https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Materac dla przedszkolaka – jaki wybrać?

Gdy nasze dziecko rośnie, w pewnym momencie zachodzi potrzeba kupna nowego łóżeczka. Wówczas zadajemy sobie pytanie: jaki materac dla przedszkolaka wybrać? Na rynku dostępna jest cała gama produktów, dlatego warto przez chwilę się zastanowić, co dokładnie potrzebujemy dla naszej pociechy.

Materac dla przedszkolaka — jaki wybrać?

Według najnowszych badań rozwój neurologiczny dziecka zależy również od jakości snu. Dobry sen jest niezbędny dla zdrowia i poprawnego rozwoju dziecka. Dlatego też tak istotne jest, by z uwagą przeanalizować właściwości poszczególnych typów materacy.

Miękki czy twardy — który materac lepszy dla przedszkolaka?

Jako rodzice często stajemy przed wyborem, czym wyłożyć łóżko naszego dziecka. Nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Przede wszystkim materac powinien być idealnie dopasowany, nie za twardy, ale też nie za miękki. Przede wszystkim produkt powinien być wysokiej jakości, dobrany również według gustu młodego użytkownika. Koniecznie zwróćmy uwagę na fakt, że kości dzieci cały czas się rozwijają. Z tego też względu ich ciała potrzebują znacznie większego wsparcia niż nasze. Materac dziecięcy  powinien być zatem znacznie bardziej sprężysty, niż ten przeznaczony dla osoby dorosłej.

Rodzaje materacy

Materac z pianki termoelastycznej

Wśród zalet tego typu produktów przede wszystkim należy wymienić zdolność reakcji na temperaturę ciała dziecka i pod jej wpływem dostosowywanie się do sylwetki. Poza tym są one dla tych pociech, które są niespokojne i odczuwają bóle wzrostowe. Materac jest lekki, ale jednocześnie stanowi doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Kolejną zaletami są hipoalergiczność oraz możliwość zdejmowania pokrowca, co ułatwia jego pranie. Produkt charakteryzuję się dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Materac z pianki wysokoelastycznej

Do największych atutów tej grupy wyrobów zalicza się konsekwentne wsparcie kręgosłupa. To bardzo dobry wybór dla aktywnych dzieci. Nadaje się również do dzielenia łóżka z rodzeństwem. Produkty tej grupy są hipoalergiczne, oddychające i higieniczne, dzięki możliwości zdjęcia i prania pokrowców. Materace tej grupy nadają się dla dzieci w różnym wieku i charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.

materac dla przedszkolaka

Materac lateksowy

Wyrób z tej grupy doskonale nadaje się  dla przedszkolaków i młodszej młodzieży szkolnej. Jest to oddychający materac naturalny, o zwiększonej żywotności. Produkt jest w całości hipoalergiczny i przyjazny dla środowiska. Materac posiada zdejmowany pokrowiec, odporny na kurz i roztocza. Wart podkreślić, że wyrób jest dwustronny i charakteryzuje się zwiększoną żywotnością. Jest to niewątpliwie wytwór nieco droższy od pozostałych, jednakże, biorąc pod uwagę długotrwałe użytkowanie, cena jest adekwatna.

Materac sprężynowy

Jest to produkt zalecany dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Warte zaznaczenia jest to, że wyrób jest odporny na odkształcenia i dopasowuje się do sylwetki. W odpowiedni sposób podtrzymuje kręgosłup i newralgiczne części ciała, gdyż posiada punktową elastyczność. Łatwo zdejmowalny pokrowiec ułatwia utrzymanie czystości. Produkt nie jest zalecany dla młodszych przedszkolaków, natomiast dla starszych sprawdza się doskonale.

Piankowy czy sprężynowy — który rodzaj jest lepszy?

W tym przypadku wybór zależy od wieku dziecka. Dla młodszych milusińskich powinniśmy wybrać materace piankowe, gdyż lepiej dostosowują się do kręgosłupa. Wyroby sprężynowe polecamy dla dzieci dopiero od 5 – 6 roku życia. Zwłaszcza wyroby z wkładem ze sprężyn kieszeniowych zalecamy dla starszych przedszkolaków i dzieci wieku szkolnym. Dzięki swej trwałości wytrzymają nawet podskoki naszej pociechy. Są na tyle mocne, że nie zawiodą nawet przy intensywnie rosnących przedszkolakach. Unikajmy jedynie wyrobów ze sprężynami bonelowymi. Każda z nich ma podobną wielkość i jest połączona z inną sztywnym drutem. Taka konstrukcja nie gwarantuje odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Mimo że są to jedne z najtańszych materaców, należy ich unikać.

Najlepszy materac dla przedszkolaka.

To, jaki produkt ostatecznie wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji i potrzeb dziecka. Warto wybrać te, które zbyt szybko się nie odkształcają. Warto zwrócić uwagę, czy wyrób ma atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH), a pokrowiec certyfikat Oeko-tex. Ten ostatni informuje nas, że do produkcji użyto wyłącznie surowców wolnych od substancji szkodliwych.

Nie chodzi tu tylko o wpływ na zdrowie wyłącznie poprzez kontakt przez skórę. Równie istotne jest dostanie się substancji szkodliwych do organizmu drogą wziewną lub przez ślinę. By uzyskać certyfikat Oeko-tex Standard 100, należy spełnić wszystkie możliwe kryteria. Daje nam to gwarancję stałej jakości.