Specjaliści podkreślają, że przyjmowana pozycja do snu ma duży wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Nieodpowiednie ułożenie ciała może skutkować dolegliwościami ze strony kręgosłupa, bólami karku i innymi niedogodnościami. Wiele osób doskonale czuje się, zasypiając w pozycji płodowej. Sprawdź zatem, co oznacza pozycja embrionalna do spania i czy jest zdrowa.
Na czym polega pozycja embrionalna do spania?
Pozycja embrionalna polega na ułożeniu ciała na boku z zakrzywionymi plecami. Co więcej, w tym przypadku głowa osoby śpiącej jest pochylona do przodu. Cechą charakterystyczną są również zgięte w kolanach kończyny i podciągnięte do klatki piersiowej. Nazwa związana jest podobnym ułożeniem płodu w łonie matki. Godne uwagi jest też to, że wiele ssaków pozostaje w takiej pozycji przez dłuższy czas po narodzinach.
Jakie znaczenie ma pozycja embrionalna w aspekcie psychologicznym?
Pozycję embrionalną w trakcie nocnego odpoczynku przyjmują osoby, które potrzebują dużego poczucia bezpieczeństwa. Wynika to z tego, że ułatwia ona odpoczynek, a także relaks po dniu pełnym wyzwań. Psycholodzy podkreślają, że może ona też świadczyć o nieśmiałości i dużej wrażliwości. Ludzie, którzy preferują prezentowane ułożenie ciała, nie lubią dzielić się z innymi swoimi prywatnymi przeżyciami. To często prowadzi ich do stresu i nerwowego napięcia. Osoby te uchodzą za silne, a w rzeczywistości wcale takie nie są. Mają skłonności do przejmowania się różnymi drobiazgami.
-
Materac piankowy FOXTROT Hilding
Rated 5.00 out of 51,459.00zł – 2,709.00zł Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Materac piankowy termoelastyczny SALSA Hilding
Rated 4.67 out of 51,579.00zł – 2,939.00zł Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Materac nawierzchniowy Bass Hilding
Rated 5.00 out of 5439.00zł – 789.00zł Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Materac kieszeniowy naturalny BREVA Hilding
Rated 5.00 out of 52,989.00zł – 5,089.00zł Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Czy pozycja embrionalna jest zdrowa?
Pozycja embrionalna polecana jest osobom, które zmagają się z obturacyjnym bezdechem sennym. Co więcej, pomaga również przy kłopotach gastrycznych, takich jak zgaga. Może też przynieść spodziewane efekty w przypadku dolegliwości bólowych w dolnej części pleców. Wiele osób preferuje takie ułożenie ciała kobietom w ciąży.
Jednakże jest i druga strona medalu. Pozycja embrionalna często wywołuje bóle stawów i pleców. Ponadto mogą również pojawić się skrzywienia kręgosłupa. W tej sytuacji często nie można pozwolić sobie na głębokie oddychanie, ponieważ dochodzi do dużego ściskania przepony i płuc.
Pozycja embrionalna u niemowlaka
Dziecko zaraz po urodzeniu przyjmuje pozycję embrionalną, gdyż zapewnia ona maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Pediatrzy jednak rekomendują, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ułożenie dziecka na plecach. Dziecko, które odpoczywa na wznak bez poduszki i na twardym materacu zyskuje gwarancję bezpiecznie spędzonej nocy. Pamiętaj też o tym, aby odkładając pociechę odchylić jego główkę delikatnie na bok. Jest to dobra metoda na zabezpieczenie maluszka przed ewentualnych zachłyśnięciem, gdy dojdzie do ulewania. Istotne jest również to, że ułożenie na boku jest odpowiednie tylko wtedy, gdy przy niemowlaku czuwa dorosła osoba. Wynika to z tego, że maluszek może przekręcić się na brzuszek podczas odpoczynku i utrudnić sobie dostęp do powietrza. Z kolei pozycja na brzuszku pomaga ćwiczyć mięśnie rączek, nóżek i grzbietu. Nie jest to jednak dobra alternatywa do spania, gdyż utrudnia oddychanie i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej.
Jaka jest najzdrowsza pozycja do snu?
Każda pozycja ma swoje wady i zalety. Najmniej rekomendowanym ułożeniem ciała jest spanie na brzuchu. Dochodzi wówczas do mocnego uciskania dolnych partii brzucha i innych narządów. W rezultacie często występuje cofanie się zawartości żołądka i zgaga. Co więcej, nadwyręża ona kark i płuca. Utrudnia również swobodny dopływ powietrza. Dlatego po nocy mogą pojawić się bóle głowy i inne dolegliwości.
Większość ludzi na całym świecie wybiera spanie na boku. Specjaliści zalecają osobom preferującym taką metodę lewą stronę. Serce pracuje wtedy lepiej, gdyż nie dochodzi do ucisku aorty. Ponadto, leżąc na lewym boku, ułatwisz również krążenie limfy. Lepiej odpocznie też układ pokarmowy. Takie rozwiązanie sprzyja przesuwaniu się pokarmu z jelita cienkiego do grubego. Wśród zalet wymienia się także korzystniejszy przepływ płynów do śledziony.
Jednak za najzdrowszą metodę uznaje się spanie na plecach. Pozwala ona odciążyć kręgosłup, mięśnie i kark. Nie uciska się również wtedy narządów wewnętrznych. Atutem jest lepsze krążenie krwi w organizmie. Odpoczywanie z uwzględnieniem pozycji na wznak zaleca się osobom borykających się z dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa. Wynika to z tego, że w tym przypadku wszystkie mięśnie są rozluźnione. Nie jest ona jednak dobra na wszystko! Nie jest wskazana dla osób cierpiących na bezdech senny, gdyż problem może się pogłębiać.
Pozycja embrionalna do spania — podsumowanie
Pozycję embrionalną wybiera wiele osób. Może ona przynieść pewne efekty, ale niestety nie jest uznawana za najzdrowszą. Uciska narządy i może prowadzić do pojawienia się skrzywień kręgosłupa. Co więcej, jest też duży nacisk na jedno z bioder. Dlatego warto zmienić swoje przyzwyczajenia i spróbować wybrać lepsze rozwiązanie. Na początku nie będzie łatwo, ale praktyka czyni mistrza. Po kilku doświadczeniach ciało przyzwyczai się do nowego ułożenia. Z pomocą odpowiedniego materaca i poduszki do spania po nocy będziesz budzić się wypoczęty lub wypoczęta i zapomnisz o dotychczasowych dolegliwościach bólowych.
Zobacz też: Spanie na boku — wady, zalety znaczenie i Co się z nami dzieje podczas snu?
Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Warszawska 6
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6