https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Wady i zalety spania ze zwierzakiem

Jak wspominaliśmy już w artykule „Jak utrzymać czystość materaca śpiąc ze zwierzakiem?”, wielu właścicieli czworonogów zaprasza ich do swojego łóżka. Według amerykańskich badań jest to nawet połowa osób posiadających psy i ponad 60% osób mających koty. Jakie są więc wady i zalety spania ze zwierzakiem, skoro zdania są tak podzielone?

wady i zalety spania ze zwierzakiem sypialnia łóżka do sypialni

Wady i zalety spania ze zwierzakiem. Spanie ze zwierzakami szczególnie lubią osoby, które mają kłopoty z wieczornym wyciszeniem.

Wady i zalety spania ze zwierzakiem — wady

Zacznijmy od minusów, czyli od rozmiaru naszego pupila, jego zachowania w łóżku, stanu zdrowia oraz terytorialności.

Wady spania ze zwierzakiem — ich terytorium

Podstawowym zwyczajem psów i kotów jest fakt, że miejsce snu traktują często jak swoje, ponieważ są zwierzętami terytorialnymi. Dla człowieka jest to wada, ale można jej uniknąć. Od nas bowiem zależy, aby nie pozwolić na taką dominację na posłaniu. Nie wolno zatem absolutnie pozwalać zwierzęciu spać na naszej poduszce. To my jesteśmy najważniejsi i zatem najpierw sami przyjmijmy najbardziej wygodną dla nas pozycję, a następnie zaprośmy psa, czy kota, które się dostosują do wskazanego im miejsca.

Wady spania ze zwierzakiem — rozmiar ma znaczenie

Zastanówmy się także, czy naprawdę chcemy z nimi spać, bo gdy są małe, to może być wszystko w porządku, ale jak urosną, mogą być bardzo uciążliwe. Tymczasem odzwyczajenie ich od spania z nami jest dość pracochłonne i trudne. Dlatego często lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie dla nich wygodnego koszyka lub budki w naszej sypialni.

Wady spania ze zwierzakiem — bezsenność

Najczęstszym problemem i wadą spania z tymi stworzeniami jest bezsenność z ich powodu. Może okazać się, że będziemy łatwo zasypiać, ale już w czasie nocy mogą się pojawić pewne problemy. Koty zwykle bardzo lubią spać przy naszych głowach, przy plecach, kiedy śpimy na brzuchu, a także wciskają się pomiędzy nogi. Jest to naturalne zachowanie, ponieważ szukają one ciepłego schronienia. Takie zachowanie może być przyczyną naszego przebudzania. Natomiast, gdy są to dwa koty, to jest prawdopodobne, że urządzą sobie w nocy w łóżku zabawę. Wszystko to zakłóca nasz sen i czujemy się niewyspani.

Z kolei kiedy śpimy z psem, problemem jest właśnie podział miejsca do snu, gdyż podobnie jak ludzie, potrzebują one go dość dużo, aby wygodnie się wyspać. Zdarza się niekiedy, że to właśnie pies zajmuje większość miejsca, a nie my. Ponadto zwierzaki te mają również zaburzenia snu, jak ludzie. Mogą więc chrapać, ruszać się przez sen, a niekiedy mieć potrzebę wyjścia, aby załatwić swoje potrzeby. To wszystko sprawia, że nasz sen traci wiele na swojej jakości. Zatem jedną z możliwych przyczyn kłopotów ze snem człowieka może być śpiące z nim stworzenie.

wady i zalety spania ze zwierzakiem sypialnia łóżka do sypialni

Wady i zalety spania ze zwierzakiem. Jeśli twój ulubieniec nie jest zbyt niespokojny, a jego towarzystwo nie zakłóca twojego snu, to możesz go zaprosić do łóżka.

Wady spania ze zwierzakiem — zagrożenia chorobami odzwierzęcymi

Podczas spania ze zwierzęciem można się zarazić od niego chorobami odzwierzęcymi. Wszystko zależy od tego, czy jest ono chore i czy nas liże. Dlatego potrzebna jest wizyta u weterynarza, aby stwierdził, jaki jest jego stan zdrowia. 

Niezbędne jest regularne jego odrobaczanie. Z tego powodu często lekarze odradzają spania z kotami wychodzącymi z domu, nawet jeśli regularnie je leczymy co 3 miesiące. Mimo że koty domowe są w znacznie mniejszym stopniu narażone na ryzyko zarażenia pasożytami, także trzeba je odrobaczać co pół roku. Dotyczy to także psów, u których można przeprowadzać to raz na 6 miesięcy. Ponadto osoby, które mają obniżoną odporność, nie powinny spać ze zwierzętami.

Stworzenia nasze są również często atakowane przez pchły, kleszcze i inne pasożyty skóry. Można się łatwo ich pozbyć, stosując zabiegi z użyciem preparatów typu spot on, czyli przeciwpchelne i antypasożytnicze. Dzięki temu uzyskamy pewność, iż jesteśmy bezpieczni. Dodatkowo pamiętajmy, iż koci lub psi łupież jest doskonałą pożywką dla roztoczy, a utrzymanie materaca w czystości powinno być priorytetem. Należy przy tym pamiętać, że pozbycie się z materaca lub z otoczenia, pasożytów przenoszonych przez zwierzęta, może być niezwykle trudne. Zwróćmy też uwagę na fakt, że alergicy i astmatycy nie powinni spać ze zwierzętami. Specjaliści zalecają także, aby nie pozwalać dzieciom spać z pupilem, nawet jeśli jest on zdrowy i bardzo o niego dbamy.

Wady i zalety spania ze zwierzakiem — zalety

Z drugiej zaś strony spanie ze stworzeniami szczególnie lubią osoby, które mają kłopoty z wieczornym wyciszeniem. Wówczas spokojny oddech psa, czy delikatne mruczenie kota pozwalają się odprężyć, wyrównują oddech i ułatwiają wyciszenie. Jest to zatem zaleta. Właśnie taki towarzysz jest bardzo ceniony przez osoby samotne. Jeśli twój ulubieniec nie jest zbyt niespokojny, a jego towarzystwo nie zakłóca twojego snu, to możesz go zaprosić do łóżka.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6