materac do spania na podłodze materace na podłogę materac składany do spania

Materac do spania na podłodze – wady i zalety

Rynek akcesoriów do spania z każdym rokiem systematycznie się poszerza. W ofercie producentów z całego świata znajdziemy nie tylko wysokiej jakości materace, ale również rozwiązania, które można stosować w czasie spędzanym poza domem albo przy ograniczonych możliwościach lokalowych. Jednym z nich jest materac do spania na podłodze. To opcja warta rozważenia wtedy, kiedy zależy nam na jakości, a nie możemy skorzystać z tradycyjnego łóżka. Jakie ma ono wady i zalety i jaki model najlepiej wybrać, aby zapewnić sobie spokojny sen i komfort?

Materac do spania na podłodze — czy to dobre rozwiązanie?

Coraz więcej osób, zamiast tradycyjnego łóżka, wybiera do spania sam materac. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele. Wynika to przede wszystkim z naszego zmieniającego się nieustannie trybu życia. Często się przeprowadzamy, wynajmujemy mieszkania lub domy i nie mamy ochoty inwestować środków finansowych na zakup kosztownych mebli i dodatków.

Zdarza się również, że nie mamy możliwości postawić w pomieszczeniu normalnego, pełnowymiarowego łóżka. Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, ustawienie w pokoju mebla tego rodzaju może okazać się problematyczne. Dlatego coraz częściej decydujemy się na wybór materaca do spania na podłodze. Większość z nas uważa nawet, że jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale również znacznie zdrowsze niż tradycyjne łóżko. Jak jest w rzeczywistości? Czy tego rodzaju opcja jest dla nas korzystna? Jakie ma wady, a jakie zalety?

Dlaczego spanie na podłodze to powrót do natury?

W dzisiejszych czasach łóżko wydaje nam się najbardziej oczywistym i naturalnym rozwiązaniem. Tymczasem dość szybko zapomnieliśmy, że, zanim mebel ten pojawił się w naszym życiu, spaliśmy w zupełnie inny sposób.

Przed wiekami nocny odpoczynek wyglądał zupełnie inaczej. Łóżko było swego rodzaju luksusem i nie każdy mógł sobie na niego pozwolić. Wypoczywano wówczas na podłodze, podkładając pod plecy jedynie koc lub inne materiały, które dodawały podłożu miękkości. Warto także pamiętać, że w niektórych kulturach, na przykład w większości krajów azjatyckich lub w plemionach afrykańskich, wciąż stosuje się tę praktykę. Ludzie śpią na podłodze (nie ma tu znaczenia ich status majątkowy), bo jest to wyraz z jednej strony bliskości z naturą. Z drugiej jednak jest to rozwiązanie, które ma nam zapewnić zdrowy i komfortowy odpoczynek.

Zalety spania na podłodze

Pod wieloma względami opcja spania na podłodze ma swoje zalety. Sprawdzi się zawsze wtedy, kiedy nie mamy możliwości korzystania z normalnego łóżka. Zdarza się coraz częściej, że mieszkamy w wynajmowanych mieszkaniach, często się przeprowadzamy albo dużo podróżujemy i takie rozwiązanie jest dla nas najwygodniejsze. Z tych także powodów nie zawsze chcemy wydawać pieniądze na zakup pełnowymiarowego łóżka, które jest kosztowne i zwykle zajmuje dużo miejsca.

Wybór materaca do spania na podłodze może być korzystnym dla naszego zdrowia rozwiązaniem. Podłoże rozkłada się równomiernie, dzięki czemu nasz kręgosłup przyjmuje naturalną pozycję i lepiej odpoczywa. Nie bez kozery wiele osób cierpiących na schorzenia postawy korzysta z tej opcji, aby uśmierzyć ból i wypoczywać w bardziej komfortowych warunkach.

Czy spanie na podłodze może mieć jakieś wady?

Jak każde rozwiązanie, także i spanie na podłodze nie zawsze będzie dobre dla wszystkich. W niektórych przypadkach może być niewskazane, a nawet szkodliwe.

