Co to jest i jak rozpoznać somnifobie?

Somnifobia jest to choroba, która dotyka sfery psychicznej człowieka i objawia się przez lęk przed zaśnięciem. Badania dowodzą, że współcześnie coraz więcej ludzi zmaga się z tym schorzeniem. Problemu nie należy bagatelizować, ponieważ może wywołać różne konsekwencje zdrowotne. Dowiedz się zatem, co to jest i jak rozpoznać somnifobie?

Jak rozpoznać somnifobie i co warto wiedzieć na temat tego schorzenia?

O somnifobii można powiedzieć wtedy, gdy człowiek odczuwa paniczny strach przed udaniem się na nocny odpoczynek. Taką sytuację może wywołać wiele czynników, ale najczęściej do stanu chorobowego dochodzi na skutek traum doznanych podczas snu w przeszłości, a przede wszystkim w dzieciństwie. Człowiek, który boryka się z taką przypadłością, nie rozumie swoich reakcji, ponieważ wynikają one z doświadczeń, które już dawno zostały wyparte.

Jak rozpoznać somnifobie, czyli najczęstsze objawy choroby?

Somnifobia obejmuje zespół symptomów, które mogą pojawić się jeszcze w ciągu dnia lub tuż przed pójściem spać. W zależności od konkretnej osoby mogą wystąpić takie problemy jak: zawroty głowy, drżenie ciała, bóle brzucha, nadmierne poty, przyspieszone bicie serca, duszności i inne podobne symptomy. Gdy człowiekowi uda się zasnąć, pojawiają się koszmary senne, które wybudzają i potęgują lęk. W rezultacie konkretna osoba wpada w błędne koło swoich emocji.

Somnifobia, czyli dlaczego nie należy bagatelizować tego problemu?

Somnifobia to poważna przypadłość, dlatego należy podjąć działania w celu wyeliminowania kłopotów ze snem. Osoby, które nie sypiają, zmagają się z ogólnym zmęczeniem, większą podatnością na stres, słabszą koncentracją czy odpornością układu immunologicznego. Cierpią również z powodu rozdrażnienia, napięcia mięśniowego, migren, dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa i braku energii do działania. Przewlekła somnifobia może doprowadzić do depresji lub nerwicy.

Jak rozpoznać somnifobie i sobie z nią poradzić?

Osoba, która choruje na somnifobię powinna przede wszystkim poznać źródło swojego strachu. W odkryciu zagadki z pewnością pomoże psychoterapeuta. Co więcej, w zależności od preferencji warto praktykować jogę, medytację, a także umiarkowaną aktywność fizyczną. Czynności te pozwolą zminimalizować napięcie i pomogą lepiej radzić sobie ze stresem. Raczej należy zrezygnować z tabletek nasennych lub innych farmaceutyków, ponieważ człowiek będzie w nich widział jedyny sposób na sen. Pozwolą one lepiej funkcjonować, ale nie zlikwidują problemu.

Co to jest i jak rozpoznać somnifobie?

Higiena snu, czyli sposób na złagodzenie i poradzenie sobie z somnifobią

W przypadku kłopotów ze snem duże znaczenie ma dbałość o higienę nocnego odpoczynku. Jedną z zasad jest wprowadzenie do swojego naturalnego rytmu dnia aktywności fizycznej. Nie musi to być ekstremalny wysiłek, nawet nie jest to wskazane. Najlepszy dla zdrowia jest umiarkowany sport. Może to być jogging, fitness, joga, streaching, pilates czy taniec. Istotne jest także to, aby trening nie odbywał się krótko przed zaśnięciem. Optymalną porą jest godzina 17 lub 18. Co więcej, pamiętaj również o stałych godzinach kładzenia się do łóżka i wstawania.

Przewietrz pomieszczenie, a także zadbaj o właściwą temperaturę w sypialni, która powinna mieścić się w zakresie od 18 do 21 stopni Celsjusza. Na godzinę przed snem zrezygnuj z telewizora, telefonu i innych przedmiotów emitujących nadmierne oświetlenie. W tym czasie lepiej weź relaksującą kąpiel lub przeprowadź medytację. Nie leż w łóżku, gdy nie możesz zasnąć. Wstań, wykonaj odprężającą czynność, a gdy poczujesz senność, wróć do sypialni.

Odpowiedni materac, jako sposób na złagodzenie objawów somnifobii

Przy problemach ze snem sprawdź także, czy materac, na którym odpoczywasz, jest odpowiednio dobrany do Twoich preferencji. Istotne jest to, aby posłanie nie było zbyt twarde, ani za miękkie. Zweryfikuj też czy nie ma on odkształceń, które uniemożliwiają właściwe ułożenie ciała, a tym samym komfortowy sen. Co więcej, Twój kręgosłup musi mieć zapewnione odpowiednie i solidne podparcie. Dobrze, aby Twoje posłanie wykazywało również właściwości antyalergiczne, ponieważ dzięki temu ograniczysz niebezpieczeństwo rozwoju grzybów czy pleśni.

Jak rozpoznać somnifobie? To lęk przed spaniem, który objawia się przez panikę, a także różne uczucia o charakterze psychosomatycznym. Osoby cierpiące na to schorzenie dotykające sfery psychicznej zmagają się z drażliwością, nadmierną potliwością, bólami żołądkowymi, kołataniem serca, biegunkami czy zawrotami głowy. Taki długotrwały stan może doprowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych, a nawet nerwicy czy depresji. Człowiek zaczyna też źle funkcjonować w różnych sferach życia, ponieważ dokucza mu brak koncentracji, zmęczenie, ospałość i apatia. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z chorobą jest pomoc psychologa, który pomoże w odkryciu źródła problemu. Należy także zadbać o dietę, aktywność fizyczną, a także wprowadzić do trybu dnia techniki relaksacyjne. Dużą poprawę przyniesie zadbanie o higienę nocnego odpoczynku, a także odpowiedni materac dopasowany do preferencji i budowy ciała.

Zobacz też: Fazy księżyca oddziaływują na sen – prawda czy mit? i Jaki materac dla osób z nadmierną potliwością?

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?