Materac przeciwodleżynowy – na co warto zwrócić uwagę?

Materac przeciwodleżynowy – na co warto zwrócić uwagę?

Osoby, które zmuszone są do leżenia w łóżku przez dłuższy czas, muszą mieć odpowiedni materac. Powinien on spełniać kilka ważnych zasad. Dowiedz się zatem na, co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając materac przeciwodleżynowy.

Czym są odleżyny?

Odleżyny są to rany, które tworzą się w wyniku długotrwałego ucisku tkanek. Co więcej, duży wpływ ma na to także niedotlenienie. Można je zauważyć na styku wypustek kostnych i podłoża. W związku z tym najczęściej występują one w obszarze bioder, łopatek, pięt, łokci, czy też kości ogonowej. W pierwszej kolejności zauważy się czerwone miejsce, które jest spowodowane przez przekrwienie. Następnie tworzą się pęcherze. Najgorsze jest to, że one pękają i powodują ból. Ponadto może też dojść do tego, że rana będzie trudno się goiła. Dlatego używanie materaca przeciwodleżynowego jest takie istotne.

Materac przeciwodleżynowy, poznaj jego właściwości

Materace przeciwodleżynowe wyróżniają się charakterystyczną budową i konstrukcją. Najważniejszym elementem jest tutaj technika zmiennociśnieniowa. W efekcie dochodzi do naprzemiennego uciskania tkanek skóry, które dotykają powierzchni materaca. Mają one odmienny kształt i wielkość komór. Unoszą się i opadają, a wpływ na to ma zadane im ciśnienie na zewnętrznej pompie.

To sprawia, że tkanki osoby, która odpoczywa na takim materacu przeciwodleżynowym, są nieustannie pobudzane. Co więcej, zastosowana technologia przyczynia się do tego, że dochodzi do nich powietrze. Dlatego nie ma stałego nacisku na skórę w tym samym miejscu. Dzięki temu nie tworzą się rany odleżynowe. Najlepsze właściwości mają materace przeciwodleżynowe, zmiennociśnieniowe i do tego pompowane. Chronią one przed rozwijaniem się ran na skórze.

W jaki sposób działa materac przeciwodleżynowy?

Materace przeciwodleżynowe wpływają na prawidłowe pobudzanie krążenia krwi. Istotne jest też to, że takie posłanie skutecznie usuwa ucisk i sztywnienie kończyn. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że prezentowane materace pozwalają na zachowanie prawidłowej temperatury ciała. Utrzymują też na odpowiednim poziomie wilgotność skóry. Jest to bardzo duży atut, gdyż odleżyny powstają łatwiej tam, gdzie skóra jest spocona. Nie należy zapominać też o tym, że materace przeciwodleżynowe ułatwiają opiekę nad osobą chorą. Trzeba pamiętać o tym, że nie trzeba tutaj zmieniać ułożenia ciała leżącego, ponieważ materac wykonuje taką funkcję samoistnie. Zaletą jest również łatwość w utrzymaniu czystości. Dzięki temu nie dochodzi do namnażania bakterii.

Jakie wyróżnia się rodzaje materacy przeciwodleżynowych?

W praktyce wyróżnia się między innymi materace przeciwodleżynowe bąbelkowe. Są to inaczej posłania zmiennociśnieniowe. Mają one małe komory, które systematycznie wypełniają się powietrzem. Inny typ prezentowanych materacy to modele rurowe. W tym przypadku komory mają kształt wałków, które przebiegają poprzecznie przez cały materac. Są one napełnione pulsacyjnie powietrzem. Mogą z nich korzystać osoby, które mają nadwagę, czy zmagają się z otyłością. Nadają się one dla osób, które mają już odleżyny. Można tutaj spokojnie wyjąć komorę pod miejscem, na którym znajduje się rana.

Kolejny typ materacy przeciwodleżynowych to posłania wykonane w całości z pianki poliuretanowej. Wykorzystuje się je najczęściej w szpitalach. Nie działają one jednak na zasadzie ciśnienia. Dodatkowo są tańsze, dlatego komfort osoby, która leży na takim materacu, jest dużo mniejszy. Profilaktyka polega tutaj na niwelowaniu koncentracji nacisku w konkretnych miejscach ciała.

Jak wybrać materac przeciwodleżynowy? Najważniejsze kwestie

Przy wyborze materaca przeciwodleżynowego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Gdy kupujemy posłanie z kompresorem, czyli tak zwane zmiennociśnieniowe należy sprawdzić, czy element ten pracuje cicho. Jest to ważne, ponieważ będzie on włączony przez cały czas. Innym dylematem związanym z zakupem jest wybór właściwego prześcieradła. Oczywiście należy unikać materiałów syntetycznych na rzecz naturalnych. Najlepsze tkaniny to bawełna, len lub wiskoza. Ostatni materiał jest syntetyczny, ale charakteryzuje się delikatnością. Co więcej, ma wspaniałe właściwości zbliżone do włókien naturalnych.

Czy na materac przeciwodleżynowy można otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia?

Osoby, które muszą kupić materac przeciwodleżynowy, chciałby się dowiedzieć, czy na taki zakup jest dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Okazuje się, że jest taka możliwość. Istotne jest to, że zlecenie zaopatrzenia się w taki produkt wystawia lekarz pierwszego kontaktu. Może to być również lekarz specjalista. Warto także wiedzieć, że dofinansowanie kształtuje się na poziomie 10 procent z limitu NFZ 400 zł. Zatem do standardowego materaca przeciwodleżynowego pacjent dopłaca jedyne 120 złotych. Pozostałą kwotę reguluje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to naprawdę bardzo korzystna opcja. Dzięki temu więcej osób może pozwolić sobie na taki materac i tym samym ochronić się przed negatywnymi konsekwencjami długiego leżenia w łóżku!

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?