Materac rolowany to taki, który dzięki swoim właściwościom nadaje się do zwinięcia w rolkę i w takiej formie można go przetransportować np. do sklepu, klienta bądź przechować. Okazuje się jednak, że nie wszystkie materace nadają się do rolowania. Należą do nich m.in. materace zbyt wysokie lub mające zróżnicowaną budowę bądź bardzo sztywne. W związku z tym transportuje się je, czy przechowuje w formie nierolowanej. Ich konstrukcja nie pozwala na rolowanie, bowiem spowodowałoby to ich uszkodzenie. Tymczasem możemy rolować materace niższe, piankowe, lateksowe oraz kieszeniowe o wysokiej jakości, gdyż na pewno nie ulegną one uszkodzeniu.
Zatem nie powinniśmy mieć żadnych obaw, jeżeli materac wybrany przez nas dotrze ze sklepu do naszego domu zwinięty w rulon. Wynika to z faktu, że wielu producentów pakuje swoje materace próżniowo. Wtedy w naturalny sposób tracą one wiele ze swojej objętości. Takie pakowanie w żaden sposób nie działa niszcząco na materac. Natomiast pozwala na łatwiejszy transport i przechowywanie. Pianki np. są niezwykle elastyczne, plastyczne i szybko wracają do pożądanej formy. Jeżeli materace nadają się do pakowania i przechowywania zwinięte w rolkę, to producenci tak czynią.
Materac rolowany czy nierolowany? Sposoby pakowania i przechowywania
Istnieją zatem dwa popularne sposoby pakowania i ewentualnego przechowywania materacy. Może być w formie rolowanej lub nierolowanej. W związku z tym zamawiając materac niekiedy trafia on do nas w formie 1:1 – tzn. „na płasko”, a czasami prasuje się go oraz roluje jeszcze u producenta. Zastosowanie określonego sposobu zależy od rodzaju tych wyrobów, chociaż pierwszy sposób ma więcej pozytywnych cech.
Materac rolowany
Materac rolowany jest formą pakowania produktów ułatwiającą transport i obniżającą jego koszty. Dlatego też producenci bardzo często ją wybierają. Jej pozytywnym atutem jest łatwiejszy sposób dostarczenia takiej rolki do domów z wąskimi klatkami schodowymi, bądź niskimi wejściami na poddasza. Utrudniałoby to wnoszenie materaca nierolowanego do takiego stopnia, że praktycznie byłoby to niewykonalne, bądź przypuśćmy by się to udało, ale mogłoby spowodować uszkodzenie naszego nowego zakupu.
Transport w taki sposób zapakowanego materaca jest znacznie bardziej higieniczny, a także bardziej bezpieczny. W mniejszym stopniu narażony jest na zniszczenie mechaniczne czy zabrudzenie, podczas przewozu. Warto zaznaczyć, że jeżeli otrzymujemy materac w formie rolki, powinniśmy odczekać 72 h do momentu rozpoczęcia jego użytkowania. Jest to związane z faktem, iż jest to maksymalnie długi czas, jaki materac może potrzebować do uzyskania 100% swojej objętości, czyli pełnienia swojej funkcji oraz wykorzystania posiadanych właściwości. Z reguły bywa tak, że ten czas jest znacznie krótszy niż deklarowany.
Materac rolowany – pakowanie
Pakowanie materaców w formie rolki odbywa się u ich producentów. Posiadają oni specjalistyczny sprzęt, w tym przypadku specjalną prasę wielotonową, która ma za zadanie sprasować materac do bezpiecznego stadium. Następnie taki materac poddaje się rolowaniu i ściskaniu, by przypadkiem nie rozpoczął się proces „wstawania” jeszcze w foliowym opakowaniu. Dodatkowo folia, w której znajduje się „rolka”, jest na końcach zgrzewana, by jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Nie zniechęcajmy się zatem materacem rolowanym, ponieważ jest to sposób maksymalnie profesjonalny i bezpieczny dla jego konstrukcji.
Ponadto rolowanie materacy ma ogromny wpływ na transport. Możemy w ten sposób jednorazowo przewieźć ich znacznie więcej, co pozytywnie wpływa na środowisko. Jest to też tańszy sposób, a dostawa do klienta detalicznego jest łatwiejsza. Należy zaznaczyć, że zwijanie materaca w rolkę samemu jest czynnością niemożliwą, a podjęte próby mogą go uszkodzić. Materac można rolować tylko i wyłącznie za pomocą specjalistycznych maszyn, które pozwalają prawidłowo zwinąć produkt, aby zachować jego właściwości.
Materac nierolowany
Inaczej zwie się go materacem pakowanym na płasko. Taki materac nie można uginać, gdyż sprężyny są w pełni swojej objętości i grozi to zahaczeniem kieszeni o kieszeń. W wyniku tego może dojść do uszkodzenia struktury. Tak pakowany materac posiada pełnię swoich możliwości i właściwości już w chwili dotarcia do nas. Jest on zatem bezpośrednio przygotowany od razu do użytkowania. Możemy się cieszyć z naszego nowego zakupu już tego samego dnia i problem, który mógłby być dla nas wyjątkowo znaczący, czyli czas, odpada. Forma pakowania zależy od tego, jaki model materaca wybraliśmy i które rozwiązanie wybrał producent naszego wyrobu.