Jednym z mankamentów takiej opcji jest fakt, że, śpiąc na podłodze, jesteśmy cały czas blisko podłoża. Na jego powierzchni gromadzą się różnego rodzaju nieczystości w postaci kurzu i brudu. Może to być szczególnie uciążliwe dla alergików lub osób cierpiących na problemy oddechowe. Nawet jeśli sprzątamy powierzchnie regularnie i tak nie będzie to przestrzeń w pełni sterylna. Narażanie się na ekspozycję na kurz i roztocza może pogorszyć nasz stan zdrowia albo rozwinąć dolegliwości, których wcześniej nie mieliśmy. Nie powinien dziwić więc fakt, że specjaliści zalecają, jakiej wysokości powinno być łóżko. Aby uniknąć konieczności nadmiernego kontaktu z niepożądanymi drobinkami kurzu, musi znajdować się ono w pewnym oddaleniu od podłogi.

Innym poważnym minusem spania na podłodze jest to, że, ustawiając materac bezpośrednio na podłożu, narażamy się na brak odpowiedniej wentylacji. Każde łóżko, bez względu na model, posiada jakiś rodzaj spodu (na przykład ażurowe deski). Jeśli położymy na nim materac, mamy gwarancję, że z obu stron będzie on miał dostęp świeżego powietrza. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko w ten sposób produkt ten ma możliwość wymiany powietrza na bieżąco. Z kolei podłoże do spania umieszczone bezpośrednio na podłodze skutkuje tym, że powietrze, które trafiło do wnętrza z jednej strony, nie ma ujścia z drugiej. W efekcie tego możemy odczuwać dyskomfort oraz zbyt wysoką temperaturę podczas snu. W takim podłożu zbiera się wilgoć, która może sprawiać, że nasz nocny odpoczynek będzie zaburzony. Co więcej, jeśli ten stan będzie się przedłużał, we wnętrzu materaca może rozwijać się pleśń, tak bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia.

Czy spanie na podłodze to zawsze dobre rozwiązanie?

Chociaż, jak w każdym przypadku, spanie na podłodze ma zarówno wady, jak i zalety, warto rozważyć, czy akurat ta opcja jest odpowiednia dla nas. Z pewnością zdecydują się na nią osoby, które cierpią z powodu dolegliwości bólowych i zależy im na zwiększonej twardości podłoża do spania.

Jeśli po namyśle zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto w pierwszej kolejności przygotować przestrzeń do tego celu. Zaleca się, aby nie kłaść materaca bezpośrednio na podłodze. Zamiast tego można umieścić go na dywanie albo na specjalnej podkładce. Gwarantuje nam to większy komfort, a także trwałość użytkowania. Taki rodzaj zabezpieczenia sprawia, że produkt mniej się niszczy, a co więcej, nie leży bezpośrednio na podłodze.

Stosując materac do spania na podłodze, należy także zwrócić szczególną uwagę na czystość w pomieszczeniu. Aby uniknąć szkodliwego kontaktu z drobinami kurzu unoszącymi się przy podłodze, musimy częściej sprzątać, zachowując przy tym większą czujność i staranność. Trzeba także systematycznie wietrzyć pokój i regularnie zmieniać pościel.

Materac do spania na podłodze — jaki wybrać?

Zwolennicy tego rozwiązania mogą spać spokojnie! W sklepach oraz w Internecie znajdziemy szeroki wybór różnych modeli materacy, które możemy wykorzystać do tego celu. Przed zakupem warto jednak zasięgnąć opinii wykwalifikowanego sprzedawcy, który podpowie nam, która opcja będzie dla nas najlepsza. Dobrze jest także postawić na najwyższą jakość oraz sprawdzonych producentów. Wybór takiego rozwiązania gwarantuje nam zdrowy i bezpieczny sen.

Zobacz też: Najlepsza temperatura do spania i Materac dwustronny czy jednostronny?

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 10 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?