https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
previous arrow
next arrow
Slider
Materac rehabilitacyjny – dla kogo i jak działa?

Wiele osób uważa, że specjalistyczne materace są koniecznością tylko w przypadku osób stale leżących, niepełnosprawnych albo po ciężkich kontuzjach. Oczywiście w wyżej wymienionych przypadkach, materac rehabilitacyjny jest nieodzownym elementem wyposażenia, jednak warto korzystać z niego także w innych okolicznościach i sytuacjach. Komu dedykowany jest materac rehabilitacyjny i jak dokładnie działa? Podpowiadamy!

materac rehabilitacyjny materace sypialnia

Materac rehabilitacyjny jest najlepszym wyborem dla osób po urazach ortopedycznych i osób niepełnosprawnych ruchowo

Jakie właściwości powinien posiadać specjalistyczny materac rehabilitacyjny?

Podstawową funkcją specjalistycznego materaca jest zapewnienie optymalnego podparcia całego ciała. Największą uwagę skupia się oczywiście na kręgosłupie, który w trakcie snu powinien zachować naturalną krzywiznę. Sen na odpowiednio dopasowanym materacu sprawia, że każdy odcinek ciała idealnie przylega do podłoża. Nie tworzą się punktowe uciski, blokujące krążenie.

Właściwości specjalistycznych modeli materacy wynikają z materiałów, z których są one wykonane. Szczególny nacisk prócz funkcji podpierających ciało kładzie się tu na higienę. Z reguły wszystkie produkty są więc antyalergiczne. Ponadto skutecznie przepuszczają też wilgoć i powietrze, co znacznie minimalizuje ryzyko powstawania w nich szkodliwych dla człowieka drobnoustrojów.

Materac rehabilitacyjny nie tylko do rehabilitacji

Materac rehabilitacyjny jest najlepszym wyborem dla osób po urazach ortopedycznych i osób niepełnosprawnych ruchowo. Poza tym idealne wręcz rozwiązanie stanowi w przypadku osób i seniorów, którzy dużo czasu spędzają w pozycji leżącej.

Chociaż wydaje się, że pracujący przy komputerze, lecz cieszący się zdrowiem ludzie nie muszą przejmować się takimi detalami, jak materac, prawda jest nieco inna. Ci, którzy długie godziny spędzają przy biurku albo za kółkiem samochodu też powinny spać na wygodnym, dostosowanym do ciała posłaniu.

Materac rehabilitacyjny można używać także w ramach profilaktyki skrzywień kręgosłupa i wad postawy. Dzieci i młodzież, które spędzają w szkole i w domu nad lekcjami długie godziny, często są narażone na takie urazy i ból pleców. Odpowiedni materac przeciwdziała skoliozie i innym deformacjom oraz pozwala odpocząć przed dniem pełnym nowych wyzwań.

materac rehabilitacyjny materace sypialnia

Materac rehabilitacyjny można używać także w ramach profilaktyki skrzywień kręgosłupa i wad postawy

Jaki model materaca rehabilitacyjnego wybrać?

Oferta materacy medycznych jest bardzo szeroka. Możemy znaleźć w niej między innymi specjalne materace piankowe i lateksowe, a także materace sprężynowe albo sprężynowo-kieszeniowe. Uważa się jednak, że w przypadku osób, które potrzebują rehabilitacyjnego sprzętu, najlepsze są materace piankowe, a zwłaszcza materace termoelastyczne.

Takie modele zbudowane są ze specjalnego materiału, który dostosowuje się do kształtu ciała śpiącego człowieka. Pianka użyta przy ich produkcji określana jest, jako leniwa albo bardziej profesjonalnie, visco. Idealnie rozkłada nacisk ciała, ułatwia krążenie krwi i umożliwia spokojną regenerację po całym dniu. Przykładem może być materac termoelastyczny Silver Mind Plus Per Dormire. Produkt daje stabilne podparcie, a do tego posiada właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Dzięki niemu rozluźniają się wszystkie mięśnie, a każda część ciała otrzymuje podparcie zgodne z ludzką fizjologią.

Inne, polecane w przypadku rehabilitacji modele, to materace lateksowe. Materac lateksowy Demeter Janpol zbudowany jest z lateksu o dużej gęstości. Podzielony na siedem stref twardości produkt, dopasowuje się do konkretnych partii ciała. Ten model jest materacem typowo rehabilitacyjnym, dedykowanym osobom z ze schorzeniami kręgosłupa. Obowiązuje go obniżona stawka VAT.

Niższa stawka VAT i dofinansowanie NFZ do akcesoriów medycznych

Materace rehabilitacyjne, które posiadają pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, to rozwiązanie dające szereg korzyści. Takie modele można kupić z obniżoną stawką podatku VAT. Klienta obowiązuje więc o wiele korzystniejsza cena niż w przypadku standardowych produktów. Ponadto na tego rodzaju akcesoria przysługuje dofinansowanie NFZ. Listę przedmiotów, które refundowane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2013, poz. 1565).

Materac rehabilitacyjny to nie wszystko, pamiętaj o poduszce!

Posiadając odpowiednią wiedzę na temat pożądanych właściwości materacy rehabilitacyjnych, a także ulg, z których można skorzystać, decydując się na ich zakup, decyzja nie jest już tak trudna do podjęcia. By skompletować jednak wartościowy zestaw, do materaca zaleca się dobranie komfortowej poduszki.

Tańsze poduszki zazwyczaj są dość płaskie i po czasie tracą na jędrności. Nie dopasowują się też do anatomii człowieka. Profesjonalna poduszka podobnie, jak w przypadku materaca powinna być lateksowa albo wykonana z pianki termoelastycznej. Tylko taki model zapewnia odpowiednie wyprofilowanie, które idealnie dopasuje się do kształtu głowy i karku śpiącego.

Dobry materac wspomaga rehabilitację

Pamiętajmy, że w przypadku osób po ciężkich urazach i z towarzyszącymi, przewlekłymi schorzeniami, jakość snu jest niezwykle ważna. Ludzie, którzy większość czasu spędzają w łóżkach, nie mogą pozwolić sobie na byle jakie posłanie. Problemy wynikające z ograniczonej ruchliwości, poprzez zły materac tylko się pogłębiają i powodują dodatkowy ból. A odpowiedni model materaca w połączeniu z wyprofilowaną poduszką zapewnia choremu komfort wypoczynku i odczuwalną ulgę w ramach przeprowadzanej rehabilitacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6