Odsypianie

Czy odsypianie ma sens?

Nadmiar obowiązków często prowadzi do zarywania nocy i problemów z zaśnięciem. Z tego powodu wiele osób śpi dłużej w dni wolne od pracy, próbując w ten sposób uzupełnić niedobory snu. Czy odsypianie w weekend jest jednak bezpieczne? Jakie może mieć konsekwencje dla zdrowia i psychiki?

Czym grozi chroniczne niedosypianie? Czy odsypianie może być lekarstwem?

Sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy całego organizmu. Przydaje energii, regeneruje komórki, a także jest kluczowy w utrzymaniu sprawności mózgu. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem, należy zadbać o to, by codziennie spać przez około 7-9 godzin. Zbyt krótki lub za długi odpoczynek może bowiem mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Do najczęstszych skutków niedosypiania należy między innymi spowolnienie przemiany materii i zaburzenie uczucia sytości. W efekcie wzrasta ochota na słodycze, co prowadzi do nadwagi i rozwoju cukrzycy. Podwyższeniu ulega również ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu. Mogą temu towarzyszyć różnorodne schorzenia serca.

Zbyt mała ilość snu negatywnie wpływa także na zdrowie psychiczne. U osób, które niedosypiają, mogą pojawić się między innymi zaburzenia nastroju i koncentracji, apatia czy uczucie rozkojarzenia. Częste jest także chroniczne zmęczenie oraz skłonność do podejmowania ważnych decyzji pod wpływem impulsu. Powyższe objawy znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, a także mogą zaważyć na życiu prywatnym i zawodowym.

Odsypianie w weekend: czy to ma sens?

Wielu osobom odsypianie jawi się jako znakomity pomysł na walkę ze zmęczeniem. Dłuższe wylegiwanie się w łóżku w czasie wolnych dni nie pozwala jednak na uzupełnienie niedoborów snu z całego tygodnia. Nie chroni także organizmu przed zdrowotnymi skutkami niedosypiania. W konsekwencji osoby śpiące dłużej w weekendy wciąż są narażone na poważne choroby i przedwczesny zgon.

Ponadto odsypianie osłabia również organizm, przez co jest on bardziej podatny na infekcje, wahania nastroju czy długotrwały stres. Rozregulowuje też pracę narządów wewnętrznych i zaburza rytm okołodobowy. W efekcie prowadzi do rozwoju bezsenności czy zespołu opóźnionej lub przyspieszonej fazy snu. Z powyższych powodów odsypianie w weekend to czynność niezalecana przez wielu lekarzy i specjalistów.

Odsypianie

Zdrowy sen to świadomy sen

Dłuższe wylegiwanie się w łóżku nie zastąpi zrównoważonego trybu życia i prawidłowego wypoczynku każdego dnia. Aby zachować dobrą kondycję organizmu, należy tym samym zadbać o higienę snu, a także zmienić szkodliwe nawyki, które przeszkadzają w zaśnięciu. Dzięki temu rytm dobowy zostanie uregulowany, co pomoże w walce z uciążliwym zmęczeniem.

Regularne godziny snu a odsypianie

Za najkorzystniejsze dla zdrowia uważa się codzienne wstawanie i kładzenie się o tej samej porze. Warto także unikać zarywania nocy. Powyższe zwyczaje wymagają właściwej organizacji czasu oraz przygotowania planu dnia.

Jeśli uczucie senności nie ustaje, dozwolone jest również ucięcie pojedynczej drzemki. Przyda ona potrzebnego zastrzyku energii bez szkody dla zdrowia czy dobowego rytmu. Należy pamiętać, by odpoczynek tego typu nie trwał dłużej niż 15 minut. W przeciwnym wypadku odniesie skutek odwrotny do zamierzonego i nasili objawy zmęczenia.

Dziennik i kalkulator snu

Porę wstawania i zaśnięcia można dobrać przy pomocy kalkulatora snu dostępnego w formie aplikacji mobilnej lub darmowego przelicznika online. Narzędzie tego typu dobiera godziny wypoczynku w zgodzie z naturalnym zegarem biologicznym. Dzięki temu gwarantuje pełną regenerację organizmu i ułatwia poranne wstawanie. W przypadku osób, które zdecydowały się na sen polifazowy kalkulator, pomoże zaś wybrać najlepszy i w pełni bezpieczny dla zdrowia plan wypoczynku, który nie będzie kolidował z codziennym rozkładem dnia.

Indywidualne zapotrzebowanie na sen można również ocenić poprzez systematyczne prowadzenie dziennika. Dokumentowanie nastroju, podejmowanych aktywności oraz godzin wstawania i zaśnięcia umożliwi stałą obserwację objawów związanych ze zmęczeniem. Pozwoli także dostrzec zwyczaje, które negatywnie wpływają na jakość snu.

Nawyki żywieniowe

Aby dobrze się wysypiać, warto również unikać spożywania posiłków na dwie godziny przed snem. Dzięki temu procesy trawienne nie obciążą organizmu, co przełoży się na lepszy wypoczynek. Ponadto należy także ograniczyć picie alkoholi, napojów energetycznych, kawy czy zielonej lub czarnej herbaty. Środki pobudzające tego typu utrudniają bowiem zasypianie, prowadząc do bezsenności i częstego budzenia się w środku nocy.

Wieczorne wyciszenie, a odsypianie

Przed snem nie zaleca się również nauki do późna lub czytania książek o wymagającej tematyce. Stres i intensywna praca umysłowa nierzadko bowiem skutkują obniżeniem jakości wypoczynku. Zamiast tego warto zapalić lawendową świeczkę o relaksującym działaniu i wyciszyć organizm przy pomocy prostych ćwiczeń rozciągających. Na dwie godziny przed położeniem się spać należy też odłożyć wszelkie urządzenia elektroniczne, takie jak tablety czy smartfony. Ich ekrany emitują bowiem niebieskie światło, które zaburza produkcję melatoniny odpowiedzialnej za prawidłowe zasypianie.

Prawidłowe urządzenie sypialni

Na jakość wypoczynku mają także wpływ warunki panujące w sypialni. Przed położeniem się spać należy zadbać o to, by w pokoju było wystarczająco ciemno, a także dopasować temperaturę do indywidualnych potrzeb. W razie potrzeby warto również wymienić niewygodny materac na nowy. Drobne zmiany tego typu zwiększą komfort snu i ułatwią zasypianie.

Tabletki na sen to nie lekarstwo na odsypianie

Jeśli chroniczne zmęczenie nie ustępuje pomimo zmiany nawyków, warto rozważyć zakup środków nasennych. Należy pamiętać, że wzięcie tabletki ma sens wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Wykwalifikowany specjalista dobierze bezpieczną dla organizmu dawkę preparatu, a także zaleci wykonanie dodatkowych badań w celu wykluczenia ukrytych poważnych chorób.

Lepiej zapobiegać niż odsypiać

Odsypianie to szkodliwy dla zdrowia nawyk, który powinno się traktować jako absolutną ostateczność. Dłuższe leżenie w łóżku warto zastąpić regularnym trybem życia oraz właściwą higieną snu. Systematyczne dbanie o jakość odpoczynku przyniesie więcej korzyści dla organizmu i zapewni lepsze samopoczucie każdego dnia.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?