https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Miękki, średni, twardy – jaki materac wybrać?

Osoby zamierzające wymienić swój stary materac na nowy, z pewnością stają przed wyborem, jakiej twardości powinien on być. Jest to kwestia niebagatelnej wagi, bowiem od tej decyzji w dużej mierze zależeć będzie jakość naszego przyszłego snu. Jaki materac wybrać, aby był on w pełni wygodny i bezpieczny dla naszego ciała? O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

jaki materac wybrać sypialnia materace

Osoby szukające odpowiedzi na pytanie, jaki materac wybrać, powinny w pierwszej kolejności ustalić, jaki jest ich styl życia i aktualne zapotrzebowania

Jaki materac wybrać – dlaczego twardość materaca ma tak duże znaczenie?

Zdrowy sen to podstawa bezpieczeństwa dla naszego ciała oraz dobre samopoczucie przez cały dzień. Jakość materaca oraz jego cechy charakterystyczne bezpośrednio wpływają na to, jak się czujemy po nocy. Oddziałują one również na ogólną kondycję naszego organizmu.

Osoby szukające odpowiedzi na pytanie, jaki materac wybrać, powinny w pierwszej kolejności ustalić, jaki jest ich styl życia i aktualne zapotrzebowania oraz przyzwyczajenia związane ze snem. Inne rozwiązanie pasuje bowiem dla czynnego sportowca, a inne dla kobiety spodziewającej się dziecka. Jedną z głównych cech, które określa się przy wyborze, jest twardość podłoża. Ma ona ogromne znaczenie i jej prawidłowe dostosowanie jest kluczowe, aby możliwie najpełniej odpowiedzieć na potrzeby naszego ciała.

Warto wiedzieć, że źle dobrana twardość materaca może mieć katastrofalne skutki dla naszego kręgosłupa i całej sylwetki. Kiepska jakość snu może wywołać kontuzje, a nawet poważne reakcje bólowe. Prawidłowo dopasowana twardość to przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego podparcia dla całej sylwetki. Dzięki temu nasze ciało może w pełni wypocząć i rozluźnić się w czasie snu.

Co daje nam odpowiednio dobrana twardość materaca?

Najogólniej mówiąc, indywidualnie dopasowana twardość podłoża to zdrowy i bezpieczny sen. Właściwe rozwiązanie sprawi, że nasze ciało będzie miało odpowiednie, czyli równomierne i stabilne podparcie, dzięki któremu nasz kręgosłup będzie mógł przyjąć naturalną pozycję. Optymalnie powinniśmy móc leżeć w taki sposób, aby plecy ułożyły się w kształt litery „S”, przy pozycji na wznak, albo tak, by mogły się możliwie najbardziej wyprostować podczas leżenia na boku. Brak możliwości rozluźnienia i rozkurczenia mięśni i stawów może powodować reakcje bólowe, a nawet złe samopoczucie i zwiększoną nerwowość. Warto bowiem uświadomić sobie, że nocny odpoczynek to jedyny czas w ciągu doby, kiedy nasze ciało ma możliwość w pełni się zregenerować i odprężyć. Wysokiej jakości materac, z odpowiednio dobranym stopniem twardości to nasz najlepszy sprzymierzeniec w tym procesie.

jaki materac wybrać sypialnia materace

Zastanawiasz się, jaki materac wybrać? W tej kwestii najlepiej poradzić się specjalisty

Jaki materac wybrać – jakie rodzaje twardości materaca mamy do wyboru?

Producenci wyróżniają kilka rodzajów twardości materacy. Przyjmuje się, że najważniejszym kryterium doboru twardości jest waga i wzrost użytkownika. Od nich powinno zależeć ostateczne rozwiązanie.

