wersalka czy materac piankowy materace hilding

Wersalka czy materac piankowy – co jest lepsze dla kręgosłupa?

Wersalka czy materac piankowy, co jest lepsze dla kręgosłupa? Jest to wcale niebanalne pytanie, a i odpowiedź nie jest taka prosta. Wielu fizjoterapeutów uważa, że najważniejsze jest to, aby łóżko z materacem piankowym, czy wersalka pozwoliło na ułożenie kręgosłupa w naturalnej pozycji podczas snu. Jeżeli wypełnienia takich mebli są zbyt twarde, wówczas kręgosłup i mięśnie będą napięte przez całą noc. Natomiast na zbyt miękkim podłożu kręgosłup zapada się i krzywi. W obu przypadkach, jeżeli stan ten trwa długo, może dojść nawet do nadwyrężeń lub uszkodzeń pleców. Odpowiednie łóżko pozwala na równomierne rozłożenie masy ciała w pozycji leżącej.

Wersalka czy materac piankowy — jakie materace piankowe wybrać, aby były dobre dla kręgosłupa

Podstawową zasadą, którą powinniśmy się kierować przy wyborze wszystkich rodzajów materacy to najlepsze dopasowanie do kształtu ciała człowieka. Kupując materac, powinniśmy najpierw się na nim położyć, aby go wypróbować. Samo siedzenie nie pozwoli nam sprawdzić, czy podpiera on każdą część kręgosłupa.

W obecnych czasach jest bardzo duży wybór rodzajów materacy. Wśród nich dużą grupę stanowią materace piankowe. Główną ich zaletą jest właśnie wysoki poziom elastyczności i dostosowywanie się do indywidualnego kształtu ciała. Materace piankowe dzielimy na termoelastyczne, wysokoelastyczne i lateksowe. W zależności od użytej pianki różnią się one między sobą właściwościami.

Salony Świat Sypialni posiadają bardzo dużą ofertę takich materacy oraz stelaży. Nasi konsultanci bardzo chętnie pomogą w wyborze odpowiednich wyrobów.

Przykładami materacy piankowych lepszych dla kręgosłupa są modele:

Każdy z tych materacy jest wyposażony w pokrowiec. Następnym krokiem jest wybór odpowiedniego stelaża.

Jakie wybrać stelaże do łóżek z materacami piankowymi?

W naszych salonach Świata Sypani oferujemy różne rodzaje stelaży do łóżek. Dzięki nim przedłużamy żywotność materacy, zapewniamy odpowiednią ich wentylację, a co za tym idzie, zwiększamy higieniczność naszego snu. Stelaże są wykonane z elastycznych klejonych warstwowo listew drewnianych. Istnieją stelaże od 18 elastycznych listewek, jak w przypadku stelaża SAM, po 42 sprężyste listwy stelaża Select. Na wyróżnienie zasługują też stelaże: Expert i Lift Hilding oraz wiele innych ich modeli dostępnych w salonach.

Wersalka czy materac piankowy — jak wybrać nowoczesną wersalkę, aby była lepsza dla kręgosłupa

Wersalki to meble tapicerowane, które na dzień można złożyć. Spełniają one rolę wypoczynkową i dekoracyjną. Kupno takiego łóżka jest jedynym rozwiązaniem dla osób, które mają małe mieszkanie i nie mogą sobie pozwolić na osobną sypialnię. Ponadto jest też dobrym pomysłem, aby przeznaczyć ją dla gości, których chcemy przenocować.

Najbardziej popularne i uniwersalne są wersalki dwuosobowe zaopatrzone w pojemnik na pościel, do którego będzie można w szybki i prosty sposób schować w ciągu dnia kołdry czy poduszki. Natomiast należy uważać na wersalki do spania z bokami. Boki w takiej wersalce są komfortowe podczas użytkowania ich w ciągu dnia, gdyż umożliwiają podpieranie się podczas siedzenia. Tymczasem w nocy  mogą utrudniać spokojny sen osobom wysokim. Ponadto wygodna wersalka do spania po rozłożeniu powinna mieć również jak najmniej połączeń i zagłębień.

W wersalce ważny jest też rodzaj zastosowanego materiału obiciowego. Z uwagi na to, że mebel ten jest intensywnie eksploatowany przez całą dobę, ulega częściej zabrudzeniu. Dlatego też producenci wybierają odpowiednie obicia, które można łatwo czyścić. Istotne jest również to, aby mechanizm zastosowany w niej do rozłożenia nie zacinał się i nie skrzypiał.

Wypełnienie wersalki

Bardzo ważny jest rodzaj wypełnienia wersalki. W przypadku tego mebla nie ma zbyt dużego wyboru w tym zakresie. Najczęściej występującą wersją jest ta ze sprężynami bonellowymi. Kształtem przypominają one klepsydrę i jak ona mają wcięcie w środku. W siedzisku jest zwykle kilkadziesiąt sprężyn połączonych drutem. Wersalki mają tzw. sprężystość progresywną. Oznacza to, że im mocniejszy jest nacisk, tym większy opór daje sprężyna. Mebel ten jest przydatny dla dwóch osób o różnej masie ciała. Sprężyny bonellowe czasami uzupełnia się cienką warstwą pianki poliuretanowej, która sprawia, że siedziska są bardziej miękkie i mniej „falujące”.

Wersalka może mieć wewnątrz także inny typ wypełnienia: sprężyny faliste. Są to długie i sinusoidalnie wygięte druty, które połączone są razem w siatkę i zawsze przykryte grubą warstwą wytrzymałej pianki poliuretanowej. Taka pianka może też być zastosowana jako samodzielne wypełnienie siedziska czy oparcia.

Istotne jest także to, żeby wersalka była wygodna, co oznacza, że musi mieć duże siedzisko, sprawny system rozkładania oraz ładowny pojemnik na pościel. Pożądany rozmiar przestrzeni do spania na tapczanie to długość 190 cm i szerokość 120 cm. Przed zakupem usiądźmy zatem na niej i sprawdźmy, czy siedzisko i oparcie są dla nas wygodne, czy dobrze dopasowuje się do pleców osoby siedzącej. Również wstawanie z wersalki nie może być kłopotliwe. Obicie powinno być miękkie, miłe w dotyku i łatwe w czyszczeniu.

Wersalka czy materac piankowy — co jest lepsze dla kręgosłupa?

Biorąc pod uwagę wiek i stan zdrowia, to dla ludzi młodych, a w zasadzie dla młodzieży, odpowiedź na  pytanie wersalka czy materac piankowy jest prosta, bowiem dla ich zdrowych kręgosłupów nie jest aż tak bardzo istotna ta kwestia.

Dla osób starszych z chorymi kręgosłupami najlepszy wybór to materac piankowy, ortopedyczny wraz z funkcjonalnym stelażem. Istnieje wiele wariantów konstrukcyjnych i materiałowych takich wyrobów, dostosowanych do różnych zwyrodnień kręgosłupa i innych schorzeń. Możliwości wyboru są w tym przypadku wręcz nieskończone. Głównie dotyczy to rodzajów zastosowanych w nich pianek.

Takiej różnorodności w zakresie wypełnień wersalek o cechach ortopedycznych jest stosunkowo mało. Tylko względy dotyczące posiadania małych mieszkań i braku sypialni powinny zadecydować o zakupie wersalki do codziennego spania. Natomiast taki mebel może być przydatny jako dodatkowy w naszym salonie, a jedynie sporadycznie wykorzystywany do spania.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 10 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?