https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Wybór ochraniacza na materac

Wyposażając naszą sypialnię, skupiamy swoją uwagę przede wszystkim na doborze odpowiedniego łóżka. Integralną częścią tego mebla jest oczywiście materac. Stosowne podłoże, na którym spędzamy noc, to istotny element wyposażenia mieszkania. Warto więc pomyśleć o wydłużeniu jego żywotności. W tym może pomóc wybór ochraniacza na materac.

wybór ochraniacza na materac pokrowiec na materac

Wybór ochraniacza na materac jest bardzo ważny. Ochraniacz chroni go przed różnego rodzaju zabrudzeniami.

Ochraniacz na materac – czy faktycznie jest potrzebny?

Zapewne każdy, kto używa materaca, zauważył, że jego nieodłączną częścią jest pokrowiec. Stanowi on zewnętrzną powłokę, która chroni wnętrze np. przed zabrudzeniami. Dzięki niej zanieczyszczenia nie przedostają się do środka, w głąb struktury. W zasadzie można by pomyśleć, że to wystarczające zabezpieczenie materaca. Ale czy na pewno?

Zapewnienie ochrony materaca to istotna kwestia dla osób, którym zależy na higienie czy chociażby na przedłużeniu żywotności podłoża, na którym śpią. Chcemy utrzymywać łóżko w należytej czystości, co wiąże się z koniecznością regularnego zdejmowania i prania pokrowca. Czy jednak obleczenie to wszystko?

Z tego względu producenci materacy poszerzyli swoją ofertę o ochraniacze na swoje produkty. To rozwiązanie polecane każdemu. Sprawdza się szczególnie w zastosowaniu na łóżkach dla dzieci, osób obłożnie chorych, starszych, czy kobiet w okresie połogu. Jego walory doceniają także alergicy, osoby lubiące długie poranki w łóżku z kubkiem gorącej kawy w ręce czy miłośnicy zwierząt domowych.

Rodzaje ochraniaczy na materac

Tak jak są dostępne różne rodzaje materacy, tak wśród powłok można wyróżnić kilka podstawowych kategorii i podziałów. Znajdziemy zatem ochraniacze:

 • w formie maty, która dzięki gumkom naciąganym na każdy z rogów materaca nie zsuwa się podczas użytkowania,
 • zwane nakładkami, które są niczym prześcieradło z gumką, dyskretnie okrywając górę i boki materaca,
 • z dodatkową warstwą, która wchłania wilgoć,
 • z pikowaną podszewką, której celem jest regulowanie temperatury ciała.

Materiały użyte w ochraniaczach na materac

Aby wybrać odpowiedni ochraniacz, należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany. Wysokiej jakości powłoka powinna być wodoodporna, a przy tym przepuszczać powietrze. Dzięki temu podłoże będzie odpowiednio chronione przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza, rozwojem bakterii i drobnoustrojów. Również nasz sen uzyska właściwy komfort, a skóra nie ulegnie podrażnieniom, jeśli warstwa ochronna materaca będzie miła w dotyku.

Ochraniacze na materac są najczęściej wykonane z:

 • miękkiej tkaniny frotte (z wierzchniej strony) połączonej ze spodnią warstwą membrany poliuretanowej PU lub powłoki PVC [pełna ochrona materaca, wodoodporność],
 • grubej tkaniny z bawełny typu molton z membraną [pełna ochrona],
 • pikowanej tkaniny policotton [ochrona częściowa – przed mechanicznymi uszkodzeniami],
 • przepikowanej mikrofibry i włókniny z membraną PU [pełna ochrona, wysoki komfort snu],
 • dzianiny jersey z membraną PU [pełna ochrona],
 • bawełny i tkanin poliamidowych ze srebrną nitką [ochrona częściowa – przed mechanicznymi uszkodzeniami; rozładowuje też ładunki elektrostatyczne].

Należy pamiętać jednak o tym, że tylko ochraniacze z paroprzepuszczalną membraną poliuretanową PU są najlepszą barierą dla cieczy, grzybów, bakterii oraz roztoczy.

Wybór ochraniacza na materac – rozmiar ochraniacza

Dobór odpowiedniego rozmiaru ochraniacza nie powinien powodować żadnych trudności. Wystarczy znać wymiary swojego materaca i do nich dostosować wybraną powłokę. Gama możliwości jest szeroka, a wartości w długości i szerokości zmieniają się najczęściej o 10 centymetrów. Najlepszym rozwiązaniem jest nabycie nakładki u tego samego producenta, od którego materac użytkujemy. Wtedy mamy pewność, że oba elementy będą do siebie idealnie pasować.

wybór ochraniacza na materac pokrowiec na materac

Wybór ochraniacza na materac to bardzo istotna kwestia, jeśli chcemy utrzymać go w czystości

Wybór ochraniacza na materac a utrzymywanie go w czystości

Podstawową funkcją ochraniacza na materac jest zapobieganie zabrudzeniom i zawilgoceniu oraz rozwojowi bakterii podłoża, na którym śpimy. Dlatego, aby utrzymać właściwą higienę podczas nocnego odpoczynku, należy czyścić matę ochronną materaca. Zaleca się, by miało to miejsce przynajmniej raz na pół roku. Oczywiście, w zależności od potrzeb i zaistniałej sytuacji, zabieg może być przeprowadzany częściej np. przy zmianie pościeli.

Najlepiej, jeśli będziemy prać ochraniacz w wysokiej temperaturze. Dzięki temu łatwiej będzie usunąć uporczywe zabrudzenia oraz pozbyć się drobnoustrojów. Należy jednak zawsze stosować się do wytycznych producenta, opracowując sposób czyszczenia. Niektóre nakładki mogą być np. poddawane sterylizacji, prane w 120 stopniach Celsjusza, inne będą wymagać skorzystania z usług pralni chemicznej. Dlatego warto zwrócić uwagę na te zalecenia jeszcze przed kupnem maty ochronnej, by określić, jakie są nasze możliwości względem dbania o czystość ochraniacza.

Wybór ochraniacza na materac — dlaczego warto go rozważyć?

Troska o dobrą jakość snu stanowi jedną z naszych podstawowych potrzeb. Zwracamy uwagę na wiele detali związanych z zorganizowaniem sobie przestrzeni i sprzętu, który ma podnieść komfort nocnego wypoczynku. Jeśli już inwestujemy w odpowiednie wyposażenie sypialni, powinniśmy także pomyśleć o tym, jak najefektywniej i długotrwale z niego korzystać. Dlatego nasze łóżko, kluczowy element wpływający na dobry sen, należy chronić i zabezpieczyć. Do osiągnięcia tego celu posłuży nam odpowiedni wybór ochraniacza na materac.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6