rośliny oczyszczające powietrze rośliny do sypialni jakie kwiaty do sypialni

Rośliny oczyszczające powietrze – jakie rośliny do sypialni najlepiej wybrać?

Teoria, która stwierdza, że rośliny to życie, jest wszystkim dobrze znana. Doskonale wiemy, że bez zieleni i drzew nasz koniec jest bliski. Oprócz walorów estetycznych i uspokajających nasze zmysły, generują one również tlen, tak potrzebny nam do życia. W świetle tych faktów, nie dziwi więc, że otaczamy się kwiatami i roślinami, aby było nam lepiej. Ich obecność gwarantuje zdrowie i dobre samopoczucie. W naszych domach i mieszkaniach goszczą zarówno bukiety z kwiatów ciętych, jak i rośliny doniczkowe, za sprawą których tworzymy wyjątkowy klimat, ale także dbamy o siebie. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tym, aby w miejscach wyciszenia, takich jak sypialnia, umieszczać dużą ilość kwiatów, które oczyszczają powietrze i sprawiają, że nasz nocny odpoczynek jest bardziej komfortowy. Jakie rośliny oczyszczające powietrze najlepiej wybrać i co warto wiedzieć o ich pielęgnacji?

Skogluft – w kontakcie z naturą przez cały czas

Skandynawowie wiodą prym w świecie, jeśli chodzi o czas spędzany na świeżym powietrzu oraz o rozwijanie więzi z naturą. Z ich wiedzy i doświadczenia wynika jasno, że tylko bliskość ludzi i przyrody gwarantuje naszemu gatunkowi możliwość przetrwania i zdrowego funkcjonowania. Na bazie tego założenia zrodziło się wiele teorii, które podpowiadają, jak żyć w otoczeniu natury. Jedną z nich jest norweskie skogluft, – w języku norweskim oznaczające “leśne powietrze”.

Jej autorem i propagatorem jest Jorn Viumdal, który poświęcił wiele lat na badania nad tym zjawiskiem oraz nad metodami, które pomogą nam w utrzymaniu swojej kondycji psychofizycznej w doskonałej formie. Podstawą skogluft są oczywiście rośliny (głównie odmiany doniczkowe, które można trzymać we wnętrzach) oraz odpowiednie oświetlenie. Te dwa elementy muszą być w naszej codzienności stale obecne, abyśmy mogli mieć nieprzerwany dostęp do dobrodziejstw natury.

Teoria ta zakłada, że ludzie nie mogą “naładować baterii” na zapas. Obecność natury musi być stała, abyśmy mogli cieszyć się jej pozytywnym wpływem na nasze życie. W swoich publikacjach Viumdal podkreśla, że w każdym miejscu, w którym przebywamy, musimy zadbać o obecność światła oraz roślin. Dotyczy to zarówno przestrzeni prywatnej, jak i miejsca pracy. Natura oddziałuje korzystnie na wszystkie sfery naszego życia – koncentrację i skupienie, czas wolny, ale także na odpoczynek. Dlatego właśnie sypialnia jest jednym z pomieszczeń, w którym należy zadbać o odpowiednią ilość właściwych roślin, które będą sprzyjać wyciszeniu oraz zdrowemu wypoczynkowi.

Sypialnia – szczególne miejsce wypoczynku

O tym, że sypialnia lub strefa odpoczynku to miejsca szczególne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Po ciężkim dniu często marzymy tylko o tym, aby zanurzyć się w pachnącej pościeli i odpłynąć do krainy marzeń sennych. Wiadomo przecież, że zdrowy i komfortowy sen to podstawa naszego prawidłowego funkcjonowania. Tylko człowiek wyspany ma siłę i energię do tego, aby mierzyć się z codziennymi wyzwaniami i obowiązkami. Każdy z nas powinien zadbać o jakość tego nocnego odpoczynku. Pomocne mogą okazać się rytuały relaksacyjne, ale również rośliny.

Najnowsze badania pokazują, jak ważną funkcję pełnią rośliny doniczkowe w naszym życiu. Od dawna przestały być jedynie ozdobą. Teraz są naszymi sprzymierzeńcami w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Coraz częściej określa się je jako filtry antysmogowe, które pozwalają nam nie tylko poczuć się dobrze we wnętrzu, ale również umożliwiają wymianę powietrza i dostarczenie nam tak koniecznego do życia tlenu.

Choć wszystkie kwiaty i rośliny doniczkowe są piękne i pełne uroku, nie wszystkie będą jednak dobrze spełniały swoją funkcję. Warto wiedzieć, że istnieją gatunki, które najlepiej nadają się do tego celu, doskonale filtrując powietrze. Warto je lepiej poznać i dowiedzieć się więcej na ich temat, aby móc oddychać pełną piersią w swoim domu lub mieszkaniu.

Zanieczyszczenie powietrza – nowy wróg współczesności

Problem smogu jest w ostatnich latach coraz szerzej komentowany i dyskutowany. Coraz więcej osób dostrzega fakt, że jakość powietrza, którym oddychamy, staje się gorsza z każdym kolejnym sezonem grzewczym. I choć opracowuje się różne metody, jak sobie poradzić z tą kwestią, mało kto wie, że to nie jedyne nasze zmartwienie.

Choć budynki mieszkalne mogą wydawać się wolne od różnego rodzaju zanieczyszczeń, w rzeczywistości są nimi naszpikowane. Źródeł takiego stanu rzeczy jest wiele. Jednym z nich jest przestarzała technologia budowlana. Dziś świadomość i wiedza są znacznie większe. Przy budowie domów oraz mieszkań stosuje się bezpieczniejsze, bardziej naturalne komponenty i materiały. Niestety tę tendencję obserwuje się zaledwie od kilku lat. Zupełnie inaczej jest w przypadku obiektów budowanych wcześniej. Substancje takie jak azbest, sztuczne włókna mineralne czy styren to tylko niektóre z elementów stosowanych w branży budowlanej i wykończeniowej. Ich zastosowanie ma silnie szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Do atmosfery uwalniają się bowiem toksyczne substancje lotne.

Dzisiaj mamy już bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne alternatywy, ale często nie mamy wpływu na ich wybór. Nie zawsze mamy także możliwość sprawdzenia, jakich materiałów faktycznie użyto. Szczęśliwie, w takich przypadkach możemy skorzystać z dobrodziejstw roślin filtrujących, które pomagają neutralizować szkodliwość środków chemicznych, które mogą wpływać na nasze drogi oddechowe oraz ogólną kondycję organizmu.

rośliny oczyszczające powietrze rośliny do sypialni jakie kwiaty do sypialni
Rośliny oczyszczające powietrze warto umieścić w swojej sypialni

Źródła zanieczyszczeń w sypialni

Sypialnia jako jedno z pomieszczeń w domu czy mieszkaniu jest w równym stopniu narażona na działania szkodliwych środków, które zanieczyszczają nasze powietrze. Takich źródeł wydzielanych do atmosfery toksyn może być bardzo wiele. Są to nie tylko materiały budowlane, ale również substancje chemiczne, których używamy na co dzień – środki czystości, kosmetyki, farby i lakiery stosowane do majsterkowania, itd. Najnowsze badania pokazują również, że źródłem szkodliwego oddziaływania może być nawet nagromadzenie urządzeń elektromagnetycznych w pomieszczeniach. Oczywiście nie chodzi o zanieczyszczenia w sensie dosłownym, ale o to, że wydzielają one fale elektromagnetyczne, które w nadmiarze mogą mieć wpływ na stan naszego zdrowia oraz na ogólne samopoczucie.

Jedną z metod radzenia sobie z tego rodzaju zanieczyszczeniami jest unikanie lub całkowita rezygnacja z produktów uznanych za szkodliwe. Niestety, z różnych względów, nie zawsze mamy taką możliwość. Dlatego, aby poradzić sobie ze skutkami takiego stanu rzeczy, warto zaprosić do swojego domu rośliny, które rozprawią się z toksynami i zapewnią nam zdrowe i czyste powietrze.

Rośliny oczyszczające powietrze – jak to działa?

Zbawienna moc roślin to fakt. Wciąż jednak odkrywamy nowe ich możliwości i kolejne korzystne dla nas funkcje. Oczyszczanie powietrza to jedno ze stosunkowo nowych odkryć, cały czas badanych i analizowanych. Wiadomo już jednak, jaki jest mechanizm działania roślin w procesie filtrowania powietrza.

Biooczyszczanie polega na filtrowaniu wody, gleby lub powietrza ze szkodliwych substancji chemicznych, za pomocą żywych mikroorganizmów. Wiadomo już, że rośliny mają zdolność oczyszczania przestrzeni z niepożądanych toksyn. Jest to proces niezwykle skomplikowany i potrzeba było wielu lat badań, aby szczegółowo go opisać. Częściowo opiera się on o doskonale znaną fotosyntezę. Rośliny pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a następnie przekształcają go w tlen. Kolejnym etapem jest tak zwane “pocenie się rośliny”, w wyniku którego zwiększa się wilgotność w pomieszczeniu, a co za tym idzie poprawia się jakość powietrza. Co więcej, liście rośliny mają zdolność wychwytywania toksyn z otoczenia, a następnie neutralizują je lub magazynują w sobie.

W procesie filtrowania pomaga roślinom aparat szparkowy. W jego skład wchodzą mikrootwory służące do oddychania, fotosyntezy, a także do regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Wśród roślin doniczkowych znajdziemy te, które doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza w sypialni.

Naturalne filtry – jakie rośliny oczyszczające powietrze najlepiej umieścić w sypialni?

Obecnie znamy kilkanaście gatunków roślin doniczkowych, które można umieścić w sypialni, aby rozprawiły się tam z różnego rodzaju szkodliwymi substancjami znajdującymi się w powietrzu. Warto poznać ich nazwy i dowiedzieć się, jak je pielęgnować, aby były skuteczniejsze.

Skrzydłokwiat

To jedna z roślin idealna do filtrowania powietrza w sypialni. Ma ona niezwykle ciekawy pokrój, dzięki czemu za jej pomocą będziemy mogli połączyć przyjemne z pożytecznym. Pobiera on z otoczenia szkodliwe substancje lotne, które następnie neutralizuje. Skrzydłokwiat lubi ciepło i wilgoć. Dobrze radzi sobie w średnio jasnych pomieszczeniach. Należy go systematycznie podlewać, ale trzeba uważać, aby go nie przelać, ponieważ jego korzenie mogą zgnić.

Paprotka

Do niedawna relikt PRL’u, który dziś wraca do łask. Ta piękna roślina nazywana jest gwiazdą, ponieważ, oprócz walorów ozdobnych, ma ona również doskonałe właściwości filtrujące. Należy jej jednak zapewnić odpowiednie warunki, aby zdrowo i okazale rosła. Trzeba ją regularnie i dość obficie podlewać. Dodatkowo można spryskiwać jej liście. Paprotka lubi wilgoć i zacienione stanowiska. W sypialni można ustawić ją na północnym oknie lub na stoliku nocnym. Dzięki temu świeże powietrze będziemy mieć zapewnione!

Bluszcz

To roślina nie tylko bardzo estetyczna, ale również prosta w uprawie. Poleca się ją dla początkujących domowych ogrodników. Należy pamiętać o jej regularnym nawadnianiu oraz zapewnieniu jej umiarkowanej ilości światła.

Cereus peruwiański

Choć wybór ten może zaskakiwać, ta pochodząca z rodziny kaktusów roślina, może mieć zbawienny wpływ na powietrze w naszej sypialni. Choć nie oczyszcza powietrza, ma zdolność wyłapywania fal elektromagnetycznych. W pomieszczeniu warto umieścić kilka sztuk, aby zintensyfikować jej działanie.

Filtrowanie powietrza za pomocą roślin – czy wszystkie się nadają?

Choć każda roślina ma jakieś pozytywne właściwości, nie każda nadaje się do filtrowania powietrza. Jeśli już wybierzemy gatunek, który sprawdzi się do tego celu, należy jeszcze zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju. Kluczowe jest tu dopasowanie ilości światła adekwatnej do potrzeb. Jeśli roślina woli półcień, należy jej go zapewnić. Tylko w dobrych warunkach ma ona bowiem szansę rozwinąć pełnię swoich możliwości. Warto także pamiętać, że czasem jedna doniczka z odpowiednim gatunkiem nie rozwiąże problemu. Bardziej wskazana jest tu zasada – im więcej, tym lepiej. Kwiaty to nasi sprzymierzeńcy i jednocześnie piękna ozdoba, nie ma więc przeciwwskazań do tego, by otaczać się nimi w dużych ilościach. Trzeba jednak pamiętać, że nic w sypialni nie zastąpi wygodnego łóżka i materaca.

Zobacz też: Problemy ze wstawaniem rano – powody i sposoby na miłą pobudkę i Bezsenność – sprawdź jak możesz sobie pomóc zanim sięgniesz po tabletki na sen

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?