Spanie na boku - wady, zalety znaczenie

Spanie na boku – wady, zalety znaczenie

Zdrowy sen jest niezwykle ważny, ponieważ prowadzi do regeneracji organizmu. Dzięki temu człowiek zyskuje potrzebną energię do podejmowania wyzwań, które czekają na niego kolejnego dnia. Specjaliści podkreślają, że istotne znaczenie ma nie tylko liczba przespanych godzin, ale również sposób układania ciała na materacu. Zdecydowana większość populacji wybiera spanie na boku. Poznaj wady i zalety tego rozwiązania. Dowiedz się, jaka strona jest korzystniejsza dla zdrowia.

Spanie na boku znaczenie psychologiczne

Badania dowodzą, że najczęściej przybierana pozycją podczas snu jest tak zwane ułożenie płodu. Jest to zatem spanie na boku z podwiniętymi nogami i rękoma. W ten sposób układają się osoby nieśmiałe. Jednakże otoczenie uznaje takich ludzi za twardych. Są to tylko pozory, gdyż mają one w sobie ogromne pokłady wrażliwości. Wiele osób wybiera również pozycję kłody, a więc wyprostowane ciało i ręce wyciągnięte wzdłuż niego. Z kolei w tym przypadku przypisuje się osobom śpiącym otwartość na ludzi, ale również dużą ufność. Co więcej, mogą być też podatne na różnego rodzaju manipulacje. Pozycja na boku może wyglądać też tak, że człowiek wyciąga dodatkowo ręce przed siebie. Mówi się, że osoby preferujące takie właśnie ułożenie są otwarte, ale i podejrzliwe.

Spanie na boku a aspekty zdrowotne, czyli na którym boku lepiej spać

Specjaliści podkreślają, że przy spaniu na boku należy przybrać odpowiednią pozycję ciała, aby zapewnić sobie, jak najlepsze warunki do snu. Dlatego głowa powinna znajdować się w tej samej linii co kręgosłup. Co więcej, nie stosuj zbyt wysokiej poduszki. Świetny rezultat daje cienka poduszka włożona między nogi. Jest to doskonały sposób na to, aby uniknąć dolegliwości bólowych ze strony pleców i kolan. Zegnij również nogi w stawach kolanowych i biodrowych, a z kolei ręce delikatnie ugnij w łokciach. Wyłóż je też przed siebie. Korzystniejszym rozwiązaniem jest spanie sbobet88 na lewym boku. Podyktowane jest to ułożeniem aorty, która wygina się właśnie w lewą stronę. W rezultacie w tej pozycji serce człowieka pracuje znacznie lepiej. Ponadto poprawia się praca układu trawienia, przepływ krwi do serca, nerek i macicy. Odciążona zostaje również wątroba. Spanie na lewym boku przyspiesza detoksykację organizmu.

Na którym boku spać w ciąży?

Naukowcy podkreślają, że najkorzystniejszą pozycją podczas snu dla kobiet w ciąży jest leżenie na lewym boku. Sprzyja to lepszemu ukrwieniu macicy. Ogranicza ucisk na żyły i tętnice, które z nią sąsiadują. Pozycja jest również bezpieczniejsza dla dziecka. Spanie na boku - wady, zalety znaczenie

Na którym boku spać przy chorym sercu?

Korzystniejszym rozwiązaniem jest spanie na lewym boku. Jest kilka względów, które za tym przemawiają. Sprzyja to lepszej pracy serca. Wspomaga również pracę układu krwionośnego i odpornościowego. Serce jest znacznie odciążone i nie musi ciężko pracować, pompując krew. Istotne jest również to, że przy spaniu na lewym boku dochodzi do lepszej regulacji procesów trawiennych, przepływu limfy, funkcjonowania śledziony i trzustki. Co więcej, pozycja ta ułatwi również przemieszczanie szkodliwych produktów przemiany materii przechodzących z jelita cienkiego do grubego.

Spanie na boku a ból biodra

Przy dolegliwościach ze strony bioder najważniejsze jest to, aby odciążyć obolały obszar ciała. Najlepszą pozycją jest wówczas spanie na plecach. Natomiast, jeżeli konkretna osoba preferuje spanie na boku, nie powinna spać na bolącym biodrze. Warto również umieścić pod kolanami niewielką, niską poduszkę. Dzięki temu uda się odciążyć kręgosłup.

Spanie na boku po endoprotezie kolana

Najkorzystniejszą pozycją do nocnego odpoczynku po endoprotezie stawu kolanowego jest leżenie na plecach, bądź zdrowym boku. Pamiętaj również o tym, aby przy pozycji na wznak nie wkładać poduszki pod operowane kolano. Jest to istotne, ponieważ może to przyczynić się do powstania tak zwanego przykurczu zgięciowego. Co więcej, w tym przypadku należy mieć również na uwadze odpowiedni sposób wstawania z łóżka. W pierwszej kolejności przesuń się na brzeg łóżka i w tym samym czasie obróć tułów. Następnie opuść zdrową nogę, podeprzyj się rękoma o łóżko i delikatnie przejdź do pozycji siedzącej. Na końcu postaw obie nogi na podłogę i wstań.

Jaka jest najlepsza pozycja do spania dla niemowlaka?

Najbezpieczniejszą pozycją do nocnego odpoczynku dla niemowlaka jest ułożenie na plecach. Dzięki temu dziecko ma stały dostęp świeżego powietrza. Dziecko, które odpoczywa na wznak bez poduszki i na twardym materacu zyskuje gwarancję bezpiecznej nocy. Co więcej, w łóżeczku nie mogą znajdować się również żadne zabawki, ani przytulanki. Może zdarzyć się sytuacja, że dziecko preferuje spanie na lewym boku lub prawym. Wtedy warto przewrócić je na plecy, gdy już mocniej przyśnie.

Jakie są najważniejsze zalety wynikające ze spania na lewym boku?

Na koniec warto wymienić najważniejsze zalety wynikające ze spania na lewym boku. W tym przypadku lepiej pracuje serce, ponieważ nie musi pompować krwi z dołu do góry. Co więcej, korzystniej funkcjonuje również trzustka, gdyż nie naciska na nią żołądek. Płyny organizmu mają zapewniony lepszy dostęp do śledziony, która ponosi odpowiedzialność za filtrowanie krwi. Ponadto resztki pokarmowe sprawniej przemieszczają się w układzie człowieka. Wśród zalet wymienia się również usprawnienie procesu przepływu limfy i sprawniejszą przemianę materii. Zobacz też: Pozycja embrionalna do spania — co oznacza, czy jest zdrowa? i Co się z nami dzieje podczas snu?

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?