Twardość materaca w opinii większości producentów jest jednym z najważniejszych parametrów tych wyrobów. Powinno się ją dostosować równocześnie do potrzeb i preferencji ich użytkowników, a sam materac winien być komfortowy, czyli idealny. Należy zaznaczyć, że nie każdy użytkownik zdaje sobie z tego sprawę, jak ważna jest rola podłoża do snu. Materac zatem powinien podtrzymywać sylwetkę człowieka we właściwej, anatomicznej pozycji przez całą noc i niezależnie od sposobu jego snu.
Chodzi tutaj głównie o to, aby organizm mógł się tak naprawdę zregenerować. Brak ucisków na ciało człowieka spowodowanych materacem i naturalne ułożenie jego kręgosłupa gwarantują w pełni zdrowy sen. Projektanci twierdzą, iż rozmiar materacy zapewniający komfortowy sen to dla jednej osoby to ok. 70 cm szerokości, a dla dwóch 140 cm. Natomiast jego długość powinna być o 15-20 cm większa niż wzrost użytkownika.
Twardość materaca – czynniki istotne przy wyborze materacy
Pierwszy czynnik to wybór wypełnienia podłoża do snu, który zależy głównie od odczuć użytkownika oraz ewentualnych jego potrzeb. W związku z tym np. materace piankowe najczęściej wybierają osoby, które lubią bardziej miękkie podłoże. Tymczasem np. materace sprężynowe preferują ci, którzy z kolei wolą twardsze posłanie. Oczywiście wymienione czynniki będąc istotnymi przy wyborze materacy, lecz nie należą one do żadnych wytycznych. Jedną z cech, o której warto pamiętać, że ze względu na swoją strukturę, pianki są lepszym materiałem wypełnienia dla alergików. Sprężyny zaś lepiej sprawdzają się w przypadku par szczególnie o dużej różnicy mas ciała oraz problemów z kręgosłupem.
Trzecim bardzo istotnym parametrem materacy odpowiadającym za podtrzymanie sylwetki we właściwej pozycji jest twardość materaca. Stwierdzono zatem, iż jeżeli materac jest dla użytkownika za miękki, to będzie się w nim zapadać, jeśli zaś za twardy będzie on niewygodny. Oba przypadki są nieprawidłowe dla zdrowia bowiem powodują zaburzenia procesów regeneracyjnych. Mogą też przyczyniać się do powstawania lub pogłębiania wad postawy. Dodatkowo przez niewłaściwie dobrany materac można nabawić się różnego rodzaju schorzeń, spowodowanych przez niewystarczająco wysoką jakość snu.
Twardość materaca — skala twardości materaca
W świetle powyższego podczas wyboru materaca wyjątkowe znaczenie ma stopień jego twardości. Nie wszyscy jednak producenci używają do podziału materacy tych samych określeń ich stopni. Jednym z takich podziałów, często używanym jest podział na: materace miękkie, średnio twarde, twarde oraz bardzo twarde. Z tego powodu producenci najczęściej posługują się międzynarodową skalą. Skalę twardości materaca określa się w przedziale od 1 do 4, a parametr ten oznacza się literką H (od angielskiego słowa hardness). W związku z tym w opisie danego produktu mamy twardość materaca H1, H2, H3 lub H4.
Zgodnie z tym podziałem materace miękkie H1 przeznacza się dla osób lekkich, ważących do ok. 60 kg. W tej kategorii zawierają się nie tylko dorośli o drobnej budowie ciała, lecz również dzieci. H2, czyli materac średnio twardy jest odpowiedni dla użytkowników o masie ciała pomiędzy 60 a 80 kg. Natomiast materac o twardości H3 jest przeznaczony dla osób pomiędzy 80 a 100 kg. Najtwardsze materace H4 dedykowane są osobom o masie powyżej 100 kg, otyłym i o tęgiej budowie ciała. Mają one specjalnie wzmocnioną strukturę, aby zapewnić właściwe wsparcie sylwetki.
Czasami producenci lub sklepy oznaczają materace symbolami spoza tej ogólnie przyjętej skali np. H5, aby podkreślić wyjątkową twardość materaca. Taki materac przeznacza się dla osób do 150 kg i jest on bardzo twardy. Aby nie pomylić się przy wyborze stopnia twardości, wystarczy pamiętać, że im niższa cyfra towarzyszy literze H, tym materac jest bardziej miękki, a im wyższa – bardziej twardy.
W salonach Świata Sypialni prezentowane są materace o różnych stopniach twardości nieco różniących się od tych standardowych. Są to zatem stopnie począwszy od H1 – bardzo miękki, H4/H5 – twardy, H5 – bardzo twardy, H2 – miękki, H2/H3 – średnio miękki, H3 – średni, H4 – średnio twardy aż do Partner, który jest przeznaczony dla dwóch osób.
Twardości materaca – jego strefy
Kolejną bardzo istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu materaca, są jego strefy twardości. Dzięki wielu badaniom naukowym, w tym medycznym oraz badaniom dotyczącym czynników wpływających na zdrowy sen, a również coraz bardziej rozwiniętym możliwościom produkcyjnym wytwórcy zaczęli kształtować wkłady materacy. W wyniku tego wzmocnili ich niektóre fragmenty, aby jeszcze lepiej podpierały ciało w czasie spania. Następnie uwzględniając krzywizny kręgosłupa oraz ciężar wytwarzany przez poszczególne partie ludzkiego ciała, nowoczesne materace posiadają 3,5 lub 7 stref twardości, które często są zwane także strefami komfortu.
Okazuje się więc, iż najlepszym rozwiązaniem są materace o 7 strefach twardości, które obejmują podparcie stóp, łydek, ud, bioder, lędźwi, strefę wysokiego komfortu oraz podparcia głowy. Co ważne, podział podłoża na strefy nie tylko zwiększa komfort i jakość snu użytkownika, lecz także wydłuża żywotność samego materaca, który nie jest narażony na nadmierną eksploatację i odkształcenia poszczególnych fragmentów.
Wybór materaca – twardość
Jeśli użytkownik wie ile waży i jaki ma wzrost to posiada już podstawowe informacje, które są niezbędne do dokonania wyboru stopnia twardości. Poza tym warto również uwzględnić preferencję co do układu ciała podczas snu. Jeżeli użytkownik częściej sypia na plecach lub brzuchu, wybiera materac nieco twardszy, natomiast gdy się zbytnio porusza lub sypia na boku, lepiej sprawdzi się bardziej miękki model.
Czasem jednak trudno jest wybrać jedną z twardości, szczególnie gdy dana osoba jest na granicy dwóch z nich. Wówczas dobrym pomysłem jest wybór dwustronnego materaca, gdzie każda ze stron ma inną twardość. Wystarczy zatem go odwrócić, by uzyskać bardziej miękki lub bardziej twardy komfort. Inną opcją jest zakupienie materaca nawierzchniowego, który pozwoli na szybką zmianę twardości.
Miękki, a twardy materac
W zasadzie każdy zbyt miękki lub zbyt twardy materac jest szkodliwy dla kręgosłupa użytkownika. Człowiek, który ma masę ciała większą powinien leżeć na materacu twardszym, niż człowiek szczupły. Powinien on zatem wybrać materac bardziej elastyczny. Natomiast materac zbyt miękki powoduje wyginanie się kręgosłupa w pałąk, jak w hamaku. Wtedy przestrzenie między dyskami są jednostronnie ściśnięte i nie mogą przyjmować płynów, koniecznych do ich regeneracji po całodziennym obciążeniu.
Tymczasem materac zbyt twardy podpiera ciało użytkownika tylko w kilku miejscach. Wtedy naczynia są w nich zbyt mocno uciskane, co utrudnia przepływ krwi. Może to także spowodować np. drętwienie palców u nóg. Nie nadaje się więc dla osób starszych i dla tych, które mają kłopoty z krążeniem. Może on spowodować po dłuższym czasie nawet trwałe skrzywienie kręgosłupa.
Materac o właściwie dobranej twardości powinien w jak największym stopniu odciążać kręgosłup. Jednocześnie musi zapewniać kręgosłupowi możliwość przybrania naturalnego, lekkiego wygięcia w kształcie litery S w pozycji „na wznak”, natomiast w linii zbliżonej do prostej w pozycji „na boku”. Kręgosłup użytkownika i jego muskulatura odprężają się, a przestrzenie między dyskami mogą ponownie napełnić się płynem i zregenerować. Zatem dobrze dobrany materac dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając każdemu prawidłowe ułożenie kręgosłupa.
Przykłady materacy o różnej twardości
Szeroki wybór materacy o różnych stopniach twardości mają salony Świata Sypialni. Kierując się zatem tak szeroką ich ofertą przedstawimy kilka przykładów modeli tych wyrobów.
TOPPER MOONTEX piankowy firmy MollyFlex
Pierwszym z nich jest materac nawierzchniowy TOPPER MOONTEX, który jest kładziony na materacu właściwym lub innej powierzchni np. kanapie. Zdecydowanie poprawia komfort snu. Wykonano go z pianki idealnie dopasowującej się do kształtu ciała. Twardość materaca wynosi 1/6, a zatem jest miękki. Producent udziela 5-letniej gwarancji na wyrób. Materac wytwarzany jest w różnych rozmiarach.
Właściwości materaca
Topper ten wpływa pozytywnie na optymalizację funkcji podparcia i redukcji nacisków pomiędzy materacem a powierzchnią ciała. Pasuje on do wszystkich rodzajów materacy poprawiając w znaczący sposób komfort spania dzięki wkładowi z miękkiej pianki Viscofoam® Waterlily o gęstości 53 kg/m3 i stabilności 1.9 KPA.
Jej właściwością jest idealne modelowanie się do kształtu ciała. Model ten produkuje się w dwóch wysokościach tj. 5 i 7 cm. Użytkownik może zatem sam zdecydować jaka wysokość będzie dla niego odpowiednia.
Materac nawierzchniowy MOONTEX jest certyfikowanym produktem medycznym, co wynika z licznych badań. Dzięki temu gwarantuje on użytkownikom zdrowy, komfortowy sen. Zastosowane w tym modelu materiały skuteczne są w terapii antyodleżynowej.
Materac chroni pokrowiec SENSOVEL. Pokrowiec ten wykonano z efektownej, delikatnej i miłej w dotyku tkaniny Sensovel®, która ma bardzo dobre właściwości odprowadzania wilgoci. Natomiast zastosowany w nim zamek błyskawiczny umożliwia szybkie ściągnięcie pokrowca i nadaje się do prania wodnego w temperaturze do 30°C.
Materac piankowy COMFORT PREMIUM firmy Janpol
Jest to materac piankowy dwustronny o dwóch twardościach, wyposażony w antybakteryjny pokrowiec. Gwarancja producenta na wyrób to 7 lat. Twardość materaca: średniotwardy/twardy. Wytwarza się go w różnych rozmiarach. Materac COMFORT PREMIUM firmy Janpol to bardzo stabilny model, który dedykowany jest osobom o różnej masie ciała.
Właściwości materaca
Podstawowym jego składnikiem jest pianka hybrydowa, która jest najgrubszą 12 cm warstwą materaca COMFORT PREMIUM. Jej gęstość wynosi 30 kg/m3. Obracając ją na górę otrzymujemy stronę materaca o dużej twardości i stabilności. Dzięki temu każdy punkt ciała użytkownika będzie mocno podparty. Jeśli użytkownik woli nieco bardziej miękkie rozwiązania, wystarczy tylko ułożyć wkład pianki hybrydowej do dołu. Tymczasem środkową warstwę tworzy 4 cm wysokoelastyczna pianka Energyfoam. Cechuje ją nieco mniejsza gęstość tj. 25 kg/m3. Dzięki niej uzyskuje się złagodzoną sztywność pianki hybrydowej materaca, przy zachowaniu prozdrowotnych właściwości tego modelu i punktowego podparcia.
Natomiast górna warstwa materaca jest wykonana z innowacyjnej, włoskiej pianki Visco. Charakteryzuje się ona wyjątkowo dużą gęstością, bo aż 50 kg/m3 oraz grubością 4 cm. Warstwa ta pod wpływem ludzkiego ciepła odkształca się, dopasowując idealnie do kształtu ciała. Uzyskuje się dzięki temu efekt otulenia, a ciało użytkownika zyskuje wysoką oddychalność przez skórę oraz brak nacisku na naczynia krwionośne. Organizm jest zatem odpowiednio natleniony i nie występuje też żadne mrowienie, związane z uciskiem. Gwarancja wynosi 7 lat. Twardość jego to: średniotwardy/twardy. Wysokość całego materaca wynosi ok. 22 cm. Może on być wykonany w różnych rozmiarach.
Materac piankowy COMFORT PREMIUM firmy Janpol wyposażono w pokrowiec Puroactive, co oznacza jego aktywność i wysoką higieniczność. Pokrowiec jest uszyty z dzianiny o wysokiej jakości, która ma wewnątrz aktywne probiotyki aktywujące się pod wpływem tarcia ze skórą. Dzięki tym właściwościom świetnie pochłania wilgoć i oczyszcza powierzchnię z alergenów, również pochodzenia zwierzęcego.
Pokrowiec został przepikowany z 2-centymetrową, dodatkową warstwą pianki Visco o gęstości 35 kg/m3 dla jeszcze lepszego komfortu. W standardzie obleczenie posiada estetyczną lamówkę, dwa zamki, pas wentylacyjny 3D i uchwyty. Od dołu doszyta jest antypoślizgowa powłoka antyslip. Środowisko snu użytkownika jest zatem czyste i świeże, a ilość roztoczy zredukowana o prawie 94%. Pozytywne właściwości dzianiny Puroactive są potwierdzone klinicznie.
Materac piankowy Modern firmy Hilding
Modern Hilding, jak sama nazwa wskazuje jest nowoczesnym materacem piankowym o uniwersalnym przeznaczeniu. Poleca się go zarówno osobom lekkim, jak i o podwyższonej masie ciała. Gwarancja producenta: 15 lat. Twardość materaca: twardy/bardzo twardy. Jest to model wyrobu dwustronnego, grubego, ale równocześnie elastycznego i doskonale dopasowującego się do kształtu ciała.
Właściwości materaca
Posiada 7 zróżnicowanych stref twardości, które są gwarancją dopasowania do ciała człowieka i bardzo dobrego wsparcia dla całego kręgosłupa. Materac piankowy Modern firmy Hilding dzięki dwóm poziomom twardości jest odpowiedni zarówno dla osób lekkich, preferujących twarde podłoże, jak i dla tych o podwyższonej masie ciała, nawet do 140 kg. Środkową część tego materaca wypełnia pianka wysokoelastyczna HR o wysokiej gęstości i twardości. Z jednej strony obłożono ją także pianką HR, ale o mniejszej twardości, a z drugiej białą pianką hybrydową, o tych samych parametrach co rdzeń.
Każdą z tych pianek profiluje się faliście, aby w ten sposób stworzyć 7 stref twardości. Efekt ten wzmocnia się powierzchniowymi nacięciami o zróżnicowanej gęstości. Dzięki temu każdą partię ciała podpiera się zgodnie z naturalnymi krzywiznami. Materac jest twardy, ale elastyczny, a wkład ugina się punktowo dokładnie tyle, ile potrzeba. Jest to też jego dodatkowa zaleta. Optymalne wsparcie i dopasowanie do masy ciała powoduje, że śpiący obok partner nie odczuwa żadnych ruchów. W związku z tym materac ten jest doskonałą opcją dla par o różnicy wagi większej niż 30 kg.
Inne cechy materaca
Innymi cechami tego modelu materaca jest doskonała wentylacja i masaż zmęczonych mięśni. Pianka bowiem posiada otwartą strukturę komórkową, przez co sprawnie odbiera i odprowadza nadmiar ciepła i wilgoci. Środkową warstwę wyposaża się dodatkowo w specjalne otwory wentylacyjne. Przez to materac piankowy Modern Hilding gwarantuje wysoką higienę snu oraz stworzenie korzystnego mikroklimatu bez alergenów i drobnoustrojów. Duża twardość oraz profilowanie zapewniają odprężenie i szybką regenerację zmęczonych mięśni, co sprawia, że produkt doskonale nadaje się również dla osób aktywnych. Materac przystosowano do stelaży z regulacją nachylenia podgłówka oraz podnóżka.
Pokrowiec materaca piankowego Modern Hilding jest z Cashmere. Cechuje go puszystość, a w dotyku jest aksamitny. Wchłania on do 40% wilgoci z otoczenia, przez co wzmaga antyalergiczne właściwości materaca. Utrudnia rozwój bakterii, grzybów czy pleśni i nie przyciąga kurzu. Ma wygodne uchwyty, dzięki którym szybko i łatwo obróci się wkład na drugą stronę. Można go prać w temperaturze 40°C, co czyni produkt niezwykle funkcjonalnym.
Materac multikieszeniowy MAKARENA firmy HILDING
Makarena to materac zbudowany na bazie sprężyn typu Multipocket, które indywidualnie reagują na masę i ruch ciała. Zastosowano w nim jednostronnie piankę termoelastyczną Visco, która idealnie dopasowuje się do kształtu ciała zapewniając idealne podparcie dla kręgosłupa. Druga strona materaca z warstwą lateksu dodaje sprężystości i poprawia komfort snu. Dzięki swoim właściwościom Makarena jest polecana w profilaktyce wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego). Twardość materaca: średnio-twardy H2/H3 (dwie różne strony). Gwarancja producenta: 15 lat
Właściwości materaca
Makarena to model materaca, w którym zastosowano sprężynę typu Multipocket o mniejszej średnicy niż sprężyna kieszeniowa. Dzięki temu jest ich więcej na każdym metrze kwadratowym materaca. Multipocket gwarantuje różny poziom twardości w zależności od strefy i zapewnia prawidłowe podparcie dla każdej części kręgosłupa (inne w strefie bioder, lędźwi czy też ramion). Każda sprężynka w tym materacu pracuje osobno, co przekłada się na więcej punktów podparcia na całej powierzchni. Dzięki zastosowaniu sprężyn o różnej twardości stworzono 7 zróżnicowanych stref twardości odpowiadających potrzebom poszczególnych partii ciała.
Po jednej stronie materaca zastosowano profilowany lateks o wysokości 4,5 cm. Jest on naturalnym surowcem pochodzenia drzewnego ograniczającym rozwój złej mikroflory bakteryjnej. Ponadto wykonano specjalne nacięcia, które gwarantują prawidłową wentylację. Na drugiej stronie materaca z kolei zastosowano piankę Visco też o wysokości 4,5 cm, która dopasowuje się do kształtu ciała, zmniejszając napięcie mięśni. Pokrowiec materaca wykonany jest z elastycznej dzianiny 100% PES i jest przyjemny w dotyku, nawet podczas długotrwałego leżenia. Dzianina ta uniemożliwia rozwój złej mikroflory bakteryjnej, w tym roztoczy, pleśni i grzybów. Pokrowiec można prać według przepisu producenta. Dzięki temu gwarantuje zachowanie idealnej higieny. Natomiast wygodne uchwyty pomagają odwrócić materac bez trudu (pokrowiec Elips).
Twardość materaca – podsumowanie
Podsumowując, można stwierdzić, iż parametry twardości materaców wraz z różnymi jej strefami są na tyle istotne z punktu widzenia komfortu użytkowania, że każdy producent modeli tych wyrobów bardzo dba o uzyskanie jak najlepszych ich wartości. Powstają coraz nowocześniejsze i bardziej ergonomiczne rozwiązania materaców. Przedstawione modele z salonów Świata Sypialni są tego przykładem. Przeglądając zatem wnikliwie oferowane w tych salonach modele materaców można kupić taki wariant, który nie tylko pod względem właściwości będzie nam odpowiadał, ale także będzie atrakcyjny cenowo.
Zobacz też: Jeden wspólny materac czy dwa niezależne? i Materace jednoosobowe strefowe od 1000 zł
Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Warszawska 6
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6