https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Materac dla osoby starszej – czym się kierować?

Materac dla osoby starszej jest bardzo pożytecznym produktem, chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że starsi ludzie patrzą niechętnie na wszelkiego rodzaju zmiany i decydują się na nie chyba tylko z konieczności. Nie mniej jednak, z myślą o nich konstruktorzy opracowali specjalne modele, które zapewniają komfort i wygodę ich snu. Starannie dobrany materac dla osoby starszej to duże udogodnienie dla seniora borykającego się z określonymi schorzeniami. Mogą one bowiem w znacznym stopniu poprawić stan jego zdrowia, a nawet zapobiegać różnym innym i nowym chorobom.

materac dla osoby starszej materace sypialnia

Starannie dobrany materac dla osoby starszej to duże udogodnienie dla seniora borykającego się z określonymi schorzeniami

Materac dla osoby starszej — czym się kierować przy jego wyborze?

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, na jakie schorzenia cierpi starszy człowiek tj. czy zmaga się z bólami kości i stawów, szczególnie pleców i kręgosłupa, osteoporozą, kłopotami z krążeniem krwi, otyłością, czy jeszcze innymi chorobami. Następnie niezmiernie istotny jest fakt, czy dana osoba wymaga długiej rekonwalescencji bez możliwości częstego wstawania z łóżka. Taka bowiem sytuacja wymaga szczególnego ukierunkowania przy wyborze materaca. Ponadto zwracamy przy tym uwagę na ich wiek tj. czy jest to osoba tylko starsza, czy wiekowy senior.

Materac dla seniora cierpiącego na bóle kości i stawów, szczególnie pleców i kręgosłupa oraz osteoporozę

Bóle kości i stawów są to bardzo częste dolegliwości bólowe seniorów, które wzmagają się wieczorem i w nocy, nie dając zasnąć. W tym przypadku poleca się głównie modele kieszeniowe lub piankowe, w tym z pianką lateksową, termoelastyczną lub wysokoelastyczną o wysokim współczynniku sprężystości punktowej. Amortyzują one bowiem prawidłowo sylwetkę oraz niwelują zbyt duży ucisk. Warto zatem, aby w materacu była umieszczona taka warstwa, która jednocześnie ma właściwości ortopedyczne. Materiały te zapewnią komfortowy sen.

Materac na problemy z krążeniem i marznięciem nóg u ludzi starszych

W tym przypadku należy wybrać taki wyrób, który zmniejsza ucisk w newralgicznych miejscach. Tego rodzaju schorzenia łagodzi model z pianką termoelastyczną, która pod wpływem ciepła i nacisku idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Dzięki niej można się odprężyć i zrelaksować bowiem maksymalnie niweluje ona ucisk na ciało. Innym sposobem jest zastosowanie w konstrukcji materaca owczej wełny, która pobudza krążenie krwi. Posiada ona również doskonałe właściwości termiczne. Pomaga w utrzymaniu stałej temperatury ciała i zapobiega utracie ciepła.

Materac dla osoby starszej — jaką wybrać twardość?

Jak wiadomo, materac dla osoby starszej powinien mieć określoną twardość. Cecha ta musi być koniecznie dopasowana do masy ciała tej osoby, ale i również osobistych preferencji. Nie mniej jednak w przypadku seniorów, należy zdecydować się na materac miękki lub średniotwardy.

Wszystkie przedstawione cechy produktów dla osoby starszej posiadają materace wykonane z pianki termoelastycznej (memory foam). Są one miękkie i elastyczne i łatwo dopasowują się do pozycji ciała.

materac dla osoby starszej materace sypialnia

Bóle kręgosłupa, kości i stawów to bardzo częste dolegliwości bólowe seniorów. Materac miękki i średniotwardy będzie najlepszym wyborem dla osób starszych.

Materac dla seniora o większej masie ciała

Otyłość jest częstą dolegliwością osób w zaawansowanym wieku. Z tego powodu wymagany jest materac o wyższej twardości np. H2, H3 lub H4, bowiem znaczna masa ciała powoduje silne uginanie się podłoża. Jeżeli senior ma masę ciała ok. 100 kg i więcej, to wówczas należy wybrać dla niego model sprężynowy, który jest mniej podatny na deformacje.

Warto również zwrócić uwagę na łączną wysokość modelu i wysokość łóżka. Osobom o większej masie ciała, szczególnie w starszym wieku, często sprawia trudność sam proces wstawania. Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy siedząc swobodnie ze spuszczonymi na podłogę nogami, w kolanach jest zachowany kąt prosty lub nieco większy. Sam materac dobrze, aby nie był niższy niż 25 cm.

Materac dla seniora — kwestie higieniczne

Gospodarka termiczno-wodna organizmu w starszym wieku jest inna niż we wcześniejszych dekadach. Mają na to wpływ także różne dolegliwości, które wpływają na nadmierną potliwość np. nadciśnienie tętnicze. Dlatego materac dla seniora musi dbać o kwestie higieniczne.

Osoby starsze powinny zwrócić uwagę na modele piankowe o otwartej strukturze komórkowej i posiadające specjalne perforacje. Dzięki nim nadmiar wilgoci jest szybko zbierany z powierzchni skóry i wkładu oraz sprawnie odprowadzany na zewnątrz. W materacach piankowych nie istnieje przyjazne drobnoustrojom środowisko, a szybkie usuwanie wilgoci powoduje, że są one antybakteryjne i antygrzybiczne. Wiele z nich posiada też dodatki np. lateks, które jeszcze lepiej odstraszają nieproszonych lokatorów.

Materac dla osoby starszej poważnie chorującej

Dla osoby starszej obłożnie chorej, która spędza codziennie wiele godzin lub wręcz cały swój czas w łóżku musimy wybrać materac o szczególnych właściwościach. Przede wszystkim musi to być wyrób przeciwodleżynowy, o odpowiednio dobranej twardości, aby dobrze podpierał ciało, ale nie uwierał.

Ponadto musi dobrze odprowadzać wilgoć, mieć właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze oraz chronić przed rozwojem drobnoustrojów. Ważne jest również, aby posiadał wodoodporny pokrowiec, a najlepiej dwa na zmianę. Dobrym wyborem dla takiej osoby jest najczęściej materac piankowy wysokoelastyczny lub termoelastyczny.

Pokrowiec i ochraniacz na materac dla seniora

Pokrowiec materaca powinien być wykonany na bazie naturalnych tkanin, które zapewniają przewiewność i dobrą oddychalność wkładu. Możliwość prania wodnego w temperaturze do 60°C zagwarantuje zachowanie czystości i higieny w łóżku. Niektóre pokrowce posiadają specjalne dodatki np. antybakteryjne jony srebra lub mikrokapsułki redukujące przegrzanie i potliwość podczas snu.

Oprócz pokrowca niezbędny jest w niektórych przypadkach także wodoodporny ochraniacz na materac. Pewne przypadłości zdrowotne na emeryturze mogą być kłopotliwe i wstydliwe, ale warto zadbać, aby nie miały one wpływu na kondycję i żywotność wkładu. Ochraniacz powinien nie przepuszczać wilgoci, ale być oddychający i antyalergiczny. Zwykle składa się z delikatnej warstwy bawełnianej od góry i nieprzemakalnego PCV od spodu.

Materac dla osoby starszej — Świat Sypialni

Odpowiednio dobrany materac dla osoby starszej zagwarantuje dobrą jakość jej snu szczególnie gdy uwzględni się wszystkie jej uwarunkowania zdrowotne. W ofercie naszych salonów Świat Sypialni znajdziesz szeroki wybór różnych materacy, w tym: piankowych, termoelastycznych, wykonanych z pianki visco, wysokoelastycznych i lateksowych. Oferujemy również materace sprężynowe, kieszeniowe, multikieszeniowe (Multipocket), kokosowe oraz nawierzchniowe.

W naszej ofercie są też liczne certyfikowane materace medyczne, które mają np. właściwości przeciwodleżynowe oraz korekcyjne. Wszystkie nasze wyroby są antyalergiczne i posiadają długie gwarancje. Ponadto mamy też duży wybór pokrowców na materace o różnych właściwościach. Prezentowane materace są wytwarzane przez producentów polskich i zagranicznych m.in. Hilding, PerDormire, Bedding, Foam Royal, Curem, MollyFlex, Hevea, Vitmat, BRN.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6