wiosenne porządki w sypialni

Wiosenne porządki w sypialni – jak odświeżyć łóżko i materac?

Wiosenne porządki w sypialni to znak, że przyroda budzi się do życia. My ludzie, jesteśmy jej częścią  i dlatego mamy potrzebę odnowy w różnych aspektach naszej codzienności. Ożywiamy się i chętnie porządkujemy nasze domy. Sypialnia jest ich ważną częścią. W tym pokoju odpoczynku i relaksu spędzamy dużo czasu, więc porządki w sypialni mają naprawdę duże znaczenie.

Wiosenne porządki w sypialni — jak się do nich zabrać?

Przede wszystkim trzeba uporządkować każdy skrawek pokoju, w którym śpimy. Należy umyć wszystkie znajdujące się tam meble i przedmioty, a te niepotrzebne po prostu wyrzucić. Im więcej rzeczy wyrzucisz lub oddasz innym, tym łatwiej posprzątasz sypialnię. Musisz dobrze umyć okna, żyrandol, a nawet kaloryfer. Jednak najwięcej uwagi powinieneś, poświęć głównemu meblowi, czyli łóżku. Dbałość o łóżko i materac to podstawa dobrego snu.

Wiosenne sprzątanie łóżka

Najpierw powinieneś oczywiście odświeżyć pościel, wymienić lub wyprać kołdrę i poduszki. Dzięki temu pozbędziesz się niebezpiecznych dla zdrowia roztoczy i wszelkich alergenów. Są one najbardziej szkodliwe dla alergików, u których powodują katar, kaszel, czy łzawienie oczu. Jednak u zdrowych osób również wpływają negatywnie na zdrowie i komfort spania. Jeśli nie możesz wyprać kołdry czy poduszek, pamiętaj o ich porządnym wywietrzeniu.

Oczywiście należy robić to częściej, niż tylko na wiosnę. Wietrzenie jest wskazane co najmniej raz w tygodniu. Podobnie jak zmienianie pościeli. W odświeżeniu pomoże też wytrzepanie kołdry i poduszek trzepaczką. Pozwoli to pozbyć się kurzu oraz dobrze wpłynie na sprężystość i równomierne ułożenie wypełnienia.

Powinieneś pamiętać, aby dobrze umyć ramę łóżka. Jeśli ma ono pojemnik na pościel, to także jego wnętrzu musisz poświęcić uwagę. Mimo że, jest ono zwykle zamknięte, to tam także zbiera się kurz. Umyj je mokrą szmatką z delikatnym detergentem. Jeśli trzymasz tam pościel czy inne rzeczy, to  zrób w nich porządek. Wywietrz wszystko i sprawdź, czy nadal chcesz to przechowywać. Zastanów się, co chcesz już wyrzucić, a co dać komuś, komu przyda się bardziej niż Tobie.

wiosenne porządki w sypialni

Jak wyczyścić materac na wiosnę?

Materac decyduje najbardziej o jakości Twojego snu. Poświęć mu należytą uwagę. Sprawdź, czy jest w dobrym stanie, czy może trzeba go już wymienić. Dobre materace służą naprawdę długo, ale jednak po wielu latach użytkowania powinieneś być czujny. Jeśli wszystko jest w porządku, musisz go tylko wyczyścić, aby przygotować go na kolejny rok dobrego snu. Dwustronny materac możesz też odwrócić, co wydłuży jego żywotność.

Jeśli materac ma zdejmowany pokrowiec, wypierz go w pralce. Wytyczne, jak zrobić to bezpiecznie, znajdziesz na metce w środku. Koniecznie ją sprawdź, bo być może pokrowiec zawiera na przykład łuski gryki, a wtedy nie należy go moczyć. Jeśli jest on mocno zniszczony, to rozważ jego wymianę na nowy. Do czyszczenia materaca możesz użyć profesjonalnych środków do pielęgnacji mebli tapicerowanych, które znajdziesz w sklepach. Najlepiej, jeśli czyszczenie odbywa się przy pomocy aktywnej piany, aby nie zmoczyć materaca zbyt mocno.

Jak zrobić wiosenne porządki w sypialni czyszcząc materac domowymi środkami?

W pierwszej kolejności dobrze odkurz materac, aby pozbyć się powierzchownych zabrudzeń, które mogłyby spowodować powstanie plam w przypadku użycia wody do ich spierania. Dodatkowo pozbywasz się wtedy największego wroga w sypialni, czyli roztoczy.

Jednym z najskuteczniejszych i najbardziej uniwersalnych sposobów czyszczenia oraz dezynfekcji materaca jest użycie zwykłej sody oczyszczonej. Wszelkie zacieki należy przecierać szmatką nasączoną wodą i sodą. Większe fragmenty materaca można tylko posypać sodą i pozostawić ją na dłuższy czas, po czym ewentualnie przetrzeć wilgotną szmatką miejsca bardziej zabrudzone. Resztki proszku możesz usunąć, używając odkurzacza. Pamiętaj, tylko aby nie używać zbyt dużej ilości wody, żeby nie pozostały nieestetyczne zacieki. Soda oczyszczona ma właściwości przeciwbakteryjne, a do tego świetnie radzi sobie nie tylko z plamami, ale też nieprzyjemnymi zapachami.

Dobrym środkiem do wywabiania plam jest również zwyczajna sól kuchenna, która w połączeniu z niewielką ilością zimnej wody znakomicie poradzi sobie z plamami (np. z krwi) i zaciekami. Zabrudzenia można również usuwać sokiem z cytryny rozrobionym w proporcjach 2:1 z wodą. Jest to bezpieczny sposób na wywabianie plam, nawet tych największych. Spróbuj również użyć wody utlenionej i octu spirytusowego, jeśli zabrudzenia są naprawdę trwałe. Po połączeniu tych substancji powstanie aktywna piana. Do odświeżenia brudnego materaca może się przydać również myjka parowa, tylko musisz pamiętać o tym, by zbyt mocno nie zmoczyć materiału.

Czy wiosenne porządki w sypialni to duży wydatek?

Jak widzisz wiosenne porządki w sypialni i odświeżenie materaca to niewielki wydatek. Nie wymaga to żadnych wyjątkowych umiejętności, a jedynie czasu i dobrego rozplanowania pracy. Wszystkie substancje do odświeżenia łóżka, materaca znajdziesz w swojej własnej kuchni. Użycie ich nie niesie za sobą żadnego ryzyka dla zdrowia.  Odświeżony, pachnący materac i czysta pościel to gwarancja spokojnego, zdrowego snu. Możesz użyć olejków eterycznych, którymi wcześniej skropisz sodę oczyszczoną. Pamiętaj również o wywietrzeniu sypialni w czasie porządków, aby roztocza unoszące się z kurzem zostały usunięte z pokoju. Na koniec umyj całą podłogę i sypialnia będzie przygotowana do dobrej nocy.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 10 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?