https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Największe mity materacowe

Mogłoby się zdawać, że wybór materaca jest sprawą drugorzędną. Pierwsze skrzypce gra natomiast rama łóżka, która stanowi element dekoracyjny sypialni. Idąc tym tokiem myślenia, wiele osób skazuje się niestety na nieprzespane noce, lub co gorsza, uporczywe bóle kręgosłupa. Z kolei ci, którzy już postanawiają kierować się pewnymi wskazówkami, zazwyczaj pod uwagę biorą największe mity materacowe. Podpowiedzi zgubne i niemające zbyt wiele wspólnego z prawdą.

Największe mity materacowe — mit numer jeden: materac trzeba wymienić po okresie gwarancji

Pierwszy mit, to ten odnoszący się do czasu, w którym można korzystać z tego samego modelu materaca. Tak naprawdę nie istnieją bowiem żadne, odgórne zasady określające częstotliwość wymiany wkładu. Jeśli wybrany przez nas materac ma dwuletni okres gwarancji, ale po tym czasie nadal jest wygodny, nie ma żadnej potrzeby, aby go wymieniać.

Mit numer dwa: najlepsze zakupy, to zakupy stacjonarne

Uważa się, że aby zakup był trafiony, musi zostać dokonany na miejscu,  w sklepie stacjonarnym. Salon z materacami daje możliwość bezpośredniego sprawdzenia poszczególnych modeli. Zainteresowany klient może porozmawiać ze sprzedawcą, a nawet położyć się i wypróbować kilka produktów na własnej skórze. Zakupy na odległość, a więc przez Internet nie dają takiej szansy. Czy wobec tego są gorsze? Otóż okazuje się, że niekoniecznie. Mogą być tak samo satysfakcjonujące, co klasyczne zakupy.

Największe mity materacowe zupełnie niesłusznie zepchnęły zakupy online na dalszy plan. Pytania zadać można przecież konsultantowi przez telefon lub czat. Specjalista na pewno precyzyjnie dopasuje też nasze indywidualne preferencje i potrzeby do modelu, który będzie nam odpowiadał. Poza tym, w razie niedopasowania istnieje możliwość wymiany lub zwrotu zakupu. Decydując się na internetowe zakupy, oszczędzamy natomiast czas i pieniądze. Wszelkich formalności dopełniamy przecież z zacisza własnego mieszkania.

Mit numer trzy: twardszy materac jest zdecydowanie lepszy dla kręgosłupa

Każdy, kto ma jakiekolwiek problemy z kręgosłupem, z pewnością spotkał się już z tą opinią. Człowiek borykający się z bólami pleców lub przewlekłymi schorzeniami w ich obrębie, automatycznie szuka dla siebie modelu o tak zwanej wysokiej twardości. Niestety, zazwyczaj jest to duży błąd. Okazuje się, że w tej kwestii nie chodzi o twardość, ale raczej o dopasowanie podłoża do ciała i linii kręgosłupa. A to oznacza, że w przypadku osób zmagających się z problemami tego rodzaju, kluczowe jest zachowanie ergonomicznej postawy ciała w trakcie snu.

Egzamin zdają więc ortopedyczne materace lub takie, których projekt bierze pod uwagę określone schorzenia. Prawidłowego ułożenia ciała na pewno nie da się natomiast uzyskać za pomocą zbyt miękkiego ani za pomocą zbyt twardego materaca. Mit głoszący tezę, że im twardszy materac, tym zdrowszy kręgosłup można zatem uznać za obalony.

największe mity materacowe

Największe mity materacowe, mit numer cztery: materace sprężynowe

Materace sprężynowe, czyli takie, których wewnętrzna budowa bazuje na sprężynach, to bardzo częsty wybór klientów. Uważają oni, że im więcej sprężyn, tym lepiej. Twierdzą, że to właśnie dzięki nim, ciało otrzymuje lepsze wsparcie podczas snu. I tego właśnie dotyczy mit numer cztery. Nawet niezliczona ilość sprężyn nie zapewni przecież wygodnej pozycji w nocy. Prawdziwy komfort daje tylko i wyłącznie dopasowana do wagi i potrzeb zewnętrzna warstwa materaca.

Poza tym niesłusznie mówi się też, że materace sprężynowe szybko się psują. Współczesne modele kieszeniowe bazują na tradycyjnych sprężynach, ale każdą z nich umieszczają w osobnej przestrzeni. To sprawia, że wszystkie elementy pracują osobno, niezależnie od siebie. Materac tego rodzaju jest trwały i cichy. A każda zmiana pozycji, dla osoby śpiącej tuż obok jest praktycznie nieodczuwalna.

Mit numer pięć: materace piankowe nie dla alergików

Mit numer pięć dotyczy natomiast materaców piankowych. Powszechnie uważa się, że są one niezdrowe. Alergicy unikają ich z obawy przed przykrymi objawami uczuleniowymi. Tymczasem nowoczesne materace lateksowe i piankowe są wręcz stworzone dla osób z podobnymi problemami. Nie dość, że spełniają najwyższe standardy w zakresie cyrkulacji powietrza, to jeszcze posiadają specjalne atesty. Wysokiej jakości modele zmniejszają potliwość i ograniczają rozwój bakterii.

Największe mity materacowe — obalone

Jak widać, największe mity materacowe dotyczą tak naprawdę aspektów priorytetowych. Twardość, okres użytkowy czy specjalne zalecenia dla alergików są w końcu bardzo ważne. To od nich zależy komfort snu, ale i kwestie związane bezpośrednio ze zdrowiem. Przed wyborem określonego modelu materaca warto więc zapoznać się z powyższymi wskazówkami. Zrozumieć, że nie wszystko, co notorycznie i od dawna powtarzane jest prawdą.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6