Materac składany czy materac rolowany?

Materac składany czy materac rolowany?

Wybór odpowiedniego podłoża do spania to oczywiście jedna z kluczowych decyzji, jakie należy podjąć, urządzając sypialnię. Warto jednak wiedzieć, że nie wystarczy wybrać właściwy model. Z uwagi na fakt, że współcześni producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych rozwiązań dla podniesienia jakości naszego snu, parametry poszczególnych modeli zasadniczo się od siebie różnią. Pozornie podobne, w rzeczywistości stanowią odrębne produkty. Co więcej, należy sobie odpowiedzieć również na takie pytania, jak to, czy lepiej kupić materac składany czy rolowany. Czy faktycznie jest to kwestia, która ma znaczenie podczas codziennego użytkowania?

Wybór akcesoriów do spania zależny od sposobu ich pakowania?

Wbrew pozorom, możliwości, jakimi dysponujemy na co dzień, często narzucają nam wybór takich, a nie innych akcesoriów. W praktyce oznacza to, że musimy czasem zaakceptować pewne rozwiązania, choć nie do końca odpowiadają one naszym potrzebom. Przykładem może być materac składany gruby, materac składany 90×200 czy materac składany 140×200 dla gości lub taki, który zabieramy ze sobą w podróż. Jako przedmiot o kompaktowym charakterze powinien on zajmować jak najmniej miejsca. Aby bez przeszkód zabrać go ze sobą do samochodu albo schować go do szafy po wizycie znajomych, powinno się go łatwo składać do mniejszej i poręczniejszej formy. Ta cecha ma także znaczenie w przypadku sposobu pakowania nowo zakupionych modeli. W ten sposób rodzi się więc pytanie, czy lepiej kupić materac rolowany, czy składany? Jakie zalety mają poszczególne opcje?

Materac rolowany czy składany, czyli o znaczeniu szczegółów

Choć mogłoby się wydawać inaczej, kwestia ta należy do dość istotnych. Sposób przechowywania materaca rolowanego czy składanego bowiem, o ile nie trzymamy go cały czas w formie rozłożonej, może mieć wpływ na jego jakość oraz specyfikę. Jest to bardzo ważne w niemal każdym przypadku. Nawet wtedy, kiedy przynosimy produkt ze sklepu do domu, musi on poleżeć bez ingerencji przez około 72 godziny. Dzięki temu na powrót odzyskuje swój pierwotny kształt. Podobnie rzecz wygląda z materacami składanymi, które nieustannie zwija się i rozkłada na potrzeby danej chwili. Co więcej, warto zwrócić jednocześnie uwagę, w jaki sposób pakowane są tradycyjne materace, z których będziemy korzystać na co dzień. Okazuje się, że metoda ta także ma istotne znaczenie. Należy pamiętać, że to wszystko ma wpływ na komfort użytkowania naszego podłoża do spania. Która z opcji będzie więc lepsza i jaki rodzaj pakowania i składania najlepiej wybrać do swoich potrzeb?

Sposób pakowania materacy

Zastanawiając się na zakupem podłoża do spania, pewnie niewiele osób zastanawia się, w jaki sposób są one transportowane z fabryki do sklepu, a następnie do naszego domu. Czy faktycznie ma to znaczenie w dalszym procesie użytkowania? Z pewnością ma to wpływ na wygodę w czasie przewozu produktu we własnym zakresie. Zazwyczaj nie dysponujemy przecież samochodem dostawczym a jedynie osobowym, który ma ograniczoną ilość miejsca.

Do niedawna wszystkie materace pakowano “na płasko”, czyli bez zmniejszania ich objętości. Generowało to spore trudności dla kupujących, którzy musieli jakoś przewieźć zakupiony towar. Obecnie, dzięki opracowaniu nowoczesnych metod, można zmniejszyć rozmiar podłoża za pomocą rolowania. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ponieważ nie tylko ułatwia transport i zwiększa jego efektywność (pozwala na przewóz większej ilości produktów jednocześnie). Usprawnia również proces magazynowania materacy. Składanie z kolei, obserwuje się znacznie rzadziej, ponieważ uważa się, że taki zabieg niszczy produkt i narusza jego integralność.

W jaki sposób najlepiej transportować i przechowywać materac składany?

W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, że nie każdy model podłoża do spania można rolować, zaburzając tym samym jego pierwotną formę. Z uwagi na budowę oraz stopień zaawansowania materaca składanego, nie zawsze będzie możliwe zmniejszenie jego objętości. Oznacza to, że nie nadają się do tego podłoża wysokie i sztywne oraz te składające się z różnych materiałów. Rolowanie ich może przyczynić się do uszkodzenia konstrukcji, co z kolei będzie rzutowało na jakość użytkowania. Co więcej, próby złożenia takiego produktu mogą zakończyć się fiaskiem.

Bez obaw możemy rolować jednak materace cienkie, wykonane z lateksu, pianki albo modele kieszeniowe. Ich elastyczność sprawia bowiem, że, nawet w takiej formie nie uszkodzimy ich struktury oraz formy. Należy jedynie pamiętać, że każde podłoże musi „dojść do siebie” po podróży lub po okresie przechowywania go w zrolowanej formie. Oznacza to, że musi on poleżeć przynajmniej 72 godziny w pozycji rozłożonej, aby przywrócić mu wszystkie jego właściwości, czyli pełną objętość oraz kształt. Stosunkowo najszybciej dzieje się to w przypadku podłoży sprężynowych, ponieważ ich budowa ułatwia zasysanie powietrza do wewnątrz. Należy przy tym pamiętać, że składanie materaca w tak zwaną kostkę, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Może bowiem uszkodzić strukturę produktu.

Materac składany czy materac rolowany?

Rolować materac składany czy nie — oto jest pytanie!

Transport lub przechowywanie materaca w formie zrolowanej z pewnością może być bardzo korzystnie. Oprócz tego, że taki produkt zajmuje znacznie mniej miejsca, przewożony jest także w bardziej higienicznych warunkach. Co więcej, nie narażamy go także na ewentualne zniszczenie czy zabrudzenie. Znacznie łatwiej jest go również wnieść, na przykład na czwarte piętro w blokach. Na koniec warto pamiętać, że takie rozwiązanie obniża jednocześnie koszty po stronie klienta. Sam zakup jest tańszy dzięki temu, że nie musimy dodatkowo płacić za transport.

Bardziej tradycyjne materace (te do użytku na co dzień), po rozpakowaniu w domu, zwykle trudno zrolować z powrotem. Nie zaleca się również przeprowadzania takiego zabiegu. Wynika to z faktu, że produkty te są pakowane próżniowo w fabryce i bez specjalistycznych maszyn nie jesteśmy w stanie odtworzyć takiej formy. Co więcej, możemy je w ten sposób uszkodzić. Z kolei warianty „dla gości” i podróżne można dość łatwo zrolować, ponieważ są cieńsze i bardziej elastyczne. Dobrze jest jednak zadbać, aby przed ponownym użyciem miały one czas na powrót do swojego pierwotnego kształtu, formy oraz objętości.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?