Jak zapanować nad lunatykowaniem

Jak zapanować nad lunatykowaniem?

Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Niestety nie zawsze przebiega on w sposób prawidłowy. Niektóre osoby zmagają się z różnymi zaburzeniami nocnego odpoczynku. Na liście tej znajduje się między innymi somnambulizm, który pod powszechną nazwą funkcjonuje jako lunatykowanie. Badacze podkreślają, że problem ten dotyczy wielu osób. Jeśli dotyczy również Ciebie lub Twoich bliskich, przeczytaj jak zapanować nad lunatykowaniem.

Czym jest lunatykowanie?

Lunatykowanie to dolegliwość, która w dużej mierze dotyka osoby młode i dzieci. Specjaliści uważają, że dochodzi do tego na skutek zmian hormonalnych okresu dojrzewania. Co więcej, badania naukowe potwierdzają, że im później występują epizody choroby, tym większe jest prawdopodobieństwo, że schorzenie będzie utrzymywało się również w okresie dorosłości.

W medycynie problem dolegliwość określa się mianem somnambulizmu. Wyrażenie pochodzi od łacińskich słów somnus, czyli sen i ambulus, czyli chodzący. Cechą charakterystyczną lunatykowania jest okresowe lub epizodyczne występowanie niestandardowych zachowań podczas nocnego odpoczynku. Najczęściej jest to chodzenie po mieszkaniu, ale może to być również spożywanie jedzenia lub picie. Człowiek borykający się z tym schorzeniem, podczas ataku choroby nie wykazuje wrażliwości na bodźce zewnętrzne. Niejednokrotnie pojawia się także niewyraźne mówienie lub mamrotanie. Osoba lunatykująca ma otwarte oczy, a jej spojrzenie jest szkliste. Chodzenie we śnie trwa najczęściej około 20 minut, a następnie lunatyk wraca do łóżka i śpi, jakby nigdy nic się nie stało. Na drugi dzień nie pamięta swojego nocnego epizodu.

Dlaczego ludzie lunatykują? Lunatykowanie przyczyny

Ludzie lunatykują z wielu różnych przyczyn. Mogą to być na przykład uwarunkowania genetyczne. Co więcej, somnambulizm stwierdza się także u osób, które cierpią na choroby związane ze złym metabolizmem serotoniny. Do tych schorzeń zalicza się migrenowe bóle głowy i tak zwany zespół Tourette’a. Wielu specjalistów twierdzi, że zaburzenie może być związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Istotne znaczenie wywierają również czynniki, które sprzyjają występowaniu epizodów lunatykowania. Wśród nich wymienia się między innymi nadmierny lub przewlekły stres, bezsenność i spożywanie napojów alkoholowych tuż przed udaniem się na nocny odpoczynek. Nie bez znaczenia są też niektóre preparaty lecznicze należące do grupy przeciwdepresyjnych bądź nasennych, obturacyjny bezdech senny i wiele, wiele więcej.

Jak zapanować nad lunatykowaniem
Jak zapanować nad lunatykowaniem?

Sposoby leczenia, czyli jak zapanować nad lunatykowaniem?

Lunatykowanie raczej nie wymaga leczenia, ponieważ problem ustępuje samoistnie, gdy konkretna osoba wchodzi w dorosłość. Tak się dzieje przede wszystkim wtedy, gdy nocne epizody są rzadkie i bardzo łagodne. Skutecznym sposobem na problem jest zapewnienie odpowiedniej higieny snu. Dlatego przed udaniem się na nocny odpoczynek unikaj nadmiernego objadania się i spożywania alkoholu. Ostatni posiłek zjedz najpóźniej dwie godziny przed udaniem się do łóżka. Do kolejnych spraw, którym należy się w tym przypadku przyjrzeć, jest Twój styl życia. Odżywiaj się zdrowo, spożywaj dużo warzyw, owoce, rośliny strączkowe, chude mięso, jajka, nabiał i produkty pełnoziarniste. Ogromne znaczenie ma też dbałość o właściwe nawodnienie organizmu. W tym celu wypijaj każdego dnia około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej.

Zadbaj także o swój relaks i rób jak najwięcej dla siebie. Świetnym pomysłem będzie joga, streaching lub inne relaksujące ćwiczenie. Zbawienny wpływ na lunatyków ma masaż, ponieważ pomaga zlikwidować napięcie mięśniowe, ograniczyć stres i zyskać tak potrzebną w życiu równowagę.

Co więcej, kładź się spać w stałych godzinach, ponieważ dzięki temu Twój zegar biologiczny się ureguluje i będzie działać bez żadnych zarzutów. Przed snem niewskazane jest też niebieskie światło, które ma silne działanie rozpraszające. Wyłącz zatem komputer, telewizor i smartfon. Ponadto przewietrz swoją sypialnię i zadbaj o wygodny materac, który będzie maksymalnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Jak zapanować nad lunatykowaniem

Jak zapanować nad lunatykowaniem? Materac dla lunatyka

Odpowiedni materac powinien być sprężysty i elastyczny. Nie może być ani zbyt twardy, ani za miękki. Kręgosłup musi układać się w linii prostej wtedy, gdy odpoczywa na wznak i wówczas, gdy leży na boku. Specjaliści podkreślają, że posłanie musi doskonale podpierać kręgosłup i nie powodować nadmiernego nacisku. Przyjmuje się też, że materac musi mieć minimum 80 cm szerokości i być 20 cm dłuższy od wzrostu śpiącej na nim osoby. Nie zapominaj też o właściwej wentylacji, która zagwarantuje Ci nie tylko przewiewność, ale również skutecznie chroni przed rozwojem kurzu, roztoczy i innych niebezpiecznych mikroorganizmów. Dzięki temu taki materac będzie skutecznym rozwiązaniem dla osób borykających się z różnymi alergiami.

Zobacz też: Wpływ alkoholu na sen i Spanie na brzuchu — wady, zalety znaczenie

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Sekrety zdrowego snu – odkryj, jak spać lepiej każdej nocy!

Dowiedz się, jak poprawić jakość swojego snu dzięki prostym i skutecznym nawykom. Nasz darmowy e-book to kompletny przewodnik, stworzony przez ekspertów ze Świata Sypialni – z myślą o Twoim zdrowiu i regeneracji.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Znajdź najbliższy salon na mapie i odwiedź nas jeszcze dziś!

Nasze salony to przestrzenie stworzone z myślą o Twoim komforcie – nasi doradcy pomogą Ci dobrać rozwiązania idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?