pozycja podczas snu materace hilding

Pozycja podczas snu a wysypianie się

Odpowiednia pozycja podczas snu jest warunkiem dobrego wysypiania się, o czym nie każdy z nas zdaje sobie sprawę. Istnieją bowiem zarówno dobre, jak i złe, czy niezalecane pozycje. Przyjęcie takiej niewłaściwej pozycji może być przyczyną problemów z zasypianiem, może powodować ból różnych części ciała, a nawet wpływać negatywnie na urodę. W związku z tym istotne jest, aby dowiedzieć się, w jakich pozycjach nie powinno, a w jakich dobrze jest spać oraz co dodatkowo uczynić, żeby nasz sen był komfortowy. Tym bardziej że badania dowodzą, iż dorosły człowiek, aby móc się w pełni zregenerować, powinien spać każdej doby średnio od 6 do 9 godzin. Okazuje się jednak, że sama pozycja snu jest niewystarczająca dla zagwarantowania nam, że obudzimy się wypoczęci i pełni sił.

Co wpływa na komfort snu i jego jakość

Na komfort, a tym samym na jakość naszego snu wpływa nie tylko ilość przespanych godzin i pozycja ciała. Również jego poszczególne fazy, jakość materaca, a także poduszki, a nawet temperatura panująca w pomieszczeniu mają znaczący wpływ. W trakcie snu bowiem zupełnie nie kontrolujemy naszego zachowania i z tego względu należy szczególnie zadbać o warunki podczas nocnego odpoczynku.

Każda przybrana pozycja podczas snu powoduje ucisk określonych partii ciała oraz rozluźnienie innych, które z kolei nie są uciskane podczas leżenia. Zatem to, w jaki sposób śpimy ma wpływ na mięśnie oraz kości, a także na narządy wewnętrzne. Skutki spania w niewłaściwej pozycji mogą być następujące: bóle kręgosłupa, bóle głowy, przemęczenie, niedotlenienie, obolałe, nadmiernie napięte mięśnie, skurcze karku, koszmary senne, bóle brzucha, a nawet przedwczesne zmarszczki.

Z kolei przyjmowanie właściwej pozycji może zapobiec tym negatywnym, wymienionym  skutkom. Gdy będziemy spali w odpowiedniej pozycji, wtedy wstaniemy bardziej wypoczęci i wyspani oraz zrelaksowani. Wpłynie to zdecydowanie pozytywnie na nasze zdrowie, w tym na nasz kręgosłup.

Układając się do snu warto zatem wybrać pozycję, która będzie dla nas najzdrowsza. Zwróćmy też uwagę na fakt, w jakiej pozycji się wybudzamy. Może to bowiem sygnalizować np. że mamy zły materac. Jest to na tyle istotne, że szczególnie młode ciało próbuje samo dopasować się do nieodpowiednich warunków, co może szkodzić zdrowiu.

Najlepsza pozycja podczas snu – propozycje

Spanie na wznak, czyli na plecach

Spanie na plecach pozwala odpocząć mięśniom naszego karku i kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest dobrze dobrana poduszka anatomiczna, a także materac, najczęściej ortopedyczny. Jeżeli poduszka jest za wysoko, to powoduje, iż głowa nachyla się za bardzo do brody, albo cały kręgosłup wygina się w łuk. Tymczasem zbyt niska może spowodować u nas refluks, czyli przedostawanie się kwasów z żołądka do górnych części układu pokarmowego.

Ponadto spanie na wznak nie powoduje ucisku na narządy wewnętrzne, w tym głównie na płuca, żołądek, jelita i inne. Nie ma wtedy niedotlenienia oraz zaburzenia ich pracy. Pozycja ta ma również wpływ na rozluźnienie mięśni podczas snu. Dodatkowo jest ona korzystna dla osób cierpiących nie tylko na bóle karku, ale także bioder. W tym drugim przypadku warto też podłożyć sobie poduszkę pod kolana, żeby odciążyć kręgosłup. Jest uważana za najzdrowszą. Jednak nie jest ona zalecana osobom chrapiącym, ponieważ może jeszcze potęgować chrapanie.

Spanie na boku – lewym czy prawym?

Kolejna polecana pozycja to spanie na boku, ale z wyprostowanymi nogami. W taki sposób śpi około 15% osób. Specjaliści nie są w tym przypadku zgodni co do faktu, czy lepiej spać na boku lewym, czy na prawym. Warto wiedzieć, że spanie na boku prawym powoduje nacisk na wątrobę, z kolei na lewym – na serce. W związku z tym najlepiej wybrać taki bok, który będzie dla nas najbardziej komfortowy.

Spanie na lewym boku jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na refluks.  Aby pomóc takim osobom, zaleca się uniesienie w tej pozycji wezgłowia łóżka o 30 stopni od poziomu podłoża oraz spożywanie posiłku przynajmniej 3 godziny przed snem.

Co więcej, spanie na lewym boku jest pozycją zalecaną przez lekarzy kobietom w ciąży. Wynika to z faktu, że gdy ciąża jest zaawansowana tj. w III trymestrze, spanie na wznak może powodować ucisk macicy na żyłę główną dolną. Z kolei może to doprowadzić do pogorszenia przepływu krwi i złego dotlenienia dziecka, a także gorszego samopoczucia matki.

Spanie na prawym boku pozwala, (jak zresztą każde ułożenie na boku), odciążyć mięśnie kręgosłupa. Twierdzi się, że na przykład pozycja embrionalna jest korzystniejsza dla osób leworęcznych. Praworęczni zaś powinni wybierać spanie na lewym boku.

Spanie w pozycji na prawym boku pomaga zredukować ilość kwasów żołądkowych. Dobór odpowiedniego materaca i poduszki wpływa pozytywnie na niwelowanie nacisku na kręgi, dzięki czemu mięśnie się rozluźniają. Uważa się z kolei, iż jest to jedna z gorszych pozycji dla kobiet po 30 roku życia. Może ona bowiem powodować powstawanie przedwczesnych zmarszczek na twarzy oraz dekolcie.

Spanie w pozycji rozgwiazdy

Pozycja ta ma plusy i minusy. Ogólnie jest to spanie na wznak, ale z rozłożonymi na bok nogami oraz rękoma uniesionymi do góry, które najczęściej są zgięte w łokciach. Posiada ona wszystkie zalety pozycji spania na plecach, a ponadto zmniejsza nacisk na kręgi w odcinku piersiowym. Natomiast jej minusy to: może powodować refluks, zwiększać chrapanie, a uniesione nad głowę ręce mogą cierpnąć.

Układając się do snu warto zatem wybrać pozycję, która będzie dla nas najzdrowsza. Warto też obserwować to, w jakiej pozycji się wybudzamy, bo może to być sygnał, że nasz materac, poduszka, a nawet pościel, w jakiej śpimy nie są dla nas najlepsze. Nasze ciało próbuje samo dopasować się do nieodpowiednich warunków.

Najgorsza pozycja podczas snu – przykłady

Spanie na brzuchu

Specjaliści z zakresu komfortu snu i lekarze jednoznacznie twierdzą, że spanie na brzuchu jest pozycją nieodpowiednią. Przede wszystkim powoduje ucisk na żołądek przepychając w ten sposób kwasy żołądkowe w górę do przełyku, co może powodować refluks. Śpiąc w ten sposób obciążamy w znacznym stopniu nasz kręgosłup. Dotyczy to zwłaszcza części piersiowej i szyjnej. Praktycznie zawsze jest to przyczyną bólu karku i mięśni górnej części pleców.

Ponadto może ona wywołać problemy z oddychaniem, co w efekcie skutkuje niedotlenieniem. Objaw ten może spowodować arytmię i problemy z układem krążenia. Jeżeli chodzi o zaletę, to jest tylko jedna  – mniejsze chrapanie. Stwierdza się również, że w tej pozycji nasz kręgosłup jest narażony na największe obciążenia. W wyniku jej przyjmowania podczas snu ma miejsce niedostateczne  nasączenie płynem rdzeniowym przestrzeni pomiędzy poszczególnymi dyskami kręgosłupa. Z tego wynika brak ich odpowiedniej amortyzacji w ciągu dnia. Może ona również powodować zmarszczki na twarzy, dekolcie i piersiach.

Spanie w pozycji płodowej, czyli embrionalnej

Pozycja embrionalna to taka pozycja, w której leżymy na boku, plecy są zaokrąglone, głowa jest pochylona do przodu i skierowana do klatki piersiowej, a kończyny zgięte w kolanach i podciągnięte również do klatki piersiowej.  Mimo tego, że nie jest preferowana przez specjalistów, to i tak w takiej pozycji śpi największa ilość osób. Podczas snu całe nasze ciało jest ściśnięte, a żołądek i narządy wewnętrzne mogą być niedotlenione. Następnie przez spanie na boku występuje większy nacisk na jedno z bioder. Dodatkowo nasz kręgosłup jest nienaturalnie wygięty, szczególnie przy nieodpowiedniej poduszce.

Spanie z rękami założonymi i skrzyżowanymi na klatce piersiowej

 Tego rodzaju pozycja podczas snu również jest nierekomendowana. Jest to pozycja na wznak, w której ręce są skrzyżowane na klatce piersiowej. Skrzyżowanie rąk na wysokości klatki piersiowej może stwarzać problemy z prawidłowym oddychaniem. Ma miejsce wtedy nadmierny ucisk płuc. Może dojść także do niedotlenienia organizmu.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór pozycji podczas snu jest niezmiernie ważny, ale drugi wybór dotyczy odpowiedniego materaca. Powinny być to modele o odpowiednim stopniu twardości, które zapewnią właściwe punkty podparcia dla ciała, niezależnie od preferowanej pozycji snu.

Pozycja podczas snu a wybór materaca

Dobrze dobrany materac jest gwarantem przespanej nocy. Zanim go kupimy musimy zdawać sobie sprawę z faktu, co zakłóca nasz sen, a co dla nas jest korzystne. Głównie chodzi o dobór materaca, który spełni nasze wymagania w zakresie przyjmowanej przez nas pozycji podczas snu. Bardzo zatem istotny jest fakt, w jakim jesteśmy wieku, jakie mamy dolegliwości, masę ciała itp. Zawsze jednak powinniśmy zwracać uwagę na materace, które potrafią utrzymać kręgosłup w linii prostej. Ponadto ważna jest odpowiednia ich twardość pozwalająca na uniknięcie bólu, bądź zmniejszenie go.

Z tego punktu widzenia należy się przyjrzeć materacom oferowanym w dużym zakresie przez Świat Sypialni. Posiadamy w swoich sklepach szeroki wybór materacy piankowych, termoelastycznych, wykonanych z pianki visco, materacy wysokoelastycznych i lateksowych. Ponadto oferujemy również materace sprężynowe, kieszeniowe, materace bonellowe, multikieszeniowe (Multipocket), kokosowe oraz nawierzchniowe.

Co jest istotne dużą część oferty Świata Sypialni stanowią certyfikowane materace medyczne, w tym ortopedyczne, rehabilitacyjne, antyalergiczne, itp. Są to wyroby prozdrowotne, które mają np. właściwości przeciwodleżynowe oraz korekcyjne. Zapewniamy, iż wszystkie nasze modele są antyalergiczne i posiadają długie gwarancje. W naszej ofercie znajdują się najwyższej jakości materace producentów polskich i zagranicznych m.in. Hilding, PerDormire, Bedding, Foam Royal, Curem, MollyFlex, Hevea, Vitmat, BRN. Zapraszamy do naszych sklepów w Cieszynie, Bielsku-Białej, Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Sekrety zdrowego snu – odkryj, jak spać lepiej każdej nocy!

Dowiedz się, jak poprawić jakość swojego snu dzięki prostym i skutecznym nawykom. Nasz darmowy e-book to kompletny przewodnik, stworzony przez ekspertów ze Świata Sypialni – z myślą o Twoim zdrowiu i regeneracji.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Znajdź najbliższy salon na mapie i odwiedź nas jeszcze dziś!

Nasze salony to przestrzenie stworzone z myślą o Twoim komforcie – nasi doradcy pomogą Ci dobrać rozwiązania idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?