Sposoby pakowania i przechowywania
Sposoby pakowania i przechowywania materacy są istotne, jeżeli planujemy np. przeprowadzkę, czy wyjazd na dłuższy czas.
Pakowanie materacy
Sposób pakowania materaca np. do transportu będzie zależny od jego rodzaju i wymiarów materaca. Wyróżniamy 3 zasadnicze wielkości materacy tj.: pojedynczy (90 × 200), podwójny (160 × 200) i duży podwójny (200 × 200). Jeśli chodzi o masę materaca, zwykle jest to od 12 do 31 kg, natomiast grubość wynosi od 18 do 30 cm. Z punktu widzenia ich rodzajów wyróżniamy dwa zasadnicze, czyli materace piankowe oraz sprężynowe. Cały materac należy owinąć folią (może być to folia stretch albo nawet zwykła folia malarska), a jego brzegi zabezpieczyć taśmą lub kartonem. Jeśli mamy pokrowiec na materac, to należy go założyć na czas transportu, bo będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie przed ubrudzeniem czy zalaniem materaca.
Bardzo popularne, ale jednocześnie wyjątkowo niewłaściwe jest uważanie, że podczas transportu materac można zgiąć i dzięki temu zmniejszyć jego wymiary. Oczywiście nie jest to prawdą, bo żadnego materaca nie wolno pod żadnym pozorem zaginać. Mogłoby to doprowadzić do jego zniszczenia. Sprawa transportu jest prosta, kiedy kupujemy nowy materac w sklepie. Gdy jednak go sprzedajemy albo przewozimy swój używany, niestety wszystko staje się trudniejsze.
Jeżeli planujemy samodzielny transport materaca, to nie przewozimy go na dachu samochodu, bo to może być niebezpieczne dla nas i dla innych użytkowników drogi. Dodatkowo taki sposób przewożenia materaca może go uszkodzić. Żeby przewieźć materac, musimy posiadać odpowiednio duży samochód. W większości przypadków potrzebny będzie samochód kombi, van albo nawet bus. Następnie nie wolno materaca rolować podczas pakowania. Najlepiej przewozić go na płasko. Jeśli nie mamy odpowiedniego auta lub nie chcemy zniszczyć materaca, lepiej zlecić jego transport firmie przewozowej.
Przechowywanie materacy
Jeśli z kolei planujemy dłuższy wyjazd i z różnych przyczyn zależy nam na tym, żeby gdzieś przechowywać materac na dłuższy czas, to warto rozważyć skorzystanie z komórki magazynowej w magazynie self storage. Dotyczy to szczególnie wysokiej jakości i drogich materacy. Najlepiej nie ryzykować z przechowywaniem ich w garażu lub piwnicy. Występujące tam zmiany temperatury i wilgoć, (zwłaszcza w piwnicy), mogą doprowadzić do naturalnych zniszczeń, którym nie da się zapobiec.
Trzeba pamiętać o tym, że materac, jeśli ma latami pozostawać w dobrym stanie, wymaga od nas odpowiedniej dbałości. Wiadomo, że nawet w okresie normalnego użytkowania trzeba dbać o ten wyrób.
To samo zatem dotyczy sytuacji, gdy zamierzamy go przechowywać nieco dłużej. W związku z tym na pewno nie powinno się go przechowywać w piwnicy. Okazuje się bowiem, iż nawet w stosunkowo suchej piwnicy jest po prostu zbyt wilgotno, aby można w niej było przechowywać materace. Nawet gdy zabezpieczymy materac specjalną poszewką i folią stretch przy dłuższym przechowywaniu będzie on nadal narażony na szkodliwe działanie wilgoci. Jeśli więc nie możemy przechowywać materaca w domu lub mieszkaniu w suchym miejscu, zdecydujmy się na komórkę self storage. Koszt takiego rozwiązania nie jest zbyt wysoki i dzięki niemu zyskamy pewność, że nasz dobytek jest przechowywany bezpiecznie i w optymalnych warunkach.
Komórka self storage
Komórka self storage jest najlepszym miejscem do długoterminowego przechowywania materaca. W takich komórkach jest sucho, a przy tym panuje stała temperatura. Mamy zatem pewność, że materac nie zostanie uszkodzony. Należy jednak pamiętać, aby nie układać materaca bezpośrednio na podłożu, ponieważ z czasem przestanie przepuszczać powietrze. Spowoduje to rozwój roztoczy. Ponadto nie wolno przechowywać materacy w pozycji stojącej. Doprowadzi to bowiem do nieodwracalnych odkształceń. Jeśli zatem chcemy długo przechowywać materac, to warto co kilka miesięcy go odwracać. Co prawda w komórce self storage jest sucho, ale materac nadal jest narażony na osiadanie kurzu. Dlatego powinno się go owinąć dodatkowo w folię stretch, która rozwiąże ten problem.
Materac rolowany czy nierolowany? Podsumowanie
Reasumując, odpowiedzieliśmy zatem na pytanie, czy materac powinien być rolowany, czy nierolowany określając uwarunkowania dotyczące ich rodzajów, właściwości i wymiarów. Natomiast opisując sposoby pakowania i przechowywania materacy określiliśmy, czego nie wolno, a co należy robić, żeby nie uszkodzić naszych materacy, często drogich i dopasowanych do naszych wymagań.
Zobacz też: Ranking materace do spania 160×200 – najwygodniejsze na rynku i Jaki materac wybrać dla dwojga, czyli materac dla par
Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Warszawska 6
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6