https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Jak dbać o kręgosłup podczas snu?

Odżywczy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Przekona się o tym każdy, kto budzi się w nocy czy nad ranem, nie mogąc już ponownie zmrużyć oka. Ważnym czynnikiem wpływającym na jakość nocnego wypoczynku jest wygoda. Porządne łóżko, odpowiednio dobrany materac oraz prawidłowe ułożenie naszego ciała są w tej kwestii kluczowe. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak dobrać odpowiednie podłoże oraz jak dbać o kręgosłup podczas snu. Jest to gwarantem uniknięcia ogólnego dyskomfortu i bólu pleców każdego poranka.

dbać o kręgosłup podczas snu

Ludzki kręgosłup i jego budowa

Kręgosłup stanowi część szkieletu i jest niezwykle ważny dla naszego organizmu. Pełni funkcję podporową, ruchową oraz osłania rdzeń kręgowy. Wyróżnia się 5 odcinków:

 • szyjny
 • piersiowy
 • lędźwiowy
 • krzyżowy
 • guziczny

Każda z tych części jest nieco inna. Rozważając kwestię, jak dbać o kręgosłup podczas snu, warto zatem wziąć pod uwagę specyfikę każdego z tych odcinków, by przyjąć prawidłową pozycję i ułożenie ciała oraz dokonać trafnego wyboru poduszki i materaca, na którym się ułożymy na spoczynek. W tym tekście podpowiemy, co zrobić i jakie dobre praktyki wprowadzić w życie, by zminimalizować ryzyko porannego bólu głowy, karku czy kręgosłupa.

Jak dbać o kręgosłup podczas snu?

Aby zapewnić swojemu ciału jak najlepszą regenerację w trakcie snu, należy pozwolić krwi swobodnie krążyć po organizmie i dotleniać komórki. Efekt ten można osiągnąć, kiedy przybierze się jak najbardziej zoptymalizowaną pozycję kończyn, głowy i tułowia oraz uzyska odpowiednie podparcie dla każdej z tych części.

Najlepsza pozycja do spania i wstania z łóżka

Najczęściej rekomendowaną pozycją do spania jest ułożenie ciała na wznak. Kiedy leżymy na plecach, mięśnie grzbietu mogą się rozluźnić, a tym samym odpocząć i zregenerować się na kolejny dzień pracy. Śpiąc w ten sposób, pozwalamy głowie spoczywać w neutralnym miejscu, a kręgosłupowi zachować jego naturalny, „esowaty” kształt. Ręce powinny wtedy spoczywać swobodnie wzdłuż ciała. Innym, równie dobrym rozwiązaniem jest leżenie na boku z nogami lekko zgiętymi w kolanach. To pozwala na rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych oraz zmniejsza ryzyko chrapania.

dbać o kręgosłup podczas snu

Czego zatem należy unikać?

Z pewnością nie powinno się spać na brzuchu, gdyż ta pozycja najbardziej obciąża kręgosłup, zwłaszcza odcinek szyjny i lędźwiowy. Co więcej, przez nacisk na stawy i mięśnie może dojść do podrażnienia nerwów, a w efekcie do bólu kończyn i mrowienia. To ułożenie ciała wywiera też niekorzystny wpływ na narządy wewnętrzne, uciskając organy układu pokarmowego. Podobny efekt wywołuje pozycja embrionalna mocno zaciśnięta w tzw. „kulkę”. Jej też należy się oduczyć, gdyż nie sprzyja prawidłowemu wypoczynkowi w nocy.

Nie należy także podkładać rąk pod lędźwie czy pod głowę, nawet jeśli wydaje się to wygodne. Taki zabieg powoduje zbytnie obciążenie splotu ramiennego oraz blokuje dopływ krwi do ramion, dłoni i palców. Warto też pamiętać, że nie wolno obciążać czy kłaść się na bolącej części układu kostnego. Uczucie ulgi w tym przypadku odczuwa się tylko podczas zasypiania, za to porankowi towarzyszy już nasilony ból, który może przerodzić się w długotrwały.

Oprócz samego spania ważne jest też to, w jaki sposób wstajemy z łóżka o poranku. Nie powinniśmy się zrywać na równe nogi od razu po dźwięku budzika. Nasze ciało potrzebuje chwili na tzw. „rozruch”. Najlepiej jest się chwilę poprzeciągać w pozycji na wznak, następnie spuścić na podłogę obie nogi, powoli przejść do pozycji siedzącej i dopiero wstać. Dzięki temu nie zakręci nam się w głowie, a nasze rozluźnione mięśnie i stawy tak bardzo nie odczują nagłego obciążenia.

Odpowiedni dobór materaca kluczem do sukcesu

Powszechnie znane polskie przysłowie mówi „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. Wiele jest w nim życiowej prawdy, także tej dosłownej. To, na jakim podłożu przychodzi nam leżeć w nocy, ma kluczowe znaczenie dla jakości wypoczynku. Stąd tak ważne jest, by wybrać dla siebie odpowiedni materac, na którym spocznie nasze ciało.

Ogólnie przyjmuje się, że materac, na którym leżymy, nie powinien się uginać pod naszym ciężarem więcej niż 3-3,5 cm. Dlatego dobór twardości podłoża zależy od naszej wagi i wzrostu. Do wyboru mamy czterostopniową skalę od miękkich do bardzo twardych materacy. Osobom o niskiej wadze poleca się miękkie podłoże, a tęższym i wysokim – to najtwardsze.

Jest też inne rozwiązanie: materace o strefowej twardości, dopasowanej do poszczególnych części ciała i kręgosłupa. Należy jednak przede wszystkim pamiętać, że podstawową sprawą jest wypróbowanie materaca i sprawdzenie, czy jest nam na nim wygodnie. Jeśli będzie on za miękki, to będziemy się w niego zapadać, a nasz kręgosłup nienaturalnie się wygnie. Z kolei zbyt twardy spowoduje, że nacisk na nasze ciało będzie za duży, w wyniku czego zaczną nam drętwieć kończyny i pojawi się ból pleców.

 

Poduszka też jest ważna, by dbać o kręgosłup podczas snu

Chcąc zadbać o odcinek szyjny (a nawet piersiowy) kręgosłupa podczas snu, zniwelować dolegliwości związane z bólem barków czy karku, należy poszukać odpowiedniej poduszki. Nie może być ona ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Przy leżeniu na wznak kręgosłup powinien zachować praktycznie tę samą naturalną linię. Z kolei podparta szyja nie powinna wyginać się i powodować skierowanie brody w stronę klatki i zgięcie odcinka piersiowego kręgosłupa.

Jaką poduszkę należałoby wybrać? Jeśli chcemy dobrze zadbać o kręgosłup podczas snu, a w szczególności o jego odcinek szyjny i piersiowy, powinniśmy zdecydować się na poduszkę ortopedyczną. Jest ona specjalnie wyprofilowana, wypełniona termoelastyczną pianką, która odpowiednio dopasowuje się do naszej głowy. Często też jest wzbogacona materiałami o właściwościach przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych, więc jest idealnym rozwiązaniem również dla alergików.

Podsumowanie — jak dbać o kręgosłup podczas snu?

Kręgosłup to oś naszego ciała i istotny element układu kostnego. Wiemy, jak ważne jest to, by o niego dbać. Znamy różne zestawy ćwiczeń, przypomina nam się ciągle prawidłowe postawy ciała w rozmaitych pozycjach. Dotyczy to jednak naszego funkcjonowania podczas dnia. A co z nocą? Musimy mieć na uwadze to, że trzeba też dbać o kręgosłup podczas snu. Prawidłowo wybrany materac, poduszka, a także samo ułożenie ciała pozwolą, by nasz organizm w pełni wypoczął i by zmalało ryzyko wystąpienia schorzeń układu ruchu.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

 

 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6