sufit napinany

Sufit napinany – nowoczesna metoda wykończenia sypialni

Z każdym rokiem w branży wnętrzarskiej pojawiają się zupełnie nowe pomysły aranżacyjne i innowacyjne wzory. Czasem wracają także rozwiązania stosowane dawniej. Moda na wykorzystanie różnych stylistyk czy sposobów urządzania przestrzeni niejednokrotnie wraca do łask lub zostaje odkryta na nowo. Przykładem może być sufit napinany. Jest to technologia, która daje ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o ciekawe kompozycje. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?

Sufit napinany — ciekawa opcja aranżacyjna

Warto wiedzieć, że ten sposób wykończenia wnętrz domów i mieszkań nie jest wcale nowym rozwiązaniem. Nie należy także do tanich, ale jednocześnie stwarza ogrom możliwości aranżacyjnych. Stosując różne warianty tej technologii, możemy uzyskać za każdym razem nieco inny efekt. Czym dokładnie jest sufit napinany?

Jest to swego rodzaju efekt, jaki można uzyskać po podgrzaniu i naciągnięciu na specjalnie do tego celu przeznaczoną konstrukcję folii PCV. Jest to zabieg czysty, szybki i w większości przypadków niewymagający skomplikowanych działań. Zwykle proces ten zajmuje kilka godzin. Efekt jest ciekawy, a w zależności od tego, jaki sposób wykończenia wybierzemy, całość będzie się prezentowała za każdym razem zupełnie inaczej. Warto jednak wiedzieć, że do niedawna stosunkowo rzadko wariant ten stosowano w domach mieszkalnych. Jednym z powodów był fakt, że wciąż jest to technologia dość droga i nie każdy może sobie na nią pozwolić.

Co warto wiedzieć na początek o sufitach napinanych?

Rozwiązanie to jest jednym z ciekawszych zabiegów aranżacyjnych. Jeszcze do niedawna rzadko wykorzystywano je w prywatnych domach czy mieszkaniach, chociaż opcja ta w ostatnich latach zyskała na popularności.

Folia, którą stosuje się do wykonania sufitu napinanego, występuje w bardzo wielu wariantach stylistycznych. Można więc dopasować zarówno stopień połysku, a nawet barwę czy poziom przepuszczalności i strukturę produktu. Elementy te będą wpływać na końcowy efekt, który w różnych konfiguracjach będzie zupełnie inny. Co więcej, w sklepach z akcesoriami do urządzania wnętrz znajdziemy folię z różnymi nadrukami. Stosując ten zabieg, nie tylko możemy wykreować niepowtarzalne wnętrze, ale także zwiększyć jego funkcjonalność. Z pomocą niektórych modeli sufitu napinanego możemy na przykład optycznie powiększyć przestrzeń, co ma duże znaczenie w przypadku niewielkich mieszkań.

Ciekawym zastosowaniem sufitu napinanego może być również rozświetlenie przestrzeni. Taki efekt można osiągnąć, wybierając lepiej przepuszczalną folię, która wpuści więcej światła. Warto przy tym wiedzieć, że technologia ta może wpływać na akustykę panującą w danym pomieszczeniu. Dobrze wykonana instalacja powoduje, że dźwięki są czystsze i lepiej słyszalne. Na tym jednak nie kończy się lista zalet tego rozwiązania. Pod konstrukcją z folii można ponadto ukryć stare kable, przewody oświetleniowe czy pierwotnie wyeksponowane tynki, czy inne elementy, które teraz chcemy schować. Dzięki temu sufit napinany może pełnić jednocześnie funkcje czysto praktyczne.

Sufit napinany w sypialni — kiedy warto go wykorzystać?

Trudno zaprzeczyć, że sufit napinany może być oryginalnym sposobem na uzyskanie ciekawego efektu aranżacyjnego. W zależności od specyfiki danego pomieszczenia możemy osiągnąć z jego pomocą różne cele. W sypialni rozwiązanie to sprawdzi się z pewnością wtedy, kiedy borykamy się z niewielkim metrażem i chcemy dany pokój optycznie powiększyć. Stosując odpowiednie wybarwienie folii, możemy również rozświetlić przestrzeń, co także ma wpływ na klimat tam panujący. Ciekawym rozwiązaniem może być ponadto zastosowanie różnego rodzaju wzorów, które będą dodatkowym uzupełnieniem wybranej stylistyki. Co więcej, mogą one sprzyjać wyciszeniu i uspokojeniu zmysłów przed zaśnięciem.

Stosowanie sufitów napinanych w prywatnych mieszkaniach zyskuje coraz większą popularność, dzięki temu, że posiada zarówno walory aranżacyjne, jak i praktyczne. Co więcej, montaż tego rozwiązania jest stosunkowo prosty i zajmuje niewiele czasu.

W jaki sposób montuje się sufit napinany?

Założenie takiego sufitu jest zadaniem raczej prostym, o ile przed przystąpieniem do tego procesu, zadbamy o odpowiednie przygotowanie. W pierwszej kolejności należy więc wymierzyć pomieszczenie, w którym chcemy zamontować folię PCV. Musimy uwzględnić w tych pomiarach wszystkie przekątne, ponieważ, szczególnie w mieszkaniach, ściany i sufit rzadko są idealnie proste i równoległe.

Na podstawie uzyskanych danych dokonuje się przycięcia pasujących fragmentów folii. Brzegi materiału obszywa się specjalnymi gumowymi zaczepami, inaczej nazywanymi harpunami. Wzdłuż obwodu sufitu należy z kolei założyć aluminiowe listwy, na których następnie należy rozciągnąć przyciętą na wymiar folię. Na końcowym etapie specjaliści monterzy ogrzewają pomieszczenie, aby lepiej dopasować materiał PCV.

Zadanie montażu sufitu napinanego najlepiej zlecić wykwalifikowanym specjalistom. Choć jest to sprawa raczej prosta, mimo wszystko wymaga pewnej wprawy i precyzji. Dzięki temu uzyskamy trwały i estetyczny efekt. Co więcej, powołane do tego osoby podpowiedzą nam również, w jaki sposób pielęgnować taki sufit. Warto przy tym pamiętać, aby systematycznie odkurzać tę powierzchnię, usuwając kurz oraz powstałe wraz z użytkowaniem zabrudzenia. Dobrze jest także wiedzieć, że folię można dowolnie demontować i zakładać ponownie. Konieczna może się okazać bowiem konserwacja całej konstrukcji. Można ją również wymienić na inny model, dla uzyskania nowego efektu aranżacyjnego.

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 10 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?