Mówi się, że sen to zdrowie, ale czy na pewno tak jest w każdych okolicznościach? Nocny odpoczynek pozwala zregenerować organizm i pozbyć się stresu, który nagromadził się w ciągu dnia. Dzięki niemu człowiek ma energię do pokonywania wyzwań, jakie stawia przed nim los. A co z popołudniową drzemką? Czy ma ona takie same właściwości? Naukowcy do dzisiaj spierają się o to, czy ma ona pozytywny wpływ na organizm i samopoczucie człowieka. Są narody, które celebrują poobiednią sjestę. Dla nich jest to tradycja obecna od pokoleń. Zwyczaj ten jest silnie zakorzeniony wśród mieszkańców Ameryki Łacińskiej i basenu Morza Śródziemnego. Nie wyobrażają oni sobie innego funkcjonowania. Wierzą w jej skuteczność, bo tak twierdziła ich babcia i mama. Jaka zatem jest prawda? Czy drzemka w ciągu dnia pomaga, czy szkodzi? Sprawdź, czy warto wprowadzić ją do swojego harmonogramu.
Dlaczego w godzinach popołudniowych pojawia się ochota na krótką drzemkę?
Naturalne jest to, że wieczorem po całym dniu człowiek czuje się zmęczony i pojawia się potrzeba odpoczynku. Niektórym jednak zdarza się to w ciągu dnia. W godzinach popołudniowych spada produktywność organizmu. Co więcej, spożycie obfitego posiłku przyczynia się do podniesienia poziomu cukru we krwi. W odpowiedzi na taki stan rzeczy odczuwa się znużenie.
Drzemka w ciągu dnia — jakie wymienia się jej podstawowe zalety?
Wyniki badań naukowych informują, że drzemka w ciągu dnia może mieć pozytywny wpływ na ludzki organizm. Regularne kilkunastominutowe przerwy na krótki sen mogą ograniczyć niebezpieczeństwo śmierci z przyczyn kardiologicznych. Dzięki temu człowiek odpręża się i redukuje poziom stresu, który zdążył się już nagromadzić w ciągu dnia. Istotne jest to, że w państwach, w których sjesta należy do tradycji, notuje się mniej przypadków zgonów spowodowanych przez chorobę wieńcową. Niektórzy naukowcy twierdzą, że około 20 minut snu poprawia koncentrację i wydajność w realizacji zadań. Zrelaksowany umysł jest zdecydowanie bardziej otwarty na bodźce. Bez trudności może podejmować kolejne wyzwania. Ponadto, ma więcej siły i na nocny spoczynek udaje się znacznie później niż przedstawiciele populacji, którzy rezygnują z tego procederu.
Ważne jest także to, że drzemka w ciągu dnia to bardzo dobry środek pozwalający radzić sobie z niedoborami snu. Wiele osób nie ma możliwości na zdrowy i spokojny odpoczynek nocny. Niektórzy wracają późno z pracy, inni są zatrudnieni w systemie zmianowym, a jeszcze pozostali wychowują małe dziecko, które wieczorem lubi spędzać czas inaczej. W tych okolicznościach drzemka w ciągu dnia to doskonały sposób na odzyskanie energii.
Drzemka w ciągu dnia – kiedy może szkodzić?
Osoby, które nie rekomendują tej metody, twierdzą, że zaburza ona rytm dobowy, a przez to ogranicza czas nocnego odpoczynku. Co więcej, ludzie korzystający z tej techniki częściej borykają się z problemami z zaśnięciem i cierpią na bezsenność. Podkreśla się także to, że może ona mieć również negatywny wpływ na trawienie. Pozycja leżąca po posiłku nie sprzyja prawidłowemu wykonaniu tego zadania przez organizm. Może także pojawić się pewien dyskomfort z tym związany. Spowolnienie naturalnych procesów po jedzeniu często prowadzi do wzdęć, które niekorzystnie wpływają na popołudniowy odpoczynek. Nie będzie wówczas mowy o żadnym dobroczynnym działaniu drzemki w ciągu dnia.
Jaka powinna być prawidłowa drzemka w ciągu dnia?
Drzemka w ciągu dnia będzie przynosiła pozytywne efekty, gdy uwzględni się pewne zasady. Najlepiej wsłuchać się w potrzeby swojego organizmu. Reakcja na nie sprawi, że człowiek będzie wypoczęty i dobrze zregenerowany. Dlatego pora snu jest raczej kwestią indywidualną.
Co więcej, powinna ona także odbywać się w komfortowych warunkach. Nie powinna także trwać dłużej niż pół godziny. Wtedy umysł nie zdąży jeszcze przejść do fazy głębokiego snu. W tym przypadku trzeba sprawdzić na sobie, ile powinna trwać drzemka, żeby zapewnić jak najlepsze rezultaty. Istotne jest także to, aby nie kłaść się do łóżka zaraz po spożyciu posiłku. Dotyczy to zarówno nocnego odpoczynku, jak i popołudniowej sjesty.
Drzemka w ciągu dnia może mieć zbawienny wpływ na układ ludzki pod warunkiem, że zachowuje się odpowiednie zasady. Dzięki niej otrzymuje się energię do kolejnych działań, a także niweluje stres. Umiejętne wygospodarowanie czasu na ten proceder sprawia, że zyskuje się zbawienny wpływ nie tylko na ciało, ale także i umysł. Wielu wielkich ludzi ceniło sobie popołudniowy sen.
Winston Churchill zalecił swoim ludziom przygotowanie łóżka tak, aby w razie zmęczenia i stresu w ciągu dnia mógł zregenerować się podczas krótkiej drzemki. Tego zdania był także Leonardo da Vinci, a także Thomas Edison. Od wieków towarzyszy ona Włochom i Hiszpanom! Tyle osób nie może się mylić! Dlatego warto wprowadzić popołudniową drzemkę do harmonogramu dnia. W dzisiejszym zabieganym, nerwowym i zwariowanym świecie sprawdzi się ona doskonale. Pozwoli ona zwolnić i spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy. Dlatego nie żałuj dnia i połóż się spać. Należy Ci się chwila relaksu!
Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Bielsku-Białej, Retail Park Karpacka, ul. Kolista 23
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Rybniku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1B
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Cieszynie, ul. Liburnia 47
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Jastrzębiu Zdroju, ul. Warszawska 6
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Zawierciu, ul. Porębska 48A
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Dąbrowie Górniczej, ul. 11 Listopada 24
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Gliwicach, Budynek Arenda, ul. Chorzowska 44b
- Świat Sypialni Salon materacy i łóżek w Koninie, CH Kaufland, ul. Spółdzielców 6