https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Materac dla dziecka – czego unikać przy jego wyborze?

Prawidłowy sen jest bardzo ważny, jeśli chodzi o kondycję organizmu i funkcjonowanie w ciągu dnia. W przypadku dzieci ma szczególne znaczenie, gdyż ma duży wpływ na ich rozwój neurologiczny. Dlatego odpowiedni materac dla dziecka to bardzo istotna kwestia. Rodzice mogą wybierać spośród wielu rodzajów tych produktów. Warto zwrócić uwagę na to, czego unikać przy zakupie.

Komfortowy sen wpływa na rozwój dziecka

Nie trzeba nikogo przekonywać, że zdrowy sen jest ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zgodnie z zaleceniami specjalistów w okresie dynamicznego wzrostu niemowlę potrzebuje od 16 do nawet 18 godzin odpoczynku w ciągu doby. Natomiast pociechy do piątego roku życia śpią krócej, ale wymagają kilku przerw w postaci kilkudziesięciu minutowych drzemek. Regularny sen pozostawia pozytywny ślad, jeśli chodzi o zdolności poznawcze dziecka. W czasie nocnego odpoczynku powstają związki wspomagające układ odpornościowy. Co więcej, takie maluchy bardzo dobrze radzą sobie z koncentracją i osiągają dobre wyniki w przedszkolu i szkole. W ich przypadku krócej trwa także rekonwalescencja po chorobie. Dlatego wybór odpowiedniego materaca to taka istotna sprawa.

Czy materac dla dziecka powinien być twardy, czy miękki?

Ważnym czynnikiem związanym z zakupem materaca dla dziecka jest poziom twardości. Posłanie nie powinno być ani zbyt twarde, ani za miękkie. W tej kwestii najważniejsze jest to, aby był ona odpowiednio dopasowany do konkretnej osoby. Ciała dzieci potrzebują większego wsparcia niż dorosłych, gdyż znajdują się w fazie wzrostu. Co więcej, musi on także charakteryzować się znacznie większą sprężystością niż u osób starszych.

Materac dla dziecka – jaki rodzaj jest właściwy?

Poza poziomem twardości zwraca się także uwagę na rodzaj materaca. Rodzice mogą wybierać spośród artykułów z mechanizmem sprężynowym lub piankowych. Pierwszych zdecydowanie nie poleca się niemowlakom. Mają one bowiem negatywny wpływ dla rozwijającego się kręgosłupa. Ponadto, nie jest to także najlepszy wybór dla pociech, które nie osiągnęły jeszcze szóstego roku życia. Praca sprężyn może być powodem nieodpowiedniego wygięcia kręgosłupa.

Starsze dzieci z powodzeniem mogą stosować materace sprężynowe kieszeniowe. Zaletą tych produktów jest wytrzymałość. Sprawdzą się zatem nawet wówczas, gdy dziecko intensywnie rośnie. Wyjątek stanowią sprężyny bonellowe. Z nich lepiej zrezygnować, gdyż konstrukcja może negatywnie odbić się na zdrowiu. Istnieje tutaj niebezpieczeństwo odczuwania przez dziecko każdego elementu ukrytego pod powierzchnią materaca. Natomiast to przekłada się na słabe podparcie dla kręgosłupa.
materac dla dziecka

Materace piankowe

Dla dzieci poleca się przede wszystkim materace termoelastyczne. Bardzo dobrze reagują one na zmiany temperatury powstające w związku z obecnością użytkownika. Atutem jest idealne dopasowanie i dobra wentylacja. Dzięki temu organizm nie ulegnie przegrzaniu.

Właściwym rozwiązaniem są także nowoczesne materace piankowe doskonale dbające o cyrkulację powietrza. Co więcej, dobrze także podtrzymują kręgosłup. Jednakże inwestując w ten typ produktu, zdecydowanie unika się posłań mających wkład w postaci naturalnej łuski gryczanej. W tym przypadku po pewnym czasie dochodzi do tworzenia się wilgoci, a więc rozwoju pleśni, która ma negatywny wpływ na zdrowie młodych alergików i nie tylko.

Czego jeszcze unikać przy wyborze posłania dla dziecka?

Decydując się na zakup tego produktu, trzeba zadbać o zapewnienie dziecku wszystkiego, co najlepsze. Powinien on wyróżniać się bardzo dobrą jakością. Nie należy wybierać materacy, które były wcześniej używane przez inne dziecko. Istotne jest to, że po upływie pewnego czasu posłanie straci swoje podstawowe właściwości. Niestety nie zadba już o odpowiednie wsparcie i komfort. Co więcej, tym sposobem nie dostarczy się także właściwej higieny. Używany materac może być miejscem rozwoju bakterii, roztoczy, a także pleśni.

Na co jeszcze należy zwrócić szczególną uwagę?

Warto, aby materac dla dziecka miał właściwe rekomendacje. Pożądanym certyfikatem jest bez wątpienia pozytywna opinia Instytut Matki i Dziecka. W ten sposób zyskasz gwarancję dotyczącą bezpieczeństwa użytkowania. Ponadto, taki produkt ma dobry wpływ na dalszy rozwój fizyczny pociechy. Oznaczenie to potwierdza także, że w procesie produkcji wykorzystano surowce wysokiej jakości. Masz pewność, że warunki panujące w hali były odpowiednie. Wszystko to wpływa właściwy zdrowy sen, bez niebezpieczeństwa powstawania szkodliwych dla organizmu bakterii i roztoczy.

Odpowiedni materac dla dziecka powinien być optymalnie do niego dopasowany. Musi zapewniać właściwe wsparcie dla kręgosłupa malucha. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na poziom twardości, a także elastyczności. Istotną kwestią jest także wentylacja. Co więcej, idealne posłanie musi być antyalergiczne, a co najważniejsze zapewniać właściwą higienę. Elementem, który w tym pomoże, jest pokrowiec. Powinien nadawać się do prania, a także być łatwy w utrzymaniu czystości.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Warszawska 6
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6