bardzo istotny, ponieważ dobrej jakości materac to gwarancja zdrowia i prawidłowego rozwoju. Jakie cechy powinien mieć taki produkt?

Na jakie cechy zwrócić uwagę, wybierając materac?

Zakup materaca dla niemowlaka to poważne zadanie. Oferta na rynku jest bardzo szeroka i czasem trudno dokonać właściwego wyboru. Zdarza się często, że skusi nas atrakcyjna cena albo kolorowa reklama. Tymczasem nie są to najważniejsze wyznaczniki jakości materaca dla małego dziecka. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na jego budowę oraz sposób wykonania.

materac dla niemowlaka

Stopień twardości materaca

W tej kwestii fizjoterapeuci są zgodni. Najlepszy materac dla niemowlaka to ten średnio twardy. W tym okresie, kiedy malec głównie leży i nie potrafi jeszcze samodzielnie zmieniać pozycji, bardzo ważne jest, aby całe ciało miało odpowiednie podparcie. Oznacza to, że podłoże nie może być ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Jeśli dobierzemy za miękki materac, dziecko będzie się w nim zapadać. Zbyt twardy z kolei może powodować dyskomfort. Tylko optymalna twardość gwarantuje bezpieczny rozwój kręgosłupa i całego ciała.

Materiał, z którego wykonany jest materac dla niemowlaka

Potrzeby małego dziecka są zupełnie inne niż dorosłego. Szczególnie wrażliwa skóra w pierwszych miesiącach życia może nie tolerować nieodpowiedniego podłoża.

Niemowlęta mają niezwykle wrażliwą skórą, bardzo szybko reagującą na wszelkie niedogodności. Zdarza się także często, że objawia się to alergią lub stanami zapalnymi. Coraz więcej dzieci cierpi również na atopowe zapalenie skóry. Aby temu przeciwdziałać, należy starannie dobrać materiał, z którego wykonano materac. Powinien być on wyposażony w specjalną powłokę antyalergiczną i antybakteryjną. Co więcej, dobrze, aby był tak skonstruowany, żeby łatwo dało się zdjąć wierzchnią warstwę i w razie potrzeby ją wybrać. Dzięki temu materac będzie zawsze świeży i czysty. Odpowiednia powłoka zapewnia także przewiewność i odpowiednią wentylację, która zapobiega gromadzeniu się na powierzchni bakterii i zarazków.

Specjaliści polecają dla niemowląt materace piankowe, jako że zapewniają one odpowiednie podparcie dla ciała, a przy tym nie odkształcają się. Jest to optymalne rozwiązanie dla małego dziecka, które większość czasu spędza w pozycji leżącej.

Rozmiar materaca

On także ma znaczenie. Ważne jest, aby materac był na tyle duży, żeby dziecko się z niego nie zsunęło. Co prawda na rynku dostępne są standardowe rozmiary – 60 x 120 centymetrów oraz 70 x 140 centymetrów, ważne jest jednak, aby wybrać tę wersję, który zapewni maleństwu większą swobodę. Przyjmuje się, że podłoże musi być dłuższe od wysokości dziecka o minimum 20 centymetrów.

Warto także wiedzieć, że w ostatnich latach opracowano technologię, która zapewnia dziecku jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Umożliwia ona podłożu przyjęcie kształtu łódeczki. Innowacyjność tego rozwiązania polega na tym, że dziecko mości się w tej ukształtowanej niecce, dzięki czemu nie ma możliwości się przesuwać. Takie wyprofilowanie zapewnia maleństwu pełną ochronę. Warto więc wybrać materac, w którym zastosowano tę technologię.

Materac dla niemowlaka — na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wszystkie produkty, z których korzysta niemowlę, muszą spełniać najwyższe standardy. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka są bowiem najważniejsze. Wybierając materac dla naszej pociechy, w pierwszej kolejności musimy więc zwrócić uwagę na to, aby jego wykonanie nie pozostawiało żadnych wątpliwości. Musi być dobrze uszyty, z najlepszych materiałów. Ale to nie koniec spraw, które należy sprawdzić.

Równie istotną kwestią jest to, aby materac dla niemowlaka posiadał niezbędne certyfikaty i atesty. Są one najlepszym dowodem na to, że produkt faktycznie ma te cechy, które obiecuje nam producent. Zwykle bez przejścia wymagających testów, nie zostaje on dopuszczony do sprzedaży, tym niemniej certyfikaty potwierdzają jakość oraz spełnienie niezbędnych wymogów. Warto zwracać na ich obecność baczną uwagę w trakcie zakupów. Materace dla niemowląt muszą posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Stanowi ona gwarancję bezpiecznego rozwoju dla naszego dziecka.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6