https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Twardość materaca – jak dokonać właściwego wyboru
Powszechnie wiadomo, że wygodny materac to przede wszystkim taki, który będzie nam w stanie zagwarantować odpowiedni poziom twardości. Już na tym etapie jednak wszystko zaczyna się komplikować, definicja wspomnianego odpowiedniego poziomu nie należy bowiem do najbardziej czytelnych. Warto zatem dowiedzieć się, na co zwracać uwagę wybierając twardość materaca.
Czy materac musi być twardy?
Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać dotyczy tego, czy twardy materac do łóżka sypialnego to rzeczywiście dobre rozwiązanie. Lekarze są zdania, że nie wolno przesadzać w żadną ze stron, a sami producenci materacy przypominają, że dążenie do kupowania jak najtwardszych modeli to pokłosie czasów, w których materace piankowe nie były jeszcze dobrze znane, a kupujący wybierali przede wszystkim materace sprężynowe. Dziś wiemy, że przy zbyt miękkim materacu nasz kręgosłup może niepotrzebnie wyginać się w pałąk, co grozi pojawieniem się lub spotęgowaniem jego wad. Z kolei materac zbyt twardy ma tendencję do podpierania naszego ciała w zaledwie kilku miejscach, co również stanowi zagrożenie.
Na co zwracać uwagę wybierając twardość materaca
O tym, czy materac powinien być twardy, czy też lepiej jest postawić na model bardziej elastyczny, decyduje przynajmniej kilka czynników, a jednym z nich jest pozycja, w jakiej zasypiamy. Jeśli najczęściej śpimy na boku, to właśnie elastyczny materac będzie tym, który okaże się najlepszy. Jeśli jednak preferujemy sen na plecach lub na brzuchu – twardy model okaże się lepszy dla naszego zdrowia.
Nie bez znaczenia okazuje się też stan naszego zdrowia. Wady postawy są powszechne zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci, a praktycznie każda wymaga nieco innego traktowania. Co ważne, nie ma tu miejsca na eksperymenty, przed zakupem materaca warto więc spytać lekarza o to, jak twardy powinien być to model. Nie zaszkodzi również, jeśli dopasujemy twardość materaca do wagi naszego ciała. W tym ostatnim przypadku warto posiłkować się specjalnymi tabelami, które opracowuje coraz większa grupa producentów.