 • H1 – materac miękki, przeznaczony dla osób o wadze do 60 kilogramów;
 • H2 – przeznaczony dla użytkowników o wadze od 50 do 80 kilogramów;
 • H3 – podłoże średnio twarde, optymalne dla osób o wadze między 70 a 110 kilogramów;
 • H4 – materac twardy, najlepszy dla użytkowników ważących więcej niż 100 kilogramów.

Dokonując odpowiedniego wyboru, warto mieć jednak świadomość, że w rzeczywistości to, w jaki sposób odbieramy daną twardość, jest kwestią subiektywną. Zależy ona w dużej mierze od naszej wagi. Osoby lżejsze powinny raczej pomyśleć o miękkim podłożu (H1 lub H2), a tym nieco tęższym zaleca się materace o twardości H3 lub H4. Ostateczna decyzja zależy także od tego, jakie mamy potrzeby, w jakim jesteśmy wieku i czy zmagamy się z jakimiś dolegliwościami bólowymi.

Jaki materac wybrać – różni ludzie, różne potrzeby

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki materac wybrać. Każdy z nas jest bowiem inny. Mamy różne potrzeby, tryb życia, temperament, a co więcej, nasze organizmy różnią się od siebie. Najlepiej więc podejść do sprawy bardzo indywidualnie.

Warto wiedzieć, że nie jesteśmy w tej misji sami. Sklepy oferujące materace do spania, dysponują wiedzą i doświadczeniem, które pozwolą dobrać odpowiednie rozwiązanie dla każdej z osób. Przed zakupem powinniśmy także poradzić się swojego lekarza lub fizjoterapeuty, który pomoże ustalić nam, czego tak naprawdę potrzebujemy i która opcja będzie dla nas najlepsza.

Co jednak w sytuacji, kiedy na materacu będą spały dwie osoby? W takim przypadku warto rozważyć, na ile są one do siebie podobne (pod względem wzrostu, wagi i potrzeb). Jeśli wymagania są podobne, wówczas można wybrać średnio twardy materac, który wpisze się w oczekiwania obu użytkowników. Jeśli jednak budowa ciała i potrzeby odbiegają od siebie, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch mniejszych materacy. Pozwoli to uniknąć oddziaływania „stylu spania” jednej osoby na drugą. Zwiększamy w ten sposób również trwałość podłoża, na którym śpimy. Jeden duży, dwuosobowy materac zużywa się znacznie szybciej, niż dwa małe, pojedyncze.

Jak testować twardość materaca?

Zanim dokonamy właściwego wyboru, powinniśmy, jeszcze w sklepie, wypróbować jego twardość. Możemy oczywiście wcześniej poradzić się sprzedawcy, który, w oparciu o nasze wytyczne, przedstawi możliwe rozwiązania. Warto jednak, oprócz tego, samodzielnie sprawdzić, czy dane rozwiązanie nam odpowiada.

Najprostszy test, polecany przez producentów materacy i lekarzy, polega na tym, aby położyć się na podłożu w pozycji na wznak i spróbować wsunąć otwartą dłoń pomiędzy odcinek lędźwiowy a materac. Jeśli przyjdzie nam to łatwo, prawdopodobnie ta wersja jest dla nas zbyt twarda. Jeśli będzie trudno, podłoże jest za miękkie. Dopiero lekki opór stanowi gwarancję tego, że materac będzie dla nas odpowiedni.

W razie obaw lub jakichkolwiek pytań warto poradzić się w kwestii wyboru specjalisty. Nie jest dobrze zostawiać ten zakup przypadkowi. Badania pokazują, że zdrowy i bezpieczny sen ma zasadniczy wpływ na jakość naszego życia i codziennego funkcjonowania. Przy zakupie należy dokładnie sprawdzić wszystkie parametry, a także atesty i normy, które decydują o jakości produktu. Materac do spania nie jest przedmiotem, na którym można oszczędzać. Najlepiej, aby spełniał najwyższe wymagania i normy, a ponadto wyróżniał się jakością i starannym wykonaniem.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
 • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6