Aktywność fizyczna a jakość snu

Sen jest jednym z ważniejszych czynników, które wpływają w znaczący sposób na jakość naszego życia. Spokojny, zdrowy i głęboki sen poprawia nasze samopoczucie oraz witalność. Według naukowców związek na linii: aktywność fizyczna a jakość snu jest kluczowy dla funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Aktywność fizyczna, a jakość snu

Jak dowodzą badania naukowe, to właśnie podczas snu zachodzą w nas istotne procesy fizjologiczne i psychiczne. Wówczas jesteśmy w stanie w pełni wypocząć i zregenerować się po całym dniu pracy. Sen jest niezbędnym czynnikiem, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Właśnie w ten sposób nie tylko odzyskujemy siły, lecz również wzmacniamy system immunologiczny oraz znacząco poprawiamy pamięć i zdolność koncentracji. Mimo że sen jest dla człowieka tak ważny, nadal niewiele na jego temat wiemy.

Schemat snu — fazy NREM i REM

Nasz nocny wypoczynek można podzielić na dwie zupełnie odmienne fazy, które u dorosłego zdrowego człowieka przebiegają przemiennie. Pierwszy etap to NREM, określany również jako faza snu głębokiego. To właśnie od niej zaczynamy każdy odpoczynek. Początkowo możemy zaobserwować krótki etap płytkiego snu, podczas którego nasz organizm przygotowuje się do fazy głębokiej. Właściwa NREM trwa około 80 – 100 minut. Jest to etap kluczowy dla osób aktywnych fizycznie, gdyż to właśnie wtedy nasz organizm regeneruje się w sposób najbardziej intensywny. Wówczas zostaje zwiększony dopływ krwi do mięśni, odnawiane są zasoby energetyczne oraz następuje regeneracja układu odpornościowego. W tym etapie ma miejsce również aktywizacja gruczołów dokrewnych, które odpowiedzialne są za uwalnianie kluczowych hormonów wzrostu i rozwoju.

Po fazie NREM sen staje się na powrót płytszy i wkracza w etap REM.  Jest on również nazywany „snem paradoksalnym”. W tym czasie obserwujemy wysoką aktywność mózgu, oddech staje się nieregularny, wzrasta częstotliwość skurczów serca oraz pojawiają się marzenia senne. Pierwsza faza REM trwa około 10 minut, a każda kolejna jest dłuższa. Łącznie zajmują one około 20 – 30 % wypoczynku nocnego.

Statystycznie naukowcy stwierdzają wyraźną przewagę fazy snu głębokiego NREM. W jeden i drugi etap wpadamy średnio 4 – 5 razy w ciągu nocy. Co ciekawe im dłużej śpimy, tym NREM staje się krótsza i płytsza, zaś wydłuża się REM.

Aktywność fizyczna a jakość snu – zapotrzebowanie na sen

Dobowe zapotrzebowanie na spoczynek jest cechą osobniczą i zmienia się wraz z wiekiem. Naukowcy opracowali zalecenia dotyczące długości snu. U dzieci nocny odpoczynek powinien trwać 9-12 godzin, osoba w wieku produkcyjnym potrzebuje około 8-9 godzin, zaś osobie starszej wystarczy 6-7.

Warto pamiętać, że wraz ze wzrostem naszej aktywności fizycznej, rośnie zapotrzebowanie na sen. Zwłaszcza w przypadku sportowców nocny wypoczynek ma kluczowe znaczenie. O ile mniejsza ilość snu podczas jednej nocy nie wpłynie znacząco na kondycję, o tyle problemu mogą się pojawić w przypadku kumulacji czasu bez odpowiedniego wypoczynku.

aktywność fizyczna a jakość snu

Lekka aktywność fizyczna korzystna dla jakości snu

Od dawna uważano, że ćwiczenia mają wpływ na zdrowy sen. Najnowsze badania wykazują jednak, że nie każdy rodzaj sportu w równym stopniu wpływa na nasz wypoczynek. Zdecydowanie najlepsze rezultaty otrzymamy, uprawiając: bieganie, jazdę na rowerze, podnoszenie ciężarów, jogę lub chociażby prace ogrodowe.

Nie należy się niepokoić jeśli w początkowym okresie uprawiania sportu nie zauważymy pozytywnych zmian w jakości swojego snu. Według ostatnich badań aktywność fizyczna może nie mieć natychmiastowego wpływu na jakość wypoczynku nocnego, jednakże w miarę upływu czasu będzie się ona znacząco poprawiać.

Aktywność fizyczna a jakość snu – regeneracja mięśni

W wyniku intensywnego wysiłku fizycznego nasze mięśnie doznają mikrouszkodzeń. Włókna ulegają niszczeniu, zaś w komórkach mięśniowych następuje rozpad białek. Pojawiają się tak zwane „zakwasy”. Aby naprawić mięśnie po treningu, potrzebujemy odpoczynku, a najefektywniejszą jego odmianą jest właśnie sen. Gdy śpimy, pracują głównie te mięśnie, które odpowiedzialne są za podtrzymanie procesów życiowych. W związku z tym zmniejsza się ilość substancji energetycznych, które należy dostarczyć do pracujących włókien. Pozwala to zwiększyć dostawy budulca i substancji energetycznych do uszkodzonych mięśni.

Dostarczenie odpowiedniej ilości tych składników jest kluczowe dla przebiegu procesów anabolicznych. Są one związane z przednim płatem przysadki mózgowej, która w fazie NREM uwalnia hormon wzrostu. To naturalny związek pobudzający syntezę substancji, które pomagają w naprawie mikrouszkodzeń w mięśniach. Przyspieszają one również proces gojenia ran oraz pomagają w rozbudowie tkanki kostnej.

Pozytywny wpływ snu na kręgosłup

U osób aktywnych fizycznie sen ma ogromne znaczenie przy regeneracji kręgosłupa. Podczas uprawiania sportu mamy do czynienia z przeciążeniami, które wpływają na wielkość dysków międzykręgowych. Te elementy ulegają ścieraniu, przez co pod koniec dnia stają się bardziej płaskie. Odpoczynek nocny pozwala na regenerację tkanki budującej dyski.

Jak więc widzimy, sen jest niezwykle potrzebny dla regeneracji naszego organizmu, zwłaszcza po dłuższej aktywności fizycznej. Kluczowa jest tu faza snu głębokiego, podczas której nasze ciało najszybciej się odnawia. Jest ona tym efektywniejsza, im bardziej aktywni jesteśmy. Śmiało można powiedzieć, że wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na jakość naszego snu. Ten zaś zapewnia poprawną regenerację organizmu.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

 

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?