Pluskwy w materacu – jak sobie z nimi radzić?

Pluskwy w materacu – jak sobie z nimi radzić?

Zachowanie higieny w czasie snu bywa czasem trudne z uwagi na obecność małych szkodników. Szczególnie latem, kiedy za oknem żar nie ustępuje ani na krok, może się zdarzyć, że w pościeli zadomowią się niepożądani goście. Podobnie, kiedy dopada nas choroba, w naszym otoczeniu łatwiej i szybciej namnażają się szkodliwe drobnoustroje. Problemy z regularnym czyszczeniem przestrzeni, w której śpimy, również mogą prowadzić do pojawienia się szkodników, takich jak pluskwy w materacu. Co zrobić, kiedy to się wydarzy? W jaki sposób przeciwdziałać takim sytuacjom?

O małych, niedostrzegalnych gościach słów kilka, czyli pluskwy w materacu

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że dbanie o higienę ma kluczowe znaczenie w każdym aspekcie naszego życia. Również nocą, kiedy śpimy, nie wolno nam o tym zapominać. Aby dbać o nasze otoczenie, musimy  regularnie zmieniać pościel, wietrzyć sypialnię, ale również dbać o właściwą wentylację materaca oraz całej konstrukcji, na której śpimy. Jest to bardzo ważne, ponieważ większość widocznych zabrudzeń jesteśmy w stanie eliminować na bieżąco. Tymczasem najtrudniejsze do usunięcia są niemal niewidoczne gołym okiem drobnoustroje oraz insekty takie jak pluskwy. Ponieważ trudno je dostrzec, często zdajemy sobie sprawę z ich obecności, dopiero gdy zadomowią się na dobre. Stany zapalne i podrażnienia to tylko niektóre skutki ich działania. Czasem jednak mogą prowadzić nawet do poważnych stanów alergicznych czy schorzeń wewnętrznych. Jak sobie z nimi radzić, kiedy już się pojawią pluskwy w materacu?

Dlaczego pojawiają się pluskwy w materacu?

Pluskwy to małe żyjątka, które lubią przeszkadzać nam w codziennym życiu. Pojawiają się najczęściej w przestrzeniach ciepłych i wilgotnych, w których mają idealne warunki rozwojowe. Niestety nasze materace i łóżka stanowią dla nich doskonałe siedlisko. Dodatkowy atut stanowi dla nich obecność człowieka, który staje się dla tych insektów świetną pożywką. Co więcej, kiedy już raz się gdzieś zagnieżdżą, dość trudno się ich pozbyć. Stosując jednak kilka sprawdzonych metod, możemy skuteczniej zadbać o świeżość i higienę podczas snu bez niepożądanych gości.

Należy sobie także uświadomić, że, mimo systematycznego sprzątania, może się zdarzyć, że pluskwy i tak się pojawią. Warto jednak nie załamywać rąk, tylko od razu przystąpić do akcji ich usuwania. Jest to możliwe, o ile wykażemy się odpowiedzialnością i dokładnością w działaniu.

Po czym poznać, że mamy w domu pluskwy?

Pierwszym sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego, są pojawiające się na naszym ciele ugryzienia i zaczerwienienia. To oznaka przykrej działalności pluskiew, które lubią chować się w pościeli oraz w głębszych warstwach materaca. Starsze osobniki zwykle chowają się w miejscach trudno dostępnych, ale młodsze okazy gromadzą się najczęściej w szwach i zagłębieniach materaca. Znajdziemy tam również złożone już jaja pluskiew. Szukając innych znaków ich obecności, warto zwrócić także uwagę na drobne plamki krwi pochodzące z ugryzień. Jeśli zaobserwowaliśmy te elementy, jest to znak, że w naszym łóżku zadomowiły się niepożądane szkodniki. W jaki sposób się ich pozbyć?

Jak usunąć pluskwy z materaca?

Choć są to szkodniki, które potrafią nieźle namieszać, przy zastosowaniu odpowiednich metod można się z nimi skutecznie rozprawić. Według specjalistów najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie sposobów domowych oraz profesjonalnych (z użyciem specjalistycznych preparatów i sprzętów).

Domowe metody zakładają przede wszystkim gruntowne porządki. W tym celu należy dokonać inspekcji całego domu, a nie tylko łóżka czy sypialni. Musimy pamiętać, że tylko pozbycie się wszystkich gniazd zagwarantuje nam skuteczność. W przeciwnym razie pluskwy mogą wrócić po jakimś czasie.

Wszystkie miejsca, w których mogły zagnieździć się te nieprzyjemne stwory, należy dokładnie wyczyścić. Dywany, tapety albo rzadko odwiedzane zakamarki za meblami czy tapicerowane meble musimy starannie wymyć za pomocą odkurzacza i tam, gdzie to możliwe, wyprać. Usunięte gniazda należy niezwłocznie wyrzucić, aby pluskwy nie miały możliwości ponownego zasiedlenia naszego domu. Można także zastosować specjalistyczny preparat usuwający szkodniki. W tym względzie powinniśmy zachować jednak ostrożność, ponieważ nie zawsze jest on bezpieczny dla zwierząt domowych.

Jeśli jednak pluskwy dają nam się ostro we znaki albo po prostu nie potrafimy poradzić sobie z nimi samodzielnie, dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów. Firmy, które przeprowadzają dezynsekcję, będą w stanie skutecznie pozbyć się szkodników. Stosują oni zwykle urządzenia, które docierają w najgłębsze zakamarki, eliminując nie tylko pluskwy, ale także ich jaja. Dzięki temu możemy definitywnie pozbyć się problemu.

Pluskwy w materacu i inni niechciani goście — o czym jeszcze musimy pamiętać?

Rozprawienie się z pluskwami wymaga od nas cierpliwości i systematyczności. Dobrze jest przy tym postawić na regularne porządki, nawet w mniej używanych miejscach. Co więcej, zaleca się także zmianę pościeli przynajmniej dwa razy w miesiącu oraz wietrzenie i odświeżanie materaca. W tym celu należy zdjąć z łóżka wszystkie elementy i dokładnie odkurzyć całą powierzchnię podłoża. Dodatkowo można zastosować preparat odświeżający, który zapewni także miłe doznania podczas nocnego odpoczynku. Warto także zwrócić uwagę na jakość materaca. Wsparciem mogą okazać się również powłoki antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Dzięki nim ograniczymy znacząco namnażanie się w materacu szkodliwych bakterii i drobnoustrojów. Dbamy tym samym także o właściwą wentylację w czasie snu.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 10 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?