materac bonellowy

Materac bonellowy – charakterystyka

Materac bonellowy jest jednym z rodzajów materacy sprężynowych. Jeszcze kilka lat temu zwykłe materace sprężynowe były bardzo popularne i stanowiły podstawowe wyposażenie naszych łóżek. Natomiast w wyniku poszukiwań przez producentów coraz to nowszych rozwiązań i udogodnień skonstruowano materace z systemem sprężyn bonellowych, które bardzo szybko zaistniały na rynku. Wtedy też okazało się, że dość szybko rośnie zainteresowanie nimi. Warto zatem zapoznać się z ich budową oraz zaletami i wadami.

Materac bonellowy – budowa

Materac bonellowy wyprodukowano na bazie sprężyn bonellowych, z hartowanego drutu. Mają one kształt klepsydry, a w związku z tym obustronnie zwężają się ku środkowi. Wszystkie sprężyny łączą się ze sobą tj. każda z każdą. Taki układ sprawia, że materac cechuje się dużą wytrzymałością oraz elastycznością powierzchniową. Zasada działania sprężyn bonellowych opiera się na tym, że siła ich wypierania zwiększa się, wraz ze wzrostem siły nacisku na materac. Odwrotnie zaś oznacza to, że im mniejszy jest nacisk, tym mniejszy jest opór sprężyn. Dzięki temu materace bonellowe mogą użytkować ludzie zarówno o większej masie ciała, jak i o mniejszej.

Sprężyny w takich materacach pokrywa się warstwą ochronną. Zapobiega ona wydostawaniu się ich na zewnątrz. Warstwa ta jest często wykonana z filcu lub włókna kokosowego. Na to nakładana jest pianka elastyczna lub lateks. Od rodzaju warstwy ochronnej zależy ostateczna twardość materaca bonellowego.

Zalety i wady materaca bonellowego

Zalety materaca bonellowego:

  • duża wytrzymałość i elastyczność powierzchniowa,
  • odporność na obciążenia, czyli mogą go użytkować osoby o większej masie ciała,
  • przewiewność,
  • zapobieganie odkształceniom, ponieważ nacisk ciała rozkłada się na całym materacu,
  • niezwykła żywotność, czyli długi okres użytkowania,
  • materace te są jednymi z najtańszych na rynku.

Również dużą zaletą jest możliwość łączenia sprężynowych formatek bonellowych, najczęściej o grubości do 16 cm z dodatkowymi wkładami. Należą do nich np. pianka lateksowa, termoelastyczna, mata kokosowa itp. Wówczas w zależności od typu tej dodatkowej warstwy można zwiększyć komfort użytkowania. Dotyczy to posiadania  takich cech materacy, jak: podwyższona przepuszczalność powietrza i antyalergiczność oraz zwiększona ich ochrona cieplna.

Należy nadmienić, ze formatka bonellowa, ze względu na swoją budowę, pozostawia sporo miejsca wewnątrz,  gdzie mogą zbierać się zanieczyszczenia organiczne i kurz. Tego typu zabrudzenia, zwłaszcza w połączeniu z wilgocią stwarzają bardzo dobre warunki do rozwoju alergenów tj.: roztoczy, pleśni, grzybów i bakterii. Zatem zastosowanie z nimi pianek, zwłaszcza wysokogatunkowych (lateksowa, wysokoelastyczna i termoelastyczna), spowoduje nieprzepuszczanie zanieczyszczeń do wnętrza materaca. Oprócz komfortu materaca polepszają dopasowanie się jego powierzchni do kręgosłupa.

materac bonellowy

Wady materaca bonellowego

Wady te dotyczą wyłącznie konstrukcji materacy bez warstwy ochronnej.  Nie mają one cechy elastyczności punktowej, co powoduje, że nie nadają się one dla par.  Szczególnie jest to ważne, gdy użytkownicy różnią się od siebie znacząco masą ciała. Jeżeli jako materac dla pary wybierzemy model bonellowy, to każde ruchy osób będą odczuwane na całej jego powierzchni. Zatem użytkownicy będą budzić się wzajemnie, a osoba lżejsza może zapadać się na stronę osoby cięższej.

Powstałe odkształcenia powierzchni wskutek zmiany pozycji przez jedną z osób mogą wymuszać inne ułożenie ciała przez partnera. Podobnie jak w przypadku źle dobranej twardości, może to skutkować obniżeniem jakości snu, pogorszonym samopoczuciem. Dodatkowo w materacach bonnellowych nie ma stref twardości, co jest bezwzględnie wskazane w przypadku kłopotów związanych z nadwyrężonym kręgosłupem. Wkład jest wówczas dla nas nie tylko niewygodny, ale i szkodliwy.

Sprężyny bonell nie zapewniają właściwej anatomicznej pozycji podczas snu. Wiele osób wskazuje również na to, że dźwięk pracy sprężyn jest słyszalny dla użytkownika. W związku z tym często, zamiast pomóc w zaśnięciu, zaburza rytm snu i może powodować problemy z zasypianiem.

Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych salonów:

Bądź na bieżąco:

Odbierz 5% rabatu na zakupy

Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się zniżką na zakupy w sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych. Dodatkowo otrzymasz informacje o nowościach i promocjach wprost na swojego maila.

Salony stacjonarne

Odwiedź jeden z naszych 9 sklepów stacjonarnych

Oferta na stronie wygląda dobrze, ale przed zakupem chcesz zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkt? Odwiedź jeden z naszych salonów.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?