Czy cena świadczy o jakości materaca?

Czy cena świadczy o jakości materaca?

W trakcie snu zachodzą istotne procesy regeneracyjne, których zaburzenie może skutkować bezsennością i poważnymi chorobami. Z tego powodu zdecydowanie warto poświęcić chwilę na prawidłowe dobranie materaca do sypialni. Wiele produktów na rynku kosztuje jednak od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, co może wprawiać w osłupienie i przeszkadzać w wyborze. Czy cena świadczy o jakości materaca? Co kryje się za wysokimi kosztami i w jaki sposób można uniknąć nietrafionego zakupu?

Dlaczego materace są tak drogie? Czy cena świadczy o jakości materaca?

Wbrew często powtarzanym opiniom, wyższa cena materaca niekoniecznie oznacza, że jest on dobrej jakości. Do kwot podawanych przez sprzedawców należy bowiem doliczyć marże, koszty eksploatacji sklepów, pensje pracowników czy pieniądze przeznaczone na magazynowanie i transport produktów. W przypadku znanych producentów dochodzą również jeszcze rachunki za reklamę oraz badania potrzebne do uzyskania atestów i certyfikatów. Dopiero odjęcie powyższych elementów od ostatecznej ceny daje wgląd w rzeczywistą jakość materiałów.

Najtańsze materace 160×200: czy warto je kupić?

Im mniej kosztuje materac, tym większe prawdopodobieństwo, że powstał z mało wytrzymałego i szkodliwego dla zdrowia tworzywa. Tę zależność doskonale obrazują posłania w cenie od 200 do 1500 złotych. Produkuje się je najczęściej z prostych w obróbce komponentów o bardzo niskiej jakości, które są zbyt twarde i nie zapewniają właściwej wentylacji. Z tego powodu materace tego typu są bardzo niewygodne i nie podpierają dobrze kręgosłupa w czasie snu. Szybko się również niszczą i wymagają częstego zmieniania, co związana jest z kolejnymi kosztami. W tej półce cenowej można znaleźć między innymi przestarzałe bonellowe materace 160×200. Stwarzane z połączonych ze sobą i otulonych gąbką sprężyn. Dostępne są także modele wykonane wyłącznie z pianek wysokoelastycznych lub poliuretanowych o zamkniętokomórkowej strukturze.

Średnie ceny: czy świadczą o dobrej jakości materaca?

Produkty ze średniej półki cenowej kosztują od 1500 do 5000 złotych. Dla wielu osób stanowią dobry kompromis pomiędzy wysoką jakością a chęcią oszczędzania. Podczas zakupów warto jednak zachować ostrożność i dokładnie sprawdzać, jakich materiałów użyto w produkcji. Zdarza się bowiem, że sklepy nieuczciwie zawyżają ceny i sprzedają materac 90 200 najniższej jakości jako produkt ze średniej półki dla osiągnięcia większego zysku.

Materace termoelastyczne

Do najtańszych w tej grupie należą między innymi materace 160×200 stworzone z pianek termoelastycznych. Posłania tego typu dobrze reagują na ciepło i dopasowują się do kształtu kręgosłupa już po kilku tygodniach użytkowania. Ich materiał jest również wyjątkowo komfortowy w dotyku, co pomaga szybciej zasnąć. Należy pamiętać o tym, że jakość i koszt zakupu materaca wzrastają wraz z liczbą pianek wewnątrz produktu. Materiały termoelastyczne są bowiem trudniejsze do wyprodukowania, co znacząco zwiększa ich cenę.

Materace lateksowe

Nieco droższy, bo kosztujący około 2000 złotych, jest lateksowy materac 160×200. Posłanie cechuje się wytrzymałością i znakomitą wentylacją, dzięki czemu jego powierzchnia nie nagrzewa się i nie gromadzi wilgoci czy szkodliwych bakterii. To sprawia, że model tego typu jest doskonały dla osób cierpiących na nadmierną potliwość czy różnorodne alergie. Ostateczna cena posłania zależy od rodzaju komponentu i jego ilości użytej w produkcji. Na rynku można spotkać tańsze wyroby z lateksu syntetycznego oraz droższe naturalne, powstające w wyniku czasochłonnej wulkanizacji mleczka z kory drzewa kauczukowego.

Materace medyczne

W średniej półce cenowej mieszczą się również produkty medyczne. Bezpieczeństwo, korzystny wpływ na zdrowie i wysoką jakość materaca tego typu potwierdzają liczne atesty i certyfikaty. Wyroby charakteryzują się starannym wykonaniem, a także posiadają obniżoną stawkę VAT. Ostateczny koszt ich zakupu wynosi zatem jedynie od 2000 do 3000 złotych.

Czy cena świadczy o jakości materaca?

Materace kieszeniowe

Do najdroższych i najlepszych jakościowo produktów w tej grupie należą zaś nowoczesne materace 140 200 kieszeniowe. Podobnie jak posłania bonellowe, posiadają wbudowane sprężyny, jednak nie są one ze sobą połączone. Zamiast tego każda z nich jest umieszczona wewnątrz osobnej materiałowej kieszonki. Dzięki temu naciśnięcie jednej sprężyny nie powoduje falowania całego materaca, a sam produkt doskonale podpiera ciało w trakcie snu. Koszt zakupu posłania kieszeniowego wzrasta wraz z ilością sprężyn. Do najtańszych należą materace 160×200 pocket posiadające 272 sprężyny na jeden metr kwadratowy. Kosztują one zazwyczaj od 1000 do 3000 złotych. Modele multipocket ze wbudowanymi 508 komponentami są droższe, jednak zdecydowanie warte swej ceny ze względu na zwiększony komfort wypoczynku. Ich cena wynosi od 2500 do 5000 złotych.

Najdroższe posłania, czyli czy cena świadczy o jakości materaca?

Materac najwyższej jakości kosztuje często od 5000 do 12000 złotych. Powstaje z komponentów najlepszej próby, często pochodzenia naturalnego, których obróbka jest droga i czasochłonna. Również i w tej kategorii cenowej można jednak spotkać się ze sztucznym zawyżaniem kosztów. Z tego powodu kwot podawanych przez sprzedawcę nie należy traktować jako jedynego wyznacznika jakości materaca. Same produkty warto zaś kupować bezpośrednio od producenta po wcześniejszym dokładnym zapoznaniu się z ich specyfikacją.

Wśród najdroższych wyrobów można znaleźć między innymi posłania z dodatkiem końskiego włosia czy ciepłej wełny owczej, a także materace 90×200 kieszeniowe luxpocket, zawierające 1000 sprężyn na jeden metr kwadratowy. Do najbardziej kosztownych należy również materac 160×200 hybrydowy z możliwością dwustronnego użytkowania. Jest on znacznie grubszy od innych modeli i stanowi różnorodne kombinacje pianek, lateksu i warstw kieszeniowych o odmiennych stopniach twardości. Kwota zakupu produktu wzrasta wraz z ilością i jakością użytych komponentów. Materace tego typu są jednak zdecydowanie warte swojej ceny ze względu na szereg prozdrowotnych właściwości, które można bez trudu dopasować do indywidualnych potrzeb.

Wymiary, kleje i inne detale, które decydują o cenie i jakości materaca

Czy rozmiar materaca wpływa na jego ostateczny koszt? W niektórych przypadkach tak. Przy dwóch produktach wykonanych z tego samego materiału, mniejszy i chudszy będzie tańszy niż jego większy odpowiednik. Dobrej jakości materac 90×200 to koszt w wysokości minimum 3000 złotych. Posłania o parametrach 160×200 kosztują zaś około 3800 złotych. Materace 180×200 to z kolei wydatek rzędu minimum 4000 złotych. Wymiary nie mają dużego wpływu na cenę, gdy porównywane modele powstały z różnych komponentów. W takiej sytuacji ważniejsze są użyte w produkcji materiały i stopień ich przydatności.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj kleju wykorzystywany do łączenia surowców. Spoiwa z ekologicznych i bezpiecznych dla zdrowia składników więcej kosztują, co wpływa na ostateczny koszt posłania. Na uwagę zasługuje także obecność wygodnych mat kokosowych lub przekładek tapicerskich wewnątrz materaca. Im większa ich masa, tym bardziej wzrasta cena produktu. Kilkuprocentowy wpływ na kwotę zakupu mają też funkcjonalne pokrowce. Dotyczy to przede wszystkim dodatków z włókien wysokiej jakości o chłodzących lub antyalergicznych właściwościach.

Warto także przyjrzeć się gwarancji nadanej przez producenta. Im dłuższa, tym większa pewność, że do produkcji użyto wyłącznie najlepszych materiałów o dużym stopniu wytrzymałości. Gwarancja na dobre posłanie wynosi minimum 10 lub 15 lat. W przypadku artykułów premium trwa zaś nawet przez 25 lat.

Cena nie świadczy o jakości materaca

Przyjmuje się, że materac dobrej jakości powinien kosztować minimum 3000-4000 złotych. Należy jednak pamiętać, by przy zakupie nie kierować się wyłącznie cenami produktów. Nawet najdroższy materac 140×200 może nie nadawać się do użytku, jeśli nie zostanie wcześniej dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Zakupy warto rozpocząć od starannego doboru posłania do aktualnego stanu zdrowia i możliwości finansowych. Następnie należy skonsultować się ze sprzedawcą i sprawdzić stan komponentów użytych w trakcie produkcji. Powyższe działania wyeliminują z puli wyboru wszystkie materace niskiej jakości o sztucznie zawyżonych cenach. Jeśli sklep udostępnia taką możliwość, dobrym pomysłem jest również przetestowanie wybranego posłania w domowych warunkach. Da to gwarancję, że zakupiony materac 140×200 doskonale spełni swoje zadania i umożliwi zdrowy wypoczynek każdej nocy.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?