https://swiatsypialni.com.pl uses cookies stored on your computer. If you do not agree to this, you can disable cookies on your browser.
Slider
Praktyczne porady przy zakupie materaca

Codzienny wypoczynek jest kluczowy dla naszego dobrego samopoczucia, a przede wszystkim zdrowia. Wszelkie porady przy zakupie materaca powinniśmy więc traktować poważnie i kierować się wskazówkami ekspertów. Osobiste preferencje są oczywiście istotne. Jednak to właśnie dopracowane, techniczne szczegóły poszczególnych modeli stanowią gwarancję jakości wyboru. Jak połączyć jedno i drugie? I dlaczego w ogóle należy to robić? Relaks i wypoczynek, a konkretniej sen jest niezbędny to tego, by nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Bez wystarczającej ilości snu, nasze ciało zaczyna odczuwać fizyczne i psychiczne konsekwencje takiego stanu rzeczy. O ile znacząca jest oczywiście liczba przespanych godzin, o tyle wartościowy sen zależy przede wszystkim od odpowiedniego podparcia dla ciała. Bez niego efektywność wypoczynku drastycznie spada. Człowiek budzi się obolały i nadal zmęczony. Właśnie dlatego tak ważne jest, by materac kupować, kierując się własnymi potrzebami, twardością konkretnego modelu, jego sprężystością i innymi kluczowymi parametrami.

Przy czym pamiętać należy o tym, że materace w naturalny sposób ulegają zużyciu. Wszelkie wgniecenia i deformacje są oznaką, że czas zainwestować w nowy model. Ten konieczny jest więc nie tylko przy aranżacji sypialni od podstaw, ale także podczas regularnego jej odświeżania. Na zakup nowego materaca najlepiej decydować się co najmniej raz na siedem lat. O ile oczywiście wcześniej nie pojawiają się niepokojące deformacje.

porady przy zakupie materaca

Porady przy zakupie materaca: jaka twardość będzie odpowiednia?

Przymierzając się do zakupu nowego materaca, większość osób skupia się na jego twardości. Nie jest to złe posunięcie, bo akurat ta kwestia jest niezwykle istotna.

Kupując nowy model w sklepie stacjonarnym, klient ma szansę sprawdzić jego twardość na własnej skórze. Może położyć się na poszczególnych materacach i określić w ten sposób własne preferencje. Zakupy przez Internet nie dają takiej możliwości, ale dzięki specjalnym oznaczeniom, jesteśmy w stanie wybrać produkt szyty na miarę naszych potrzeb. Czym wobec tego się kierować? Otóż dobry materac powinien być dopasowany twardością nie tylko do upodobań konkretnego człowieka, ale również jego wagi i wzrostu. Kolejne oznaczenia odpowiadają poszczególnym zakresom i przedziałom, więc właściwy wybór nie jest wcale taki trudny.

Na ogół twardość materacy określa się w skali H1-H4, gdzie te pierwsze, to materace miękkie, a te ostatnie, to materace twarde. Uważa się, że modele H1 dedykowane są osobom o wadze do 60 kg, H2 osobom o wadze od 60 do 80 kg, a H3 osobom o wadze od 80 do 100 kg. Ludzie ważący powyżej 100 kg powinny decydować się na materace H4.

Taki podział zapewnia stabilną podporę dla mięśni i całego kręgosłupa poszczególnych osób. Poza tym pomaga też zachować prawidłową pozycję podczas wypoczynku i snu. Logicznym wydaje się przecież fakt, że najbardziej miękkie materace równoznaczne są z efektem zapadania, co w przypadku cięższych osób może skończyć się bardzo źle. Porady przy zakupie materaca, które dotyczą jego twardości, to jednak nie wszystkie wskazówki, którymi przy wyborze warto się kierować.

Materac sprężynowy, piankowy, hybrydowy, a może lateksowy? Najważniejsze porady przy zakupie materaca dotyczące jego budowy

Budowa materaca, to kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze. Poszczególne modele różnią się między sobą wypełnieniem, co w każdym przypadku daje nieco inny efekt. Najpopularniejszy podział to oczywiście ten wyróżniający materace sprężynowe, piankowe, hybrydowe i lateksowe.

Materace sprężynowe pozwalają na utrzymanie prostej linii kręgosłupa i prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała. Zazwyczaj bardzo ciche w użytkowaniu, produkowane są też tak, by móc dobrać sprężyny o różnym stopniu sprężystości. Tego rodzaju produkty są polecane między innymi starszym dzieciom i młodzieży. Młodzi ludzie, którzy na co dzień spędzają długie godziny w szkolnych ławkach, zabierają na zajęcia ciężkie plecaki, częściej niż inni narażeni są na deformację kręgosłupa. W ich przypadku odpowiednim wyborem może być na przykład materac kieszeniowy KLIO Janpol z naszej oferty, w którym każda kieszeń ze sprężynami działa w niezależny sposób, tym samym zapewniając profilaktykę i leczenie skrzywień kręgosłupa.

porady przy zakupie materaca

Z kolei materace piankowe są praktyczne, wygodne, najczęściej dedykowane osobom z problemami z krążeniem. Wersja termoelastyczna takich modeli to idealne dopasowanie do temperatury i kształtu ciała śpiącego, a wersja wysokoelastyczna, to gwarancja sprężystości. W niektórych przypadkach będzie to zatem idealny wybór dla seniora.

Alergicy powinni natomiast zwrócić uwagę na materace lateksowe. Te produkty zapewniają dużą elastyczność i dopasowanie do ułożenia ciała. Dzięki przepływowi powietrza są odporne na odkształcenia, ale też antyalergiczne i antygrzybiczne. W przypadku osób z silnymi objawami alergii tego rodzaju właściwości są niezwykle istotne.

Niezdecydowani mogą postawić na materace hybrydowe. Połączenie niektórych właściwości materacy sprężynowych i piankowych gwarantuje tutaj zarówno redukcję drgań, jak i stabilne podparcie. Co istotne, nasz sklep proponuje też specjalne wersje materacy medycznych. Te modele przechodzą przez restrykcyjne testy i badania. Projektuje się je dla ludzi, którzy potrzebują posłania korekcyjnego, rehabilitacyjnego czy przeciwodleżynowego.

Czy wybór materaca powinniśmy uzależniać od pozycji, w której śpimy? Oczywiście!

Powyższy podział materacy jasno wskazuje, że wybór zależeć powinien od wzrostu, masy ciała, ale i wieku czy dolegliwości, z jakimi mierzy się dany człowiek. Czy jednak to wszystkie kryteria, na które warto zwrócić uwagę? Otóż okazuje się, że równie ważna jest też pozycja podczas snu. Jeśli najczęściej śpimy na boku, najlepszym wyborem dla nas będzie materac wykonany z lateksu albo pianki termoelastycznej. Zasypianie na boku, to obciążenie kumulujące się na barkach i ramionach. Miękki materac, który dostosowuje się do ciała, pozwala zminimalizować ten nacisk.

Osoby, które najchętniej śpią na brzuchu, powinny z kolei wybierać modele twarde: kieszeniowe, wysokoplastyczne albo lateksowe. W takim przypadku chodzi o podparcie dla poszczególnych miejsc na ciele. Pozycja na brzuchu równoznaczna jest bowiem z naciskiem na organy wewnętrzne, co często skutkuje bólami karku, a nawet całej szyi. Najzdrowsza pozycja do snu, a więc pozycja na plecach, to gwarancja odpowiedniego rozłożenia ciężaru ciała. Osoby, które często śpią w takiej pozycji, mogą zdecydować się zatem na materac kieszeniowy, lateksowy, ale i piankowy.

Sprytne porady przy zakupie materaca dla pary

Osoby, które śpią w parze, w kwestii wypoczynku nierzadko różnią się oczekiwaniami i potrzebami. W takiej sytuacji można oczywiście zdecydować się na dwa dobrane indywidualnie modele, choć nie jest to konieczne. Dwa osobne materace nie zawsze są przecież komfortowym rozwiązaniem. W sytuacji, gdy jedna osoba noc przesypia spokojnie, a druga niekoniecznie lub znacznie różnią się między sobą wagą, wybór paść powinien na model dla pary. Doskonałym przykładem jest materac piankowy SPINAL DUO Materasso, gdzie w wersji Partner każda połówka ma inną twardość.

Jak widać praktyczne porady przy zakupie materaca, odnoszą się do wielu ważnych kwestii. Każdą z nich warto dobrze przemyśleć, bo tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zapewnić sobie dobry jakościowo sen. Uwzględniając wszystkie swoje potrzeby i oczekiwania przy zakupie materaca, dbamy przecież o własne zdrowie, ale i komfort wypoczynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
  • Